Seremet nie musi się obawiać, że straci posadę?

Premier Donald Tusk zapowiedział w środę, że nie będzie wszczynał procedury odwołania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Przyznał, że ma różne uwagi wobec prokuratora generalnego, ale nie są one na pewno dyskwalifikujące.

 

- Nie mam zastrzeżeń do prokuratora generalnego, które kazałyby mi organizować w parlamencie inicjatywę na rzecz jego odwołania - podkreślił Tusk w rozmowie z dziennikarzami.

 

Premier powiedział, że minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uprzedzał go, że będzie sceptyczny i krytyczny wobec raportu, jaki co roku przedstawia prokurator generalny. Zaznaczył, że pytał ministra sprawiedliwości, czy jego ocena raportu ma jakikolwiek związek z oceną osobistą Seremeta, ale usłyszał zdecydowane zaprzeczenie.

 

Jak relacjonował premier, Gowin przekazał mu wręcz odwrotną informację - mianowicie, że słabości prokuratury wynikają w dużej mierze z tego, że prokurator generalny ma dziś zbyt mało władzy i niewystarczające możliwości dyscyplinowania prokuratorów.

 

- Jeśli będziemy pracowali nad zmianami ustawy, to nie, żeby osłabić niezależność prokuratury wobec polityków, tylko, żeby wzmocnić władzę w prokuraturze tak, aby ktoś tą prokuraturą jednak zarządzał i to skutecznie, mogąc egzekwować pewne działania - zapewnił szef rządu.

 

Do premiera trafiła już opinia ministra sprawiedliwości dotycząca sprawozdania prokuratora generalnego z działalności prokuratury w zeszłym roku. W drugiej połowie maja Gowin mówił, że jego opinia będzie zawierała wiele krytycznych ocen prokuratury. - Ale nie trzeba spodziewać się rekomendacji odwołania prokuratora generalnego - zastrzegał Gowin.

 

Zgodnie z przepisami premier przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie PG, "mając na względzie realizację zadań przez prokuratora generalnego w zakresie strzeżenia praworządności oraz czuwania nad ściganiem przestępstw". W przypadku odrzucenia sprawozdania premier może wystąpić do Sejmu z wnioskiem o odwołanie prokuratora generalnego przed upływem kadencji.

 

Dwa lata temu - 31 marca - weszła w życie zmiana zakładająca rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jednocześnie zlikwidowana została Prokuratura Krajowa i powołano Prokuraturę Generalną. Przekazane sprawozdanie jest drugim złożonym szefowi rządu przez Seremeta.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?