Sikorski nie musi przepraszać Kobylańskiego

Szef MSZ Radosław Sikorski nie musi przepraszać polonijnego biznesmena z Urugwaju Jana Kobylańskiego za nazwanie go "antysemitą i typem spod ciemnej gwiazdy" - orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie.

 

Sąd ten oddalił pozew wobec Sikorskiego o ochronę dóbr osobistych, złożony przez 88-letniego Kobylańskiego, szefa Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ). Wyrok jest nieprawomocny; można złożyć od niego apelację.

 

Proces dotyczył sformułowań Sikorskiego z jego wywiadu-rzeki pt. "Strefa zdekomunizowana", w której szef MSZ podkreślał m.in., że pion śledczy IPN rozważał postawienie Kobylańskiemu zarzutu o szmalcownictwo w czasie II wojny światowej. Kobylański żądał w pozwie, by sąd nakazał Sikorskiemu opublikowanie przeprosin w "Rzeczpospolitej", "Gazecie Wyborczej" i "Naszym Dzienniku" oraz wpłatę 20 tys. zł zadośćuczynienia na cel społeczny.

 

Kobylański to milioner, m.in. sponsor Radia Maryja, b. konsul honorowy RP w Urugwaju (odwołany w 2000 r. m.in. za antysemickie wypowiedzi przez ówczesnego szefa MSZ Władysława Bartoszewskiego). Wiele razy pisano o jego antysemickich wypowiedziach i podejrzeniach IPN, że mógł wydawać za pieniądze Żydów Niemcom (w 2007 r. IPN umorzył śledztwo w tej sprawie z powodów formalnych).

 

Według "GW" rola Kobylańskiego w niemieckich obozach koncentracyjnych mogła nie być jednoznaczna, co miało być głównym powodem jego wyjazdu do Ameryki Płd. Kobylański twierdzi, że te informacje są nieprawdziwe i obliczone na skompromitowanie go.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Joanna 14:33:28 | 2012-03-27
Logika jest prosta, Kobylański jest antysemitą i trudno przepraszać za powiedzenie prawdy. Skandalem jest, że osoba o takich poglądach sponsoruje katolickie radio. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~TIM 12:46:50 | 2012-03-27
NIECH NIE PRZEPRASZA ALE WYJEDZIE DO ZONY I NIGDY TU NIE WRACA

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~dd 12:39:01 | 2012-03-27
A Rymkiewicz ma przepraszać Agorę za podobne określenia, tylko w drugą stronę. Ciekaw jestem logiki w tym wszystkim

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?