19-latka wyłudziła od starszej kobiety 200 tys. zł

Łódzcy policjanci zatrzymali 19-latkę, która podając się za córkę wyłudziła od 80-latki ze Skierniewic 200 tys zł. Kobieta usiłowała wyłudzić także 110 tys. zł od czterech innych mieszkanek tego miasta.

 

19-letnia Ramona P. została zatrzymana we Wrocławiu, gdzie ukrywała się. Podczas przesłuchania przyznała się do zarzucanych przestępstw. Prokuratura wystąpiła o jej aresztowanie. Grozi jej kara do ośmiu lat więzienia.

 

Oszustka, wraz z innymi osobami prawdopodobnie ma na koncie także inne wyłudzenia tzw. metodą na wnuczka czy córkę, od starszych osób w całej Polsce. - Z naszych ustaleń wynika, że prawdopodobnie mamy do czynienia ze współdziałaniem kilku osób, z których część przebywa za granicą i bierze czynny udział w oszustwach drogą telefoniczną - powiedział w czwartek PAP rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.


Według śledczych w połowie lutego 80-letnia mieszkanka Skierniewic odebrała telefon od rzekomej córki mieszkającej za granicą. Fałszywa córka prosiła kobietę, żeby ta pilnie wypłaciła z konta pieniądze; kilkakrotnie ponaglała starszą panią.

 

Nieświadoma podstępu ofiara pojechała do banku, gdzie przewalutowała konto dolarowe wypłacając około 200 tys. zł. Krótko po powrocie do domu znów otrzymała telefon z pytaniem czy załatwiła już sprawę. Niemalże w tym samym momencie do drzwi 80-latki zapukała nieznajoma. Podała się za koleżankę córki i starsza pani, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, przekazała jej 200 tys. zł. Wszystko trwało niespełna godzinę.

 

- Niedługo po wyjściu oszustki zadzwoniła prawdziwa córka, która zaprzeczyła jakoby prosiła o wypłacenie pieniędzy. Pokrzywdzona zaalarmowała policję, jednak po podejrzanej nie było już śladu - relacjonowała rzeczniczka łódzkiej policji podinsp. Joanna Kącka.

 

Łódzcy policjanci, na podstawie ustaleń operacyjnych, wytypowali 19-letnią oszustkę, zameldowaną w Częstochowie. Okazało się, że Ramona P. po przestępstwie zaczęła ukrywać się we Wrocławiu, wynajmując tam wraz z rodziną mieszkanie. Właśnie na Dolnym Śląsku została zatrzymana.

 

Podczas przesłuchania w prokuraturze oszustka przyznała się do wyłudzenia 200 tys. zł od skierniewiczanki. Okazało się, że usiłowała jeszcze wyłudzić w sumie 110 tys. zł od czterech innych mieszkanek Skierniewic.

 

W prokuraturze usłyszała już zarzuty oszustwa i usiłowania oszustwa; grozi jej za to kara do 8 lat pozbawienia wolności. Przyznała się i złożyła szczegółowe wyjaśnienia. Dodatkowo wyszło na jaw, że brała udział w kilku innych oszustwach m.in. w Lublinie i Zamościu, gdzie pokrzywdzeni stracili 79 tys. i ponad 13 tys. zł. Te ostatnie zdarzenia są weryfikowane przez śledczych.

 

19-latka została rozpoznania przez 80-latkę. Policjanci ustalili także jej wspólniczkę, której zatrzymanie jest tylko kwestią czasu - dodała Kącka.

 

Według śledczych sprawa jest rozwojowa; możliwe są kolejne zatrzymania. Ofiarami oszustów padały zawsze osoby w podeszłym wieku, dlatego policja po raz kolejny apeluje do starszych osób o zdrowy rozsądek i dużą ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook