Phenian gotowy do trzeciej próby jądrowej

Korea Północna zakończyła przygotowania techniczne do trzeciej próby nuklearnej i czeka jedynie na zielone światło ze strony władz w Phenianie - poinformował w środę ekspert ds. nuklearnych przy południowokoreańskim rządzie.

 

Tajne służby południowokoreańskie i amerykańskie z uwagą śledzą aktywność w obiekcie wojskowym Punggye-ri - powiedział anonimowo ten ekspert. Według niego Phenian użyje tym razem wysoko wzbogaconego uranu, którego Korea Północna posiada w ilości wystarczającej do wyprodukowania od trzech do sześciu bomb.

 

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy, zwłaszcza Korea Płd., podejrzewają Koreę Północną o zamiar przeprowadzenia testu nuklearnego, po nieudanej próbie wystrzelenia 13 kwietnia rakiety dalekiego zasięgu z północnokoreańskim satelitą.

 

Dwie poprzednie próby jądrowe Phenianu zostały przeprowadzone w październiku 2006 roku i w maju 2009 roku.

 

Korea Północna dezaktywowała w lipcu 2007 roku swój ośrodek nuklearny w Jongbjon. W listopadzie 2010 roku tamtejsze zakłady wzbogacania uranu wizytował amerykański naukowiec.

 

Według ekspertów, zakłady te mogą każdego roku wyprodukować 40 kg wysoko wzbogaconego uranu. Przy założeniu, że ośrodek wznowił działalność w 2009 roku, Korea Północna dysponuje uranem wystarczającym do produkcji trzech do sześciu bomb.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?