Prezydent z ekspertami o sprawach Ukrainy

Sprawom Ukrainy było poświęcone środowe spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z ekspertami i politykami. Odbyło się ono dwa dni przed inauguracją Euro 2012 i spotkaniem prezydentów Polski i Ukrainy, do którego dojdzie w piątek w Warszawie.

 

Prezydencki minister Jaromir Sokołowski powiedział PAP po zakończeniu rozmów, że było to pierwsze z cyklu spotkań. Kolejne dotyczyć będą Białorusi i Litwy.

 

- To pierwsze spotkanie, które rozpocznie cykl spotkań w podobnym formacie; wolą prezydenta jest przeprowadzenie podobnych seminaryjnych dyskusji na temat problematyki białoruskiej i litewskiej - poinformował Sokołowski.

 

Jak zaznaczył, w środowym spotkaniu brali udział eksperci, przedstawiciel MSZ oraz politycy "w sposób szczególny zainteresowani problematyką ukraińską".

 

W trwającej blisko trzy godziny dyskusji brało udział ok. 20 osób, w tym m.in. b. szef MSZ prof. Adam Daniel Rotfeld, lider Ruchu Palikota Janusz Palikot, eurodeputowani: Paweł Kowal (PJN), Jacek Protasiewicz (PO), Marek Siwiec (SLD) i Paweł Zalewski (PO). W spotkaniu uczestniczył też przewodniczący delegacji parlamentarnej do Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, wicemarszałej Sejmu Cezary Grabarczyk.

 

Kowal, Protasiewicz i Palikot w ostatnich tygodniach spotkali się z odbywającą karę siedmiu lat więzienia byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko.

 

Jeszcze w trakcie spotkania szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek podkreślała, że temat Ukrainy jest ważny dla Polski. Jak mówiła, prezydent jest bardzo zaangażowany w kwestię zbliżania Ukrainy do świata wartości zachodnich.

 

Szefowa prezydenckiego biura prasowego powiedziała też, że sprawa Julii Tymoszenko to jeden z bardzo istotnych tematów w relacjach między UE a Ukrainą. Przypomniała, że prezydenci Polski i Ukrainy Bronisław Komorowski i Wiktor Janukowycz spotkają się w piątek. Rozmowę zaplanowano na godz. 15.30.

 

Później Komorowski i Janukowycz będą razem oglądać mecz inauguracyjny Euro 2012 Polska-Grecja. Prezydenci spotkają się też podczas finału piłkarskich mistrzostw w Kijowie 1 lipca.

 

Prezes PJN Paweł Kowal powiedział PAP po spotkaniu, że jest zbudowany jego przebiegiem. - Myślę, że aktywność prezydenta Komorowskiego, jeśli chodzi o politykę wschodnią, ukraińską, nawiązuje do najlepszej polskiej polityki i może przynosić efekty - ocenił.

 

Kowal dodał, że podczas spotkania mówił o możliwościach wsparcia ukraińskich opozycjonistów, którzy przebywają obecnie w więzieniu. Jak relacjonował, pokazywał możliwości współpracy z władzą na Ukrainie w oparciu jednak o pewne warunki prowadzące w konsekwencji do integracji tego kraju z UE.

 

Kowal powiedział, że poruszył także problem jesiennych wyborów parlamentarnych na Ukrainie. - Chciałbym bardzo, aby pan prezydent pomógł wydobyć także od naszego rządu środki na dodatkowe misje obserwacyjne - zaznaczył europoseł.

 

Janusz Palikot powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że jego uczestnicy zgodzili się co do tego, że Euro 2012 to dla Ukrainy tak samo ważny moment jak tzw. pomarańczowa rewolucja z przełomu lat 2004 i 2005.

 

- Tyle tylko, że dziś ryzyka są na "nie" (...). Tak jak wówczas była szansa na przyciągnięcie Ukrainy, tak dzisiaj jest szansa na stracenie Ukrainy i dlatego trzeba w interesie polskim podjąć wszelki możliwe działania, żeby temu zapobiec - powiedział.

 

Jak zaznaczył, "w interesie Polski nie jest ani izolacja Ukrainy - mimo kłopotów z przestrzeganiem praw człowieka - ani tworzenie pretekstu dla części polityków zachodnich do przyjęcia jakichś sankcji".

 

Według Palikota, spotkania u prezydenta w sprawie Ukrainy "w podobnym składzie" będą kontynuowane w przyszłości.

 

Stosunki Ukrainy z UE pogorszyła sprawa byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej w zeszłym roku za nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 r. Unia uważa, że była premier, dziś w opozycji, nie powinna zostać skazana w sprawie karnej za podjęcie decyzji politycznej.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.75

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~szary 18:38:51 | 2012-06-06
  Też mi eksperci...
 Jaki prezydent, tacy  eksperci.

  O, przemień  Panie!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~szary 18:26:26 | 2012-06-06
 I co uchwaliła ta egzekutywa(ciekawy udział europosła Kowala, prezesa PJN)?
  Czy Prezydent Polski B. Komorowski przeprosi  za okupację Lwowa przez Lachów do 1939r.?
 Czy Prezydent Komorowski  wyrazi ubolewanie z powodu nieodpowiedzialnych działań Orląt Lwowskich oraz innych polskich czynników politycznych i wojskowych w 1919 r. , które uniemożliwiły pokojowe zajęcie tego miasta przez Ukraińców już wtedy?
  Czy Komorowski potępi działalnośc propagandowego ośrodka pn. "wesoła lwowska fala" ?
       ------------
  Czy Prtezydent Komorowski złoży kwiaty  pod pomnikiem Stepana Bandery?
                                          -------------
   Swego czasu  zadekretowano  nam przyjażń polsko- radziecką,  dziś kituje się Polakom przyjażń polsko - ukraińską; Każda przyjażń jest wartością cenną i pożądaną, ale nie można jej  NIGDY  budować na krzywdzie, fałszu, zakłamaniu, obłudzie i przemilczaniu faktów.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook