RP:Gowin do dymisji. "Konserwatywne poglądy"

 Politycy Ruchu Palikota zaapelowali w czwartek do premiera Donalda Tuska, by zdymisjonował ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina. Przekonują, że Gowin nie spełnia swych obowiązków konstytucyjnych, a jego prywatne poglądy rzutują na pracę ministerialną.

 

- Apelujemy do pana premiera Donalda Tuska o wszczęcie procedury dymisji pana ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który jest bardziej ministrantem Kościoła katolickiego w polskim rządzie niż ministrem sprawiedliwości - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie wiceszef klubu RP Robert Biedroń.

 

Poseł Ruchu Palikota argumentował, że Gowinowi "nie podoba się" konwencja Rady Europy ws. zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która dotyczy bardzo ważnej kwestii. - Dziwię się, że w Polsce jest minister, który kwestionuje tego typu konwencje. Czy nie jest to dawanie zgody na to, by ta przemoc trwała? - pytał.

 

Biedroń zaznaczył, że konstytucja mówi wyraźnie o tym, że kobiety i mężczyźni są w Polsce równi w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.

 

- Próba transponowania do polskiego prawa przez ministra sprawiedliwości swoich prywatnych, osobistych poglądów konserwatywnych, ohydnych, traktujących kobietę jak przedmiot, a nie podmiot debaty publicznej, jest niegodne ministra sprawiedliwości - oświadczył.

 

W piątek "Gazeta Wyborcza" w artykule pt. "Minister Gowin broni tradycyjnej roli kobiety" napisała, że szef MS w rozmowie z działaczami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wyraził zastrzeżenia do konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

 

Rzeczniczka ministra Patrycja Loose powiedziała "GW", że definicja płci zawarta w konwencji "nie jest spójna" z konstytucyjną zasadą ochrony godności człowieka oraz z art. 18 konstytucji mówiącym, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką RP".

 

Według wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej (RP) taki sposób podejścia do konstytucji "jest jawną manipulacją". - Wątpliwości ministra Gowina (...) biorą się stąd, że konwencja Rady Europy może być w sprzeczności z konstytucją, bowiem, zdaniem ministra Gowina, konstytucja utrwala tradycyjny model rodziny i tradycyjny podział ról w społeczeństwie, co jest bzdurą - oceniła.

 

- Ministrze Gowin, kiedy wreszcie ratyfikujesz konwencję o eliminacji przemocy wobec kobiet? - zwróciła się do Gowina.

 

Na pytanie PAP, czy RP złoży wniosek o odwołanie szefa MS, Nowicka odparła, że posłowie ugrupowania będą o tym rozmawiali. - Niewykluczone, że rozważymy złożenie takiego wniosku o dymisję - dodała. Biedroń podkreślił, że chodzi przede wszystkim o to, by premier "zastanowił się, czy tego typu minister sprawiedliwości powinien zajmować takie stanowisko".

 

Magdalena Pocheć z koalicji KARAT, zajmującej się prawami kobiet, mówiła, że minister sprawiedliwości powinien stać na straży obrony i promocji praw człowieka. - Nie jest żadnym odkryciem, że prawa kobiet są prawami człowieka. Żaden prywatny system wartości nie powinien prowadzić do łamania praw kobiet - zaznaczyła.

 

Z kolei Joanna Piotrowska z Fundacji Feminoteka przytoczyła dane, z których wynika, że 800 tys. kobiet z Polsce doświadcza przemocy, a 150 ginie w wyniku tzw. nieporozumień domowych. - M.in. stereotypy płciowe, czyli postrzeganie kobiet w sposób tradycyjny, przerzucanie winy na kobiety za to, co się wydarzyło, m.in. za gwałt, mówienie: "bo miała za krótką spódniczkę" (...) powoduje, że kobiety nie szukają pomocy, boją się zgłosić na policję - przekonywała.

 

Działaczka zarzuciła też Gowinowi, że stawia "tradycyjne wartości ponad ochroną praw kobiet".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 21:53:20 | 2012-09-23
 Dlaczego "konserwatywne poglądy" ministra Gowina maja go wykluczyć z rządu, a "postępowe poglądy" p. Biedronia, czy p. Nowickiej nie moga ich wykluczyc z Parlamentu.
To spadek po PRL, gdzie określenie "konserwatywne" miało charakter epitetu. W czym "poglądy postępowe" są lepsze od "konserwatywnych".  

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Dami 16:53:08 | 2012-04-12
A co z nowoczesnymi poglądami traktującymi kobietę jako przedmiot? Kobiety traktowane są przedmiotowo (np. jako obiekt erotyczny jedzący wafelki, cukierki, czekoladę, pijący kawę, czy reklamujący bieliznę) w filmach (nie tylko pornograficznych), w reklamie? I co - Biedroniowi i RP to nie przeszkadza? Co z akceptacją przez wielu zjawiska prostytucji, które uwłacza godności kobiety i na ogół związane jest z przemocą wobec kobiet (psychiczną i fizyczną)? Dlaczego UE i grupy walczące o prawa człowieka i prawa kobiet nie robią zbyt wiele (poza niekończącym się gadaniem) jeśli chodzi o zorganizowaną prostytucję, powszechny i narastający w UE handel kobietami, zwłaszcza z krajów biednych? Jak to możliwe, że wielu "światłych ludzi" twierdzi publicznie, że kobieta prostytuująca się to lubi i że to jest jej wolny wybór?

Statystyki przemocy domowej obejmują nie tylko tradycyjne rodziny, również postępowe związki partnerskie i konkubinaty. I zjawisko to wcale w tych przypadkach nie jest mniejsze. Z powodów ideologicznych twierdzi się, że w przemoc jest głównie w rodzinie. Przemoc nie zależy bezpośrednio od rodzaju związku, a od ludzi. Po przemoc chętnie sięgają ludzie uzależnieni od alkoholu i narkotyków, co nie jest wcale związane z tradycyjną rodziną, raczej z socjalistycznym modelem upijania z byle okazji i nowoczesnym sposobem radzenia sobie ze stresem.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?