Polska z niepokojem przyjęła wyrok dla Łucenki

MSZ z niepokojem przyjęło wyrok dla Jurija Łucenki, byłego ministra spraw wewnętrznych w rządzie Julii Tymoszenko - głosi oświadczenie przekazane przez rzecznika resortu Marcina Bosackiego.

 

W oświadczeniu napisano, że "selektywność wymiaru sprawiedliwości Ukrainy wobec przedstawicieli opozycji oraz uchybienia proceduralne podczas procesu każą przypuszczać, iż sprawa nosi znamiona motywowanej politycznie".

 

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża nadzieję, że apelacja w tej sprawie, o ile zostanie złożona przez Jurija Łucenkę, odbywać się będzie z poszanowaniem praw oskarżonego, w zgodzie ze standardami międzynarodowymi" - głosi oświadczenie polskiego resortu.

 

Łucenko został skazany w poniedziałek na cztery lata więzienia, gdyż uznano go za winnego sprzeniewierzenia funduszy państwowych i nadużycia władzy. Jego sympatycy nazwali proces motywowanym względami politycznymi.

 

Jego była szefowa Julia Tymoszenko odbywa karę siedmiu lat więzienia za przekroczenie kompetencji, gdy jako premier zgodziła się w 2009 r. na zawarcie niekorzystnych dla Ukrainy umów gazowych z Rosją.

 

Skazanie byłej premier wywołało krytykę na Zachodzie. Unia Europejska uznała, że wyrok był motywowany politycznie, w związku z czym w grudniu Bruksela nie parafowała umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

 

UE skrytykowała też skazanie Łucenki. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton i komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele wyrazili rozczarowanie faktem jego skazania. Ich zdaniem ten wyrok potwierdza, że na Ukrainie kontynuuje się procesy, które nie szanują międzynarodowych standardów przejrzystości, uczciwości i niezależności. Zapowiedzieli, że UE będzie uważnie śledzić rozwój sytuacji na Ukranie, w tym kwestię odwołania Łucenki i rewizji procesu Tymoszenko.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:24:03 | 2012-02-28
 Ciekaw jestem reakcji rządu polskiego na ingerencję rządu Ukrainy w wyroki polskich sądów.

Czekam również, kiedy przez polskimi rządami stanie Pawlak i jego poprzednicy, począwszy od Goryszewskiego, którzy bezprawnie negocjowali ceny gazu dla Polski, zamiast zostawić to właściwym firmom.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook