PiS proponuje "okrągły stół" ws. in vitro

(fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaproponował okrągły stół dotyczący in vitro. PiS chce też, aby Sejm przyjął rezolucję wzywającą organy państwa do reakcji na to, co - zdaniem lidera PiS - dzieje się w sprawie in vitro.

 

PiS pod koniec czerwca złożyło w Sejmie dwa projekty ustaw zakazujące in vitro. Partia argumentuje, że metoda ta jest ryzykowna i stosuje się ją kosztem ludzkich zarodków. Jeden z projektów za stosowanie in vitro przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

 

Jak zapewnił prezes PiS, sprawy penalizacji są "do dyskusji". - Ale jeśli chodzi o generalia, to one wyrażają nasze zasadnicze stanowisko. I w żadnym wypadku tego stanowiska nie zmieniamy - dodał Kaczyński.

 

W ocenie lidera Prawa i Sprawiedliwości w tej kadencji Sejmu nie uda się "przeforsować właściwego rozwiązania" w sprawie metody zapłodnienia in vitro, "trzeba spróbować załatwić to, co można".

 

W związku z tym, jedną z inicjatyw klubu PiS jest projekt rezolucji Sejmu, która "wzywa ministra sprawiedliwości, ministra zdrowia, rzecznika praw obywatelskich, szefów innych organów państwowych, by w ramach istniejącego stanu prawnego reagowali na to, co dzieje się w sferze związanej z in vitro". - W tej chwili mamy do czynienia z całkowitą swobodą działań, dochodzi do nadużyć i nawet przy istniejącym stanie prawnym trzeba reagować - powiedział Kaczyński.

 

Prezes PiS wyraził nadzieję, że Sejm będzie mógł tę rezolucję uchwalić. Zwrócił uwagę, że w klubie PO wielu posłów deklaruje się jako "osoby wierzące, czy nawet konserwatywne".

 

Ponadto - w ocenie Kaczyńskiego - z projektów zaproponowanych przez PiS i projektu, który chce zaproponować minister sprawiedliwości Jarosław Gowin "można by wyjąć pewne części i niektóre sprawy uregulować". Jego zdaniem, "byłoby to wyjście ułomne, ale krok we właściwym kierunku".

 

Złożony w ubiegłej kadencji przez Gowina projekt w sprawie in vitro był dużo bardziej restrykcyjny od projektu zaproponowanego przez Małgorzatę Kidawę-Błońską (PO). Gowin chce, aby in vitro było dostępne tylko dla małżeństw; jego projekt nie przewiduje mrożenia zarodków (Gowin proponował, by można było wytwarzać ich maksymalnie dwa, ale pod warunkiem, że oba miałyby być implantowane).

 

- Żeby ustalić tę sferę wspólną, potrzebna jest rozmowa i dlatego proponujemy okrągły stół w sprawie in vitro, ale nie po to, żeby sobie porozmawiać, ale by ustalić to co jest w tym momencie do zaakceptowania i co by poprawiło tę obecnie fatalną sytuację - powiedział Kaczyński.

 

Pytany, kto miałby uczestniczyć w rozmowach okrągłego stołu, Kaczyński podkreślił, że "dyskutować mogą ci, którzy zechcą dyskutować i mają jakiś wpływ na ostateczne decyzje". - Mówię przede wszystkim o siłach parlamentarnych, ale z dopuszczeniem także sił społecznych - dodał.

 

Kaczyński zastrzegł, że PiS nie rezygnuje z "zasadniczej pozycji" i nadal uważa, że "metoda in vitro nie powinna być stosowana, ponieważ łączy się z bardzo licznymi aborcjami". - Jeśli chodzi o regulacje, które nie dotyczą kwestii zasadniczej - tak czy nie - ale wyjaśniłyby pewne sprawy (...), to tutaj widzimy możliwości częściowego porozumienia - powiedział prezes PiS.

 

Szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha, który jest autorem jednego z projektów klubu PiS, podkreślił, że jest to zaproszenie "do środowisk konserwatywnych w Sejmie".

 

Według Piechy, przekłamaniem jest "bezalternatywność metody in vitro", a taką alternatywę daje naprotechnologia. - Jest metoda alternatywna i uważamy, że ta metoda również powinna stać się przedmiotem badań i dociekań oraz finansowania przez NFZ, ponieważ wynika wprost z zapisów konstytucji - mówił poseł PiS.

 

- Bałagan i wolnoamerykanka, która trwa dzisiaj, jest niedopuszczalna w cywilizowanym państwie i w związku z tym jesteśmy gotowi do dyskusji - zaznaczył Piecha.

 

W ocenie Piechy, kompromis mógłby być podobny do kompromisu przy ustawie aborcyjnej. - Generalnie aborcja w Polsce jest niedopuszczalna, ale są pewne wyjątki - podkreślił.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook