Euro 2012: wydano już 17 mld zł. w Warszawie

Przedsięwzięcia realizowane w Warszawie w związku z przygotowaniami do Euro 2012 pochłoną blisko 17 mld zł. Z tego ok. 6 mld zł to koszt 40 inwestycji finansowanych przez miasto.

 

Oddano już do użytku warty blisko 2 mld złotych Stadion Narodowy a w jego bezpośrednim sąsiedztwie przeprowadzono remonty. Ukończono przebudowę Wybrzeża Szczecińskiego - od al. Poniatowskiego do mostu Średnicowego. Wyremontowano tory tramwajowe m.in. na moście Poniatowskiego, na trasie W-Z, na ukończeniu jest też modernizacja torowiska od ul. Kijowskiej do ronda Waszyngtona.


Usprawniono niektóre połączenia komunikacyjne w mieście. Ukończono budowę węzła Marsa na trasie mostu Siekierkowskiego, a także węzła Al. Jerozolimskie - Łopuszańska; do Euro 2012 gotowy ma być także węzeł Salomea. Wiosną samochody mają przejechać częścią drogową mostu Marii Skłodowskiej-Curie, tzw. Północnego, który łączy Białołękę z Bielanami