Demograficzne tsunami zmiecie słabe uczelnie

Polskie prywatne szkolnictwo wyższe to bańka, która zaczyna pękać. Tylko co siódma niepubliczna uczelnia przetrwa do 2025 r. - stwierdza "Puls Biznesu".

 

- Do polskiego szkolnictwa wyższego zbliża się demograficzne tsunami - z każdym kolejnym rokiem liczba maturzystów będzie się kurczyć - mówi dr Joanna Nawój-Połoczańska z Uniwersytetu Szczecińskiego.

 

Nawój-Połoczańska przewiduje, że problem dotknie głównie studia stacjonarne na uczeniach niepublicznych, a studenci będą wybierać darmowe kierunki w publicznych szkołach.

 

Według szacunków PKPP Lewiatan niż demograficzny przetrwa tylko co siódma z działających obecnie prywatnych uczelni. W 2025 r. ma w Polsce działać tylko ok. 50 takich szkół.

 

Ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska uważa, że konkurencja na tym rynku będzie coraz ostrzejsza. Uczenie już muszą przygotowywać się do tego wyzwania, bo ocaleją tylko najlepsze - podkreśla.

 

Jak wylicza "PB", rektorzy już się do tego szykują m.in. budując zapory finansowe z obecnie osiąganych zysków, by utrzymać kadrę naukową; reformując swoje programy kształcenia; szukając oszczędności, obniżając koszty funkcjonowania.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?