Sąd oddalił skargę Telewizji Trwam

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w piątek skargę fundacji o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis na odmowną decyzję KRRiT dotyczącą miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej dla TV Trwam. Fundacja zapowiada skargę kasacyjną do NSA.

 

Skarga fundacji była rozpatrywana łącznie z podobną skargą spółki Mediasat, nadawcy kanału Tele5. Także ta została oddalona. Wyroki wydano niejednogłośnie, są nieprawomocne.

 

Przewodniczący składu sędzia Zbigniew Rudnicki podkreślił, że nadawanie na multipleksie cyfrowym jest normalnym przedsięwzięciem ekonomicznym, a Krajowa Rada dokonała oceny długookresowej zdolności finansowej fundacji w sposób wystarczający.

 

Zaznaczył, że problemem w tym przypadku nie była wysokość posiadanych przez Lux Veritatis środków finansowych, co ich źródło - zbierane przez fundację datki, których wysokość jest trudna do prognozowania.

 

Sędzia zaznaczył, że za fundacją przemawiała jej długoletnia działalność, czego Krajowa Rada nie wzięła pod uwagę, jednak - jak podkreślił - objęcie przez fundację klauzulą tajności warunków spłaty pożyczki, zaciągniętej w Warszawskiej Prowincji Redemptorystów, "nie pomagało". Pożyczka ta to blisko 70 mln zł, podczas gdy cały majątek fundacji to ok. 90 mln zł. Termin jej ostatecznej spłaty mija w 2019 r., czyli w okresie, na jaki miała być przyznana koncesja na nadawanie na multipleksie.

 

Odnosząc się do podniesionego w skardze zarzutu dotyczącego wybiórczego stosowania przez KRRiT wskaźników oceny sytuacji finansowej dla różnych podmiotów, sędzia podkreślił, że ustawa o rtv w ogóle nie precyzuje zasad wyboru koncesjonariuszy.

 

Sąd zwrócił również uwagę, że skarga fundacji została w dużej mierze zbudowana w opozycji do dokonanej przez Krajową Radę oceny innych podmiotów, które ubiegały się o prawo do nadawania na multipleksie, co "nie jest chyba właściwą płaszczyzną". Niektóre z argumentów podniesionych w skardze sędzia określił mianem humorystycznych.

 

Po ogłoszeniu wyroku dyrektor finansowy Lux Veritatis Lidia Kochanowicz zapowiedziała w rozmowie z PAP złożenie skargi kasacyjnej do NSA.

 

Rozprawa, zaplanowana początkowo na 2,5 godziny, trwała ponad sześć. Przed salą sądu zgromadzeni sympatycy Telewizji Trwam śpiewali religijne pieśni i odmawiali różaniec, skandowali też "Nie oddamy wam Telewizji Trwam". Także przed sądem zebrało się kilkadziesiąt osób z biało-czerwonymi flagami i symbolami religijnymi. Na transparentach wypisano hasła: "Polska nie jest kolonią" oraz - po polsku i angielsku - "Radio Maryja i Telewizja Trwam: mądrością, sercem i płucami dla Polski, Europy i świata".

 

W rozprawie uczestniczył o. Rydzyk oraz posłowie PiS, m.in. b. spikerka Radia Maryja Anna Sobecka oraz Andrzej Jaworski - przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. przeciwdziałania ateizacji Polski (obrona katolickich mediów, "w tym katolickiej Telewizji Trwam" jest jednym z zadań zespołu).

 

Komentując decyzję sądu w Radiu Maryja o. Rydzyk ocenił, że "jest to odebranie szansy na ewangelizację (...) Zobaczymy, będziemy dalej się starać. Myślę, że tylko zmiana rządu pomoże, ale wtedy nawet gdyby zmienili rząd, nie będzie już miejsca na multipleksie. A oni się bardzo mocno zakorzeniają. Obserwujcie państwo, liczę na myślenie. Żal mi tego wszystkiego, że tracimy szansę na głoszenie prawdy, komunikacji między Polkami".

