Po emeryturach: in vitro i związki partnerskie

Podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, zmiany w emeryturach mundurowych, kwestie dotyczące urlopów wychowawczych i zasiłków rodzinnych a także m.in. ustawy światopoglądowe - in vitro i związki partnerskie - to plany legislacyjne PO na najbliższe miesiące.

 

Najbliższe tygodnie poświęcone będą przede wszystkim rządowej reformie emerytalnej - mówi szef klubu PO Rafał Grupiński. - Myślimy tutaj także o emeryturach mundurowych, będą też zmiany dotyczące urlopów wychowawczych dla osób prowadzących samodzielną działalność gospodarczą lub niepracujących, a także kwestia zasiłków rodzinnych od trzeciego dziecka. Czyli cały ten pakiet, który był zaproponowany w sejmowym expose premiera - wyliczał w rozmowie z PAP polityk Platformy.

W ubiegłym tygodniu koalicja PO-PSL porozumiała się ws. podwyższenia wieku emerytalnego do 67 lat, a także w sprawie emerytur częściowych; będą one wyliczane na podstawie 50 proc. kapitału emerytalnego dla kobiet, które ukończyły 62 lata i mają 35 lat stażu ubezpieczeniowego, a także dla mężczyzn po 65. roku życia i z 40-letnim stażem ubezpieczeniowym.

Dopiero po przeprowadzeniu przez Sejm reformy emerytalnej, PO będzie chciała skupić się m.in. na kwestiach światopoglądowych. Nad kilkoma projektami dotyczącymi in vitro pracowały jeszcze w ubiegłej kadencji komisje sejmowe, ale zmiany nie zostały uchwalone. Projekt posłanki PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej - ze zmianami - mają po Wielkanocy zatwierdzić władze klubu Platformy.

- Przerabialiśmy nasz projekt, nad którym pracowaliśmy w ubiegłej kadencji, ale zmienialiśmy go nie pod względem proponowanych rozwiązań, tylko konstrukcji prawnej, żeby był bardziej czytelny - powiedziała Kidawa-Błońska.

Projekt dopuszcza in vitro nie tylko dla małżeństw, zezwala też na mrożenie zarodków (ale nie na ich niszczenie lub selekcję). Nie ma w nim natomiast mowy o refundacji in vitro z budżetu państwa. - Refundacja to jest następny krok. Jeżeli określimy, na jakich zasadach w Polsce jest stosowane in vitro, że są kliniki, które mają certyfikaty, pozostają pod specjalną kontrolą, to wtedy z czystym sumieniem możemy mówić o dalszym kroku, czyli o refundacji, która będzie zależna od zasobności budżetu - argumentuje Kidawa-Błońska.

Wiceszefowa klubu PO zaprzeczyła pojawiającym się wśród opozycji opiniom, że temat in vitro wraca dlatego, aby zatuszować niepowodzenia rządu, czy wpłynąć na poprawę notowań PO. - Zajmujemy się tym już ponad dwa lata, niezależnie od notowań Platformy, które były w tym czasie bardzo różne. Chcemy żeby w Polsce sprawa in vitro została w końcu uregulowana. Nie możemy być jedynym krajem, gdzie dzieje się 'wolna amerykanka' - powiedziała Kidawa-Błońska.

Prawdopodobnie dłużej niż in vitro poczeka na złożenie do laski marszałkowskiej projekt ustawy o związkach partnerskich. Grupiński powiedział PAP, że ustawa ta jest jeszcze dopracowywana. - Myślimy, aby uruchomić ją po przeprowadzeniu najważniejszych reform. A jeśli chodzi o in vitro, to myślę, że możemy te prace rozpocząć wcześniej, bo projekt Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wykorzystuje efekty i prace przede wszystkim zeszłej kadencji - dodał Grupiński.

