Polacy przegrywają z państwem w sądach

 Niestety ciągle nie potrafimy skutecznie walczyć o odszkodowania od skarbu państwa - stwierdza "Puls Biznesu". W 2011 r. firmy i obywatele ponieśli porażkę w procesach o 3 mld zł, wygrali tylko 144 mln zł.

 

Jak wynika z najnowszych danych, do których dotarł "PB", w zeszłym roku przedsiębiorcy i obywatele na 1952 zakończone procesy byli górą tylko w 156, w których wygrali 144 mln zł.

 

Prokuratorii Generalnej (PG) - państwowej kancelarii prawnej broniącej interesów skarbu - udało się uratować dla budżetu państwa aż 3 mld zł, jej skuteczność wyniosła 95 proc.

 

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski ocenia, że "ta porażająca dysproporcja wynika z nastawienia sędziów". "Jako funkcjonariusze państwowi stoją po prostu na straży interesów budżetu państwa, zamiast na straży sprawiedliwości" - mówi.

 

Prezes PG Marcin Dziurda ripostuje: "Absolutnie nie można powiedzieć, że sądy faworyzują skarb państwa. Często jest wręcz odwrotnie". Jego zdaniem wysoka skuteczność wynika z tego, że wiele osób i firm niezasadnie eskaluje żądania. "Ponadto żadna prywatna kancelaria prawnicza nie ma tak ogromnego jak my doświadczenia w prowadzeniu tego typu spraw" - mówi. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?