Wydajne sądy? Gowin zapowiada projekt

(fot. PAP/Radek Pietruszka)

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego jest po szerokich konsultacjach i w lipcu trafi na Komitet Stały Rady Ministrów - poinformował w czwartek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Głównym celem zmian jest usprawnienie postępowania sądowego.

 

Mówiąc o niektórych zmianach Gowin wymienił m.in. przepisy dotyczące odczytywania akt podczas procesu sądowego. - Przechodzimy na system zbliżony do anglosaskiego, czyli prokurator będzie miał obowiązek przedstawienia tylko tych istotnych dowodów. (...) Akta będą odczytywane tylko wtedy, gdy strona, a zwłaszcza oskarżony, będzie potrafił udowodnić, że nie miał możliwości zapoznania się z tymi aktami - powiedział w radiu Tok Fm.

 

Jak podkreślił, inaczej będzie interpretowana zasada, że oskarżony ma prawo uczestniczenia w rozprawach. - Prawo to nie znaczy obowiązek. Jeżeli został poinformowany, a się nie stawia, to wyrok będzie zapadał pod jego nieobecność. Skończy się to przeciąganie spraw przez to, że oskarżeni ciągle się nie stawiają na rozprawy - powiedział minister.

 

Przyjęte w projekcie rozwiązania przewidują wyeliminowanie i skrócenie niektórych procedur sądowych oraz rezygnację z prowadzenia kosztownych dla Skarbu Państwa przesłuchań świadków i powoływania biegłych. Ma to wpłynąć na przyspieszenie postępowania karnego oraz jego skrócenie.

 

Przyśpieszeniu miałoby też służyć dopuszczenie możliwości prowadzenia rozpraw pod nieobecność oskarżonego i obrońcy - o ile zostali powiadomieni o procesie - jak również odejście od obligatoryjnego odczytywania na rozprawie licznych protokołów.

 

W projekcie zaproponowano m.in. poszerzenie możliwości dobrowolnego poddawania się karze, dziś dopuszczalne tylko w sprawach o występki (zagrożone karą do 10 lat więzienia), również na sprawy o zbrodnie zagrożone karą do 15 lat więzienia, jak również ograniczenie liczby dokumentów przekazywanych sądowi wraz z aktem oskarżenia - tylko do ściśle związanych z przedmiotem procesu.

 

Ograniczone miałyby zostać zatrzymania i areszty - w ten sposób, że wykluczone stałoby się tymczasowe aresztowanie w sprawach o przestępstwa zagrożone karą do 2 lat więzienia.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?