Drużyna Rosji z dala od Pałacu Prezydenckiego

Minister sportu Joanna Mucha zapewniła w środę posłów z sejmowej Komisji Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki, że Polska jest przygotowana do turnieju Euro 2012. Przyznała także, że prowadzone są rozmowy z ekipą rosyjską w sprawie zakwaterowania tej drużyny.

 

Odpowiadając na pytanie posła Grzegorza Schreibera (PiS), którego interesowało, czy reprezentacja Rosji ma zamiar zmienić swe dotychczasowe miejsce zakwaterowania (Hotel Bristol, w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego - PAP), minister Mucha przyznała, że ekipa rosyjska została poinformowana o możliwości wyboru innej, również komfortowej lokalizacji. "Wybór miejsca pobytu jest jednak suwerenną decyzją kierownictwa drużyny" - zaznaczyła Mucha, nie zdradzając szczegółów rozmów.

 

Informację o rozmowach prowadzonych z rosyjską federacją piłkarską potwierdziła PAP rzeczniczka resortu Katarzyna Kochaniak. Jak powiedziała, zaproponowano Rosjanom cztery lokalizacje w podwarszawskich miejscowościach, które w tej chwili wizytują przedstawiciele ekipy. Jak podkreśliła, Rosjanie "życzliwie" przyjęli propozycję rozmów, ale nie podjęli jeszcze żadnych decyzji. Zdaniem Kochaniak zadecyduje troska o maksymalny komfort piłkarzy.

 

Rzeczniczka ministerstwa sportu przyznała, że propozycja zmiany miejsca pobytu podyktowana jest obawami, że dotychczasowa lokalizacja może budzić emocje, a Polska, jak gospodarz, chce maksymalnie zadbać o to by turniejowi towarzyszyły wyłącznie emocje sportowe. Na 10 czerwca przed Pałacem Prezydenckim zaplanowana jest kolejna miesięcznica katastrofy smoleńskiej.

 

Stołeczny hotel Bristol znalazł się w oficjalnym katalogu centrów pobytowych dla drużyn, zatwierdzonym przez UEFA. W katalogu znalazło się 21 polskich i 17 ukraińskich propozycji dla finalistów Euro 2012. Po wizytacji miejsc pobytu przez przedstawicieli drużyn poszczególne ekipy dokonały wybory i zawarły wstępne umowy z właścicielami obiektów. W lutym UEFA oficjalnie zatwierdziła i ogłosiła listę centrów pobytowych. Spośród 16 finalistów 13 drużyn wybrało Polskę. Reprezentacja Rosji wybrała z katalogu hotel Bristol, a jako miejsce treningów Stadiom Miejski w Sulejówku. O gotowości do mistrzostw mówili także posłom przedstawiciele ministerstwa spraw wewnętrznych i podległych temu resortowi służb - policji, straży granicznej oraz straży pożarnej.

 

Na środowym posiedzeniu komisji Joanna Mucha przypomniała, że 17 maja Komitet Koordynacji przygotowań złożył premierowi meldunek o osiągnięciu gotowości operacyjnej do turnieju. Oznacza to, że gotowych jest ponad 100 planów operacyjnych, rozpisanych na dni i godziny, na każdy z 23 dni mistrzostw. Od 4 czerwca Krajowy Sztab Operacyjny pracować będzie w reżimie całodobowym, siedem dni w tygodniu.

 

W opinii prezesa monitorującej przygotowania spółki PL.2012 Marcina Herry powodzenie i ocena turnieju opierać się będzie na trzech elementach - transporcie, bezpieczeństwie i serwisie dla gości. Opracowane są już plany transportowe, uwzględniające tzw. "wąskie gardła" na najważniejszych szlakach i zakładające możliwość czasowych zmian organizacji ruchu. Trwa szkolenie wolontariuszy i personelu obsługującego przyjezdnych.

 

Pożytecznym i coraz popularniejszym narzędziem jest "Polish Pass", internetowy poradnik dla cudzoziemców ułatwiający zaplanowanie podróży, a także zakupienie biletów komunikacji miejskiej, kolejowej, lotniczej, a także rezerwację hotelu.

 

Reprezentujący ministerstwo spraw dyrektor departamentu nadzoru Jacek Zalewski poinformował, że realizowany jest Zintegrowany Plan Bezpieczeństwa, opracowany przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Euro 2012, a realizowany przez powołany w lutym Komitet Koordynacji Przygotowań, kierowany przez ministra sportu. Cała operacja jest szczegółowo rozpisana na okres fazy grupowej, bowiem przebieg drugiej części turnieju i związane z tym działania policji zależeć będą w dużym stopniu od wyników rywalizacji sportowej.

 

Zastępca komendanta głównego policji gen. Krzysztof Gajewski potwierdził, że funkcjonuje już Centrum Dowodzenia w Legionowie, gdzie na każdej zmianie dyżuruje 95 funkcjonariuszy. 4 czerwca do Legionowa przyjadą oficerowie łącznikowi policji z 18 krajów, a także przedstawiciele Interpolu i Europolu. Policja współpracować będzie ze strażą graniczną i żandarmerią wojskową. W sytuacja kryzysowych może również liczyć na pomoc wojska.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook