Wstąpienie Polski do strefy euro przesądzone?

Wstąpienie Polski do strefy euro przesądzone?
(fot. PAP/Tomasz Gzell )
PAP / slo

Kluby PO, Ruch Palikota, PSL i SLD opowiedziały się w środę w Sejmie przeciw dalszym pracom nad przygotowanym przez Solidarną Polskę projektem uchwały, która m.in. sprzeciwia się wejściu Polski do strefy euro. Wstrzymanie się od głosu zapowiedział klub PiS.

Odrzucenie projektu uchwały SP zarekomendowały wcześniej sejmowe komisje: finansów publicznych oraz ds. UE.

Waldemar Sługocki (PO) zapowiedział podczas sejmowej debaty, że klub Platformy będzie głosował przeciw projektowi. Argumentował, że "realny wpływ na kształt UE, w tym Unii Gospodarczej i Walutowej Polska mieć będzie tylko wtedy, kiedy aktywnie będzie partycypować w pracach na rzecz Unii".

Przeciw projektowi uchwały opowiedział się też klub Ruchu Palikota. W ocenie Witolda Klepacza (RP) projekt autorstwa SP jest niespójny i sprzeczny z wcześniejszymi uchwałami Sejmu i rozstrzygnięciem referendum ws. wejścia Polski do Wspólnoty.

DEON.PL POLECA

Również zdaniem posła PSL Jana Łopaty projekt jest merytorycznie niespójny. - Musimy unikać w oficjalnych dokumentach kontrowersyjnych, nieprawdziwych sformułowań, zaś winniśmy - mając świadomość całej złożoności problemów stojących przed UE, a w szczególności Unią Walutową (...) - wspierać państwa tam funkcjonujące z przeświadczeniem o korzyściach płynących ze współpracy Polski z tymi państwami - powiedział Łopata.

Inne stanowisko zajęła Krystyna Pawłowicz (PiS). Jak zapowiedziała, podczas głosowania jej klub wstrzyma się od głosu. Jej zdaniem przesłanie projektu jest ogólnie jasne i dotyczy ochrony interesów Polski w sytuacji kryzysu w UE. - Jednak w projekcie stwierdzenia słuszne przeplatają się z dyskusyjnymi i wątpliwymi - mówiła posłanka.

Klub PiS - powiedziała - jest przeciwny sformułowaniu zawartemu w projekcie uchwały, który mówi, że Sejm deklaruje życzliwość i zrozumienie dla państw UE uczestniczących w Unii Walutowej i Gospodarczej, które wspólnie dążą do przezwyciężenia kryzysu. - PiS jest przeciwny paktowi fiskalnemu i co oczywiste nie deklaruje żadnej życzliwości w tej sprawie - mówiła.

PiS zgadza się natomiast m.in. z postulatem zawartym w uchwale dotyczącym tego, że brak jest jakichkolwiek przesłanek związanych z interesem narodowym do członkostwa Polski w Unii Walutowej i Gospodarczej. - PiS od dawna takie stanowisko prezentuje (...), a projekt uchwały powtarza nasz pogląd od dawna w tej sprawie - zaznaczyła Pawłowicz.

Z kolei Ludwik Dorn (SP) zaproponował klubowi PiS współpracę w dziedzinie polityki europejskiej. - Nadarza się okazja, by przerwać tę praktykę polityki europejskiej rządu Donalda Tuska, która z jednej strony Polskę degraduje, a wewnątrz występuje nie tylko przeciwko obyczajowi, ale zdrowemu rozsądkowi politycznemu - mówił Dorn.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wstąpienie Polski do strefy euro przesądzone?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.