 

Zakonnik podziękował wszystkim, którzy się modlili i kierowali protesty do KRRiT. Według informacji Radia Maryja dotychczas zebrano w tej sprawie ponad 2,2 mln podpisów pod apelem o przyznanie TV Trwam miejsca na multipleksie.

 

Skarga fundacji dotyczyła decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ze stycznia tego roku. Rada odrzuciła wówczas odwołanie Lux Veritatis od decyzji KRRiT z kwietnia 2011 r., rozstrzygającej konkurs na zagospodarowanie miejsc na pierwszym multipleksie (MUX-1). Wśród zwycięzców konkursu nie było fundacji redemptorysty, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam.

 

Swoją decyzję ws. TV Trwam KRRiT tłumaczyła niepewną sytuacją finansową fundacji. Wskazała, że ze złożonych przez nią dokumentów wynika, iż w minionych latach generowała ona na działalności operacyjnej ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane z pozostałych przychodów operacyjnych, głównie darowizn.

 

W ocenie Krajowej Rady, na koniec 2010 r. sytuacja finansowa fundacji pozwalała na terminowe wywiązywanie się z bieżących zobowiązań, jednak nie wypracowała ona nadwyżki środków, którymi mogłaby finansować wysokie koszty nadawania drogą naziemną cyfrową, szacowane na ok. 7 mln zł rocznie.

 

KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce (w lipcu 2013 r.) TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców.

 

Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.

 

Ponadto, fundacja może wziąć udział w konkursie na kolejne miejsca na MUX-1, które przed 27 kwietnia 2014 ma zwolnić TVP. Przed końcem br. KRRiT ma ogłosić na nie konkurs; do 2 lipca br. trwają konsultacje w tej sprawie.

 

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Z końcem lipca 2013 roku naziemna telewizja będzie odbierana tylko tą drogą.

 

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Na MUX-1 czasowo dostępne są programy: TVP1, TVP2 i TVP Info (wersja regionalna) oraz Eska TV, TTV, ATM Rozrywka i Polo TV. Na MUX-2 dostępne są kanały: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 i Polsat Sport News, w lipcu br. dołączy do nich Puls2. MUX-3 przeznaczony został dla TVP, która umieściła na nim: TVP1, TVP2, regionalną wersję TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Historia.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

16

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~oko donalda 10:05:07 | 2012-05-26
"Wyrok zapadł niejednogłośnie (na trzyosobowy skład jedno zdanie odrębne). Jest on nieprawomocny; przysługuje od niego kasacja do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Uczestników trwającej ok. 6 godzin rozprawy zdziwiło zachowanie sędziego Zbigniewa Rudnickiego, który przed udaniem się na 20-minutową naradę przed ogłoszeniem wyroku mówił m.in., że nie będzie to orzeczenie przeciwko komuś i żeby nie wietrzyć w nim spisków.

- Wyglądało to tak, jakby wyrok zapadł już przed udaniem się na naradę. Sąd nie ustosunkował się w uzasadnieniu do wielu szczegółowych, bardzo merytorycznych kwestii, które podnosiła strona skarżąca, czyli Fundacja Lux Veritatis.
Uzasadnienie wyroku było mętne i sprzeczne. Z jednej strony sąd wskazał na kwestie finansowe jako główną przyczynę nieprzyznania telewizji Trwam miejsca na multipleksie. Z drugiej - nie dopuścił jako dowodu analizy porównującej kondycję finansową Fundacji Lux Veritatis i sytuację czterech innych podmiotów, które otrzymały miejsca na multipleksie.
Sędzia podkreślił np., że za fundacją przemawia jej długoletnia działalność i wysokość posiadanych przez Lux Veritatis środków, ale - jak stwierdził - problemem jest źródło tych środków, czyli zbierane przez fundację datki, których wysokość jest trudna do prognozowania.
- Czytałem wniosek Fundacji Lux Veritatis, moim zdaniem był on bardzo merytoryczny i bardzo solidnie uzasadniony. Wyrok sądu mnie więc dziwi. Mam nadzieję, że Naczelny Sąd Administracyjny, jeśli dojdzie do kasacji, będzie miał na ten temat inne zdanie - mówi portalowi Niezalezna.pl poseł PiS Jarosław Sellin, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji."

