Mrożenie zarodków? "Nigdy tego nie poprę"

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Nigdy nie poprę rozwiązań, które przewidują mrożenie zarodków, nie widzę powodów, dla których mielibyśmy mrozić dzieci - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jego zdaniem powołanie zespołu ds. in vitro pozwoli zachować jedność w klubie PO.

 

Prezydium klubu PO zdecydowało, że w piątek powołany zostanie zespół, który ma wypracować finalną wersję jednego klubowego projektu dotyczącego in vitro.

 

Gowin powiedział w piątek w TVN24, że bardzo się cieszy z tej decyzji, ponieważ - jak ocenił - jest to rozwiązanie roztropne politycznie, które pozwoli zachować jedność w klubie Platformy. - To decyzja odpowiedzialna, daje każdemu wolność sumienia - podkreślił. - Odrzucono pomysły forsowania jednego projektu, jako obowiązującego dla wszystkich posłów PO. Wiadomo, że w tej sprawie mamy różne poglądy - zaznaczył Gowin.

 

Minister przyznał, że pomysł powołania zespołu ds. in vitro wyszedł od posłów PO, określanych mianem konserwatystów.

 

Zespół ds. in vitro ma być maksymalnie 6-osobowy, a w jego skład wejdą zarówno zwolennicy projektu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, jak i projektu Jarosława Gowina. Szef klubu Platformy Rafał Grupiński poinformował, że zespół będzie pracował maksymalnie do przełomu sierpnia i września.

 

Gowin poinformował, że on desygnuje do zespołu trzy osoby, Kidawa-Błońska również trzy. - Zespół spróbuje "nałożyć na siebie" oba projekty. Tam gdzie osiągniemy porozumienie, będzie to projekt wspólny. W sprawach kontrowersyjnych - tam gdzie porozumienia nie będzie - klub PO zdecyduje, które rozwiązanie przyjmujemy, jako element wspólnego projektu - zaznaczył minister.

 

Jak dodał, przegłosowana mniejszość będzie miała prawo zgłaszać swoje postulaty np. na posiedzeniu komisji sejmowej.

 

Gowin oświadczył, że nigdy nie poprze rozwiązań, które przewidują mrożenie zarodków, bo - jak tłumaczył - nie widzi "powodów, dla których mielibyśmy mrozić dzieci".

 

Minister zaznaczył jednocześnie, że jeśli klub PO zgłosi jego projekt, chciałby aby zwolennicy projektu Kidawy-Błońskiej mieli prawo do przedstawiania na forum komisji sejmowej, czy na forum Sejmu, własnego stanowiska.

 

Jak podkreślił jednocześnie, sprawa in vitro dotyczy w sensie dosłownym życia i śmierci i w takiej sprawie nie wolno wprowadzać dyscypliny w głosowaniu.

 

Zdaniem ministra, nie są prawdziwe stwierdzenia posła PO Stefana Niesiołowskiego, według którego zakaz mrożenia zarodków, ogranicza skuteczność in vitro.

 

W ocenie Gowina, nie ma groźby rozpadu Platformy z powodu sporu o in vitro. Przyznał też, że w PO jest wielu posłów, którzy czekają na stanowisko premiera Donalda Tuska w sprawie in vitro. Jak ocenił, szef rządu opowiada się "raczej" za liberalną koncepcją rozwiązania kwestii in vitro.

 

Minister zapowiedział też, że nie przyjmie zaproszenia do okrągłego stołu w sprawie in vitro, które wystosował prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To propozycja czysto instrumentalna, podyktowana względami taktyki politycznej, a nie obliczona na wypracowanie dobrego rozwiązania w sprawie in vitro. Prezes PiS tą propozycją próbował wbić klin w Platformę - ocenił.

 

W PO funkcjonują dwa rozbieżne podejścia do kwestii in vitro. Kidawa-Błońska w swoim projekcie chce dać dostęp do in vitro nie tylko małżeństwom, ale też parom i samotnym matkom (wszyscy będą musieli wykazać, że podjęli wcześniej leczenie w związku z niepłodnością). Posłanka proponuje, aby zarodki można było mrozić, ale nie niszczyć. Projekt zakazuje selekcji zarodków i handlu nimi. W jej projekcie nie ma mowy o refundacji in vitro z budżetu państwa.

 

Z kolei Gowin proponuje, aby in vitro było dostępne tylko dla małżeństw; jego projekt nie przewiduje mrożenia zarodków (Gowin proponował, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane).

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.45

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kleofas 11:00:10 | 2012-07-13
CYRK Z GOWINEM W ROLI GŁÓWNEJ.

"Gowin poinformował, że on desygnuje do zespołu trzy osoby, Kidawa-Błońska również trzy. - Zespół spróbuje nałożyć na siebie oba projekty". I jeśli im wyjdzie, że 2 + 2 = 6, to my wszyscy i cały KK będziemy się cieszyć jak małe dzieci z kompromisu, no bo mogło by im wyjść np. 7. To jest w ogóle majstersztyk i cymes: w parlamencie dyskutuje tylko jedna partia sama ze sobą (o czym od tygodni trąbią wszystkie media) i obecnie tworzą do tego nawet zespoły. Pewnie dla przyrostu odpowiedniej dramaturgii wg. starej i sprawdzonej metody: dobrego (Gowin) i złego (Kidawa-Błońska) UBeka. Co jest niewątpliwie "roztropne politycznie" i "daje każdemu wolność sumienia". Kolejny dialektyczny sukces murowany !

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?