Gowin vs. Pawlak - spotkanie "bez przełomu"

(fot. PAP/Tomasz Gzell)

O reorganizacji sądów rejonowych rozmawiali we wtorek rano minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i wicepremier Waldemar Pawlak. Spotkanie zakończyło się bez przełomu; ministrowie pozostali przy swoich stanowiskach - poinformowała PAP rzeczniczka MS Patrycja Loose.

 

- Spotkanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina i wicepremiera Waldemara Pawlaka dotyczyło przede wszystkim przygotowywanej przez resort sprawiedliwości reorganizacji sądów. Obaj ministrowie pozostali przy swoich stanowiskach ws. tej reformy - powiedział Loose, relacjonując czwartkowe poranne spotkanie obu polityków w resorcie gospodarki.

 

Jak poinformowała, "minister Gowin planuje podpisać rozporządzenie jeszcze w lipcu". - Minister Gowin uważa, że ta reorganizacja jest konieczna, ponieważ w znaczący sposób może usprawnić pracę sądów. Wicepremier Pawlak podtrzymuje swoje obawy, ale to jednak nie zmieni naszej determinacji, aby tę reformę przeprowadzić - podkreśliła rzeczniczka ministerstwa sprawiedliwości.

 

Loose dodała, że reorganizacja sądów rejonowych nie była jedynym tematem rozmów Gowina z Pawlakiem. - Część rozmowy dotyczyła także deregulacji i współpracy obu resortów w tej kwestii. Minister Gowin i ministerstwo sprawiedliwości pozytywnie ocenia projekty deregulacyjne przygotowane przez ministerstwo gospodarki - zaznaczyła.

 

Szef klubu PSL Jan Bury powiedział PAP, że ludowcy nie zrezygnują z walki o sądy rejonowe. Poinformował, że PSL w poniedziałek zorganizuje konferencje prasowe we wszystkich województwach - z udziałem posłów PSL, starostów, burmistrzów - w tej sprawie.

 

Przypomniał też, że 15 lipca o godz. 12 pod sądami rejonowymi rozpocznie się akcja zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, w którym literalnie wymienione byłyby wszystkie sądy rejonowe. Jak wyjaśnił, przyjęcie takiej propozycji oznaczałoby, że reorganizacja ministra sprawiedliwości - nawet jeśli zostałaby przeprowadzona - zostałaby cofnięta.

 

Resort sprawiedliwości zamierza przekształcić 79 sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe większych jednostek. Zdaniem PSL reorganizacja mniejszych sądów doprowadzi do spadku znaczenia powiatów, a w konsekwencji może oznaczać nawet ich późniejsze zniesienie. Ludowcy chcą również, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie.

 

Reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części sędziów. Przeciw reformie są też PiS, SLD i Ruch Palikota.

 

Gowin uważa, że dzięki proponowanemu przekształceniu sądów skróci się przewlekłość postępowań, co - jak określił - jest "plagą polskiego sądownictwa". "Sędziowie w tych sądach będą orzekali nie tylko u siebie, w sądzie macierzystym, ale będą orzekali w drugim, czasami w dwóch innych sąsiednich sądach" - tłumaczył.

 

W ubiegłym tygodniu Komitet Stały Rady Ministrów miał odnieść się do projektu rozporządzenia. Jak powiedział we wtorek Gowin, na prośbę wicepremiera Pawlaka decyzja została odłożona.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?