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 09:45:39 | 2012-05-26
Chyba nie dostrzegasz zasadniczej różnicy między ofiarą życia, którą składali/skaładają chrześcijanie a odmówieniem TV Trwam prawa do multipleksu z uwagi na niespełnienie wymogów formalnych.

Chyba nie dostrzegłeś ironii :)) 
Zaś w pogaństwie zaczniemy się pogrążać, gdy dalej o. Rydzyk będzie odpychał znaczną część katolików, zwłaszcza młodych, od Koscioła swoimi akcjami a zwłaszcza zapraszaniem osób prawie wyłacznie jednej opcji politycznej do swoich programów.

Prawie wyłącznie ?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~obserwator 08:56:59 | 2012-05-26
Prześladowanie chrześcijan i Kościoła się nasila, niedługo zamiast przypominać pochodnie Nerona, tortury Dioklecjana czy lwy, którym rzucano chrześcijańskie dziewice na pożarcie będziemy wspominać odmówienie telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.

Chyba nie dostrzegasz zasadniczej różnicy między ofiarą życia, którą składali/skaładają chrześcijanie a odmówieniem TV Trwam prawa do multipleksu z uwagi na niespełnienie wymogów formalnych. Zaś w pogaństwie zaczniemy się pogrążać, gdy dalej o. Rydzyk będzie odpychał znaczną część katolików, zwłaszcza młodych, od Koscioła swoimi akcjami  a zwłaszcza zapraszaniem osób prawie wyłacznie jednej opcji politycznej do swoich programów. Ot choćby niedawno w wiadomosciach RM usłyszałem, że mamy w kraju reżim, więc zastanowiłem się czy osoba, która takie rzeczy plecie rozumie to pojęcie, a jeśli tak to znaczy manipuluje słuchaczami. Niestety taka postawa ma się jak pięść do nosa z chrześcijaństwem i niewiele zdadzą się tu pohukiwania.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 23:39:14 | 2012-05-25
Prześladowanie chrześcijan i Kościoła się nasila, niedługo zamiast przypominać pochodnie Nerona, tortury Dioklecjana czy lwy, którym rzucano chrześcijańskie dziewice na pożarcie będziemy wspominać odmówienie telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 22:13:09 | 2012-05-25
 cytat:
======
"jest to odebranie szansy na ewangelizację (...)
======
Po dwudziestu latach nauczania religii w szkołach powszechnych wyznanie brutalne, ale widać taka szczerość jest potrzebna. Ostatni koło ratunkowe dla ewangelizacji w postaci miejsca na multipleksie cyfrowym zostało rzucone komu innemu i nam pozostaje juz tylko powolnie tonięcie w pogaństwie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~marcin 22:07:34 | 2012-05-25
 Niech spełnią wszystkie wymogi formalne jak inne stacje i będzie "święty spokój". Nie podoba mi się stawianie się w roli ofiary. Telewizjo Trwam nie walcz z prawem ale wysil się i dopełnij formalności.   - są jak dzieci...:))

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~morgan 21:49:43 | 2012-05-25
 [,,,,]
)zgodnie z ustawą o powszechnym dostępie do wolności słowa...)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:31:01 | 2012-05-25
 Na pewno przekupny na usługach Kwaśniewskego.Dlaczego akurat jego nie wiem ale trzeba zapytać o.Rydzyka

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

naczelnyantykolejarzRP 21:19:43 | 2012-05-25
 jak to się Orwell powtarza... Prawda była zawsze niewygodna, bo ona wyzwala człowieka. Reżimy potrzebują manipulacji.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?