Hydrobudowa - Euro 2012 - jakim kosztem?

(fot. PAP/Adam Warżawa)

Podwykonawcy firmy Hydrobudowa Polska SA, która była liderem konsorcjum budującego odcinek ul. Słowackiego, protestują w poniedziałek po południu w Gdańsku. Domagają się zapłaty ok. 49 mln zł za wykonane prace. Jest to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście.

 

Protest został zorganizowany na budowanym odcinku ul. Słowackiego, prowadzącej w stronę stadionu Arena Gdańsk. Przejazd utrudnia ponad 20 koparek i ciężarówek oraz kilkadziesiąt osób. Ulicą w dni meczowe w Gdańsku poruszają się autobusy, kolumny specjalne, pojazdy uprzywilejowane i UEFA.

 

Damian Szulowski ze spółki Instal Ekran poinformował PAP, że "jest około 60 firm, którym Hydrobudowa Polska SA za wykonane prace nie wypłaciła ok. 49 mln zł".

 

Jak wyjaśnił "jego spółka od marca nie otrzymała ok. 1,5 mln zł, ale są firmy, które w grudniu ub. roku wykonały swoje prace i nie otrzymały ani złotówki".

 

Manifestujący mają transparent z napisem: "Euro 2012 - jakim kosztem?". Wznoszą okrzyki: "złodzieje", "Hydrobudowa - oddajcie pieniądze za robotę".

 

- Nie chcemy nikomu utrudniać życia, ale chcemy poinformować jak najwięcej osób, że mamy takie problemy - wyjaśnił Szulowski.

 

Zgodnie z ustaleniami z policją, przepuszczane są pojazdy uprzywilejowane i specjalne kolumny, ale na ok. 5 minut jest wstrzymywany przejazd autobusów.

 

W konsorcjum, oprócz Hydrobudowy Polska SA, były też: PBG S.A., Aprivia SA i hiszpańska firma Obrascon Huarte Lain (OHL).

 

W ubiegłym tygodniu Sąd Rejonowy w Poznaniu postanowił o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy Polska oraz PBG z możliwością zawarcia układu. Firmy złożyły wnioski o upadłość układową na początku czerwca. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji były przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy.

 

Wniosek o upadłość złożyła też spółka Aprivia SA. Jak informowała wcześniej PAP, Hydrobudowa Polska we wniosku o upadłość zgłosiła 18 tys. wierzytelności na 1,23 mld zł.

 

Rzeczniczka prasowa spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne (odpowiedzialnej za realizację inwestycji), Magdalena Skorupka-Kaczmarek poinformowała PAP, że "toczą się zaawansowane rozmowy pomiędzy Hydrobudową Polska SA a Obrascon Huarte Lain (OHL),(...) aby liderem konsorcjum została firma OHL, która będzie odpowiedzialna za wykonanie inwestycji w terminie".

 

"OHL przejmie też płatności wobec podwykonawców, którzy są w trakcie wykonywania prac. Niezrealizowane zobowiązania Hydrobudowy wobec podwykonawców będą zaspokajane na mocy upadłości układowej Hydrobudowy, zgodnie z obowiązującym prawem" - czytamy w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP.

 

Poinformowała, że "GIK jako inwestor zastępczy wywiązał się ze wszystkich zobowiązań wobec Hydrobudowy (...) realizując zgodnie z prawem i w terminie płatności za zakończone prace. Nie ma więc możliwości ponownej zapłaty za wykonane i raz zapłacone już prace".

 

Podkreśliła, że "OHL chce dokończyć realizację kontraktu w terminie". Inwestycja jest zrealizowana w 67 proc. Zgodnie z umową, prace na odcinku Słowackiego od ronda de La Salle do Al. Rzeczypospolitej mają się zakończyć w listopadzie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?