Polska - Grecja 1:1 - minuta po minucie

(fot. PAP/EPA/BARTLOMIEJ ZBOROWSKI UEFA)
PAP / ad

Punktualnie o godz. 18 na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się piłkarskie mistrzostwa Europy. To największe wydarzenie sportowe w historii Polski i Ukrainy. Sygnał do rozpoczęcia meczu Polska - Grecja dał hiszpański arbiter Carlos Velasco Carballo.

Przed pierwszym gwizdkiem odbyła się 12-minutowa uroczystość otwarcia z udziałem ponad 800 tancerzy - wolontariuszy pochodzących z 63 krajów. Choreografię opracował Włoch Marco Balich, producent podobnych ceremonii podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku.

Etiudę a-moll op. 25 nr 11 Fryderyka Chopina wykonał węgierski pianista Adam Gyorgy. Wystąpił również włoski DJ Karmatronic, który zaprezentował skomponowany wspólnie z pianistą utwór pt. "The Game of the World". Obaj wymienili kilka podań z chłopcami przebranymi za maskotki turnieju - Slavko i Sławka.

Przed meczem hymny Polski i Grecji zaśpiewał 75-osobowy Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Iriny Bogdanowicz.

Mistrzostwa odbędą się w ośmiu miastach. W Polsce mecze będą rozgrywane w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, na Ukrainie - we Lwowie, Charkowie, Doniecku i Kijowie, gdzie 1 lipca odbędzie się wielki finał.

Stadiony odwiedzi łącznie 1,4 mln ludzi. Do UEFA trafiła rekordowa liczba 12 149 425 zgłoszeń po bilety. Znacznie większą popularnością cieszyły się wejściówki na spotkania rozgrywane w Polsce. Na ukraińską część turnieju wciąż są dostępne. Przed telewizorami każdy mecz ma śledzić 150 mln ludzi.

Mistrzostwa Europy to także gigantyczna machina finansowa. Spodziewany zysk UEFA z organizacji i przeprowadzenia turnieju wyniesie 1,3 mld euro, z czego 840 mln to wpływy ze sprzedaży praw medialnych. 196 mln europejska federacja przeznaczy na premie dla uczestników turnieju finałowego. Triumfator może zarobić nawet 23,5 mln euro.

• 4' strzał Roberta Lewandowskiego trafia w nogi Jakuba Błaszczykowskiego, następnie zza pola karnego uderza Rafał Murawski; Kostas Chalkias wybija na rzut rożny
  • 5' niecelny strzał Macieja Rybusa
  • 8' na spalonym Fanis Gekas
  • 12' strzał niecelny Gekasa, w odpowiedzi nad bramką uderzał Błaszczykowski
  • 14' dośrodkowanie Łukasza Piszczka, Lewandowski nie sięga piłki
  • 17' BRAMKA, 1:0, Lewandowski głową, po dośrodkowaniu Błaszczykowskiego
  • 24' strzał niecelny Kostasa Katsouranisa
  • 29' rzut wolny dla Grecji tuż przy linii bocznej polskiego pola karnego
  • 35' żółta kartka dla Sokratisa Papastathopoulosa za faul na Lewandowskim
  • 37' zmiana w Grecji, Kyriakos Papadopoulos za Avraama Papadopoulosa
  • 37' strzał niecelny Damiena Perquisa
  • 39' dwa rzuty rożne dla Grecji w odstępie kilkunastu sekund
  • 43' CZERWONA KARTKA, Papastathopoulos fauluje wychodzącego na czystą pozycję Murawskiego i otrzymuje drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę
  • 45+1' niecelny strzał głową Perquisa
  • 45+2' żółta kartka dla Jose Holebasa za dyskusję z arbitrem, domagał się rzutu karnego po tym jak Perquis upadając na murawę dotknął piłki ręką
  • DRUGA POŁOWA
  • 48' niecelny strzał Lewandowskiego
  • 51' BRAMKA, 1:1, Dimitris Salpingidis strzela do pustej bramki, po tym jak z piłką minęli się Wojciech Szczęsny i Marcin Wasilewski
  • 54' żółta kartka dla Giorgosa Karagounisa za zagranie ręką
  • 58' Ludovic Obraniak z rzutu wolnego obok bramki
  • 63' niecelny strzał Giorgosa Samarasa
  • 66' niecelny strzał głową Rybusa
  • 68' zmiana w Grecji, Kostas Fortounis za Gekasa
  • 68' CZERWONA KARTKA, Szczęsny w sytuacji sam na sam fauluje Salpingidisa i zostaje wyrzucony z boiska, rzut karny dla Grecji. Rezerwowy bramkarz Przemysław Tytoń zastępuje Rybusa i broni "jedenastkę" wykonywaną przez Karagounisa.
  • 74' Salpingidis znów trafia do siatki, ale chwilę wcześniej sędzia odgwizduje pozycję spaloną dośrodkowującego Fortounisa
  • 78' Eugen Polanski podaje w pole karne do Obraniaka, ten jednak za długo zwleka z dośrodkowaniem i wychodzi z piłką poza linię końcową
  • 80' niecelny strzał Samarasa
  • 83' celny strzał zza pola karnego Polanskiego, broni Chalkias
  • 85' niecelny strzał Lewandowskiego
  • 88' rzut wolny dla Grecji
  • 90+2' rzut rożny dla Polski.