- Wstrzymujemy złożenie projektu o umowie związku partnerskiego, bo nie chcemy zarzutów, że odwracamy uwagę od kluczowej dla nas reformy emerytalnej. A związki partnerskie to nie jest dla nas temat zastępczy, zdajemy sobie sprawę, że na inicjatywę legislacyjną w tej kwestii czeka bardzo wiele osób - powiedział PAP autor projektu Artur Dunin (PO). Pytany, kiedy zatem projekt trafi do Sejmu, poseł mówił o terminie majowym.

Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego dotyczy par hetero- i homoseksualnych, reguluje m.in. kwestie dziedziczenia, wspólnego zaciągania kredytów oraz alimentów. Przewiduje zmiany w 54 ustawach. Zgodnie z projektem, do którego dotarła PAP, umowę związku partnerskiego będą mogły zawrzeć dwie osoby pełnoletnie (uprawnione do zawarcia małżeństwa), które złożą zgodne oświadczenie, iż chcą pozostawać ze sobą w "stałym pożyciu". Stałe pożycie definiowane jest jako związek oparty na więzi "gospodarczej i emocjonalnej".

W projekcie zapisano m.in. prawo dostępu do informacji medycznej o partnerze, prawo decydowania o pochówku, obowiązek ujawniania majątku objętego partnerską (tak jak małżeńską) wspólnością majątkową. Partner - jako osoba najbliższa - podobnie jak małżonek, będzie mógł odmówić zeznań w charakterze świadka.

Planować i koordynować prace legislacyjne na najbliższe miesiące ma powołany niedawno zespół parlamentarno-rządowy, w skład którego weszli m.in. szef  kancelarii premiera Tomasz Arabski i wiceprzewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Adam Jasser. Ze strony PO w pracach zespołu uczestniczyć będą przedstawiciele władz klubu parlamentarnego, m.in. Kidawa-Błońska i Izabela Mrzygłocka.

W ostatnich dniach do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych autorstwa klubu PO. Projekt zwiększa dotacje otrzymywane przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, wprowadza też nowe uprawnienia kontrolne dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W Sejmie jest już projekt uznania śląskiej mowy za język regionalny, pod którym podpisało się 65 posłów, nie tylko z PO i nie tylko ze Śląska. Podobny projekt posłowie złożyli w październiku 2010 r., nie został jednak uchwalony.

Wnioskodawcy proponują, by śląski był drugim, po kaszubskim, językiem regionalnym w Polsce. Dzięki prawnej ochronie możliwa będzie m.in. edukacja w języku regionalnym (od przedszkola aż po wyższe studia), wsparcie naukowców i organizacji pozarządowych badających i pielęgnujących śląską mowę oraz podwójne nazwy miejscowości, ulic i obiektów geograficznych tam, gdzie co najmniej 20 proc. mieszkańców gminy mówi po śląsku.

Śląscy posłowie chcieliby, aby debata nad projektem rozpoczęła się w lipcu, kiedy przypada 90-lecie przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~mendoza2 21:18:30 | 2012-04-06
 przykre..jeszcze eutanazja POmyłka

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mc 20:28:12 | 2012-04-06
 Przykro jest to czytać... i to w Wlk Piątek. Nie wiem, jak wyborcy mogą nie odczuwać wyrzutów sumienia? 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lalala 19:47:36 | 2012-04-06
Myślę Janek, że dzisiaj jest dzień, aby zastanowić się nad swoim życiem i postępowaniem, a nie cudzym.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~janek 16:44:31 | 2012-04-06
Ciekawe jak pójdzie za tym projektem ręka do góry ministrowi Gowinowi. Przyjaciele kardynałów jakoś bez żadnego oporu sankcjonują prawnie wszelkie dewiacje. Potem pobiegną do kościoła do komunii i żaden biskup się nawet nie zająknie.

Ciekawe dlaczego akurat w Wielki Piątek takie informacje się upublicznia. podobno w Wielki tydzień diabeł najbardzie szaleje, a już szczególnie w Wielki Piątek. To chyba po to, żeby ludzi podenerwować

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook