Polska i Afganistan podpiszą porozumienie

Polska i Afganistan najprawdopodobniej jeszcze w tym roku podpiszą nowe porozumienie o współpracy i przyjaźni - poinformował w piątek szef MSZ Radosław Sikorski. Sikorski spotkał się z szefem dyplomacji Afganistanu Zalmajem Rasulem.

 

Na wspólnej konferencji prasowej Sikorski przypomniał, że obecnie obowiązuje polsko-afgański traktat o przyjaźni i współpracy z 1927 roku. - Jednak trochę się zmieniło na świecie, w Polsce i Afganistanie od tego czasu - powiedział Sikorski.

 

- Jeszcze w tym roku spróbujemy uzgodnić tekst, a być może podpisać nową umowę o współpracy i przyjaźni, w szczególności zachęcającą do handlu i inwestycji w Polsce, i w Afganistanie - poinformował Sikorski.

 

Szef MSZ zapowiedział też, że "w miarę jak wygaszana będzie nasza misja czysto wojskowa" w Afganistanie Polska utrzyma "polityczne i rozwojowe" zaangażowanie w tym kraju. - Będzie ono miało postać na przykład szkoleń dla urzędników afgańskich - powiedział Sikorski.

 

Zaznaczył, że w tym roku na szkolenia przyjedzie do Polski 60 afgańskich urzędników, 30 przedstawicieli sektora sprawiedliwości i 20 strażników. - W przyszłych latach co najmniej utrzymamy, a będziemy starali się zwiększać to zaangażowanie także poprzez fundowanie stypendiów dla Afgańczyków na polskich uczelniach - zapewnił.

 

Rasul podziękował Sikorskiemu za "poświęcenia i zaangażowanie" Polski "w trudnym procesie budowania spokoju, stabilizacji i demokracji" w Afganistanie. - To również okazja, by przypomnieć osiągnięcia, jakie na swoim koncie odnotował nasz kraj w ciągu ostatnich 10 lat. Warto wspomnieć o osiągnięciach jak: edukacja, demokracja, ochrona zdrowia, prawa człowieka. Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie ta jakże ważna pomoc ze strony naszych przyjaciół w Polsce - zaznaczył szef afgańskiego MSZ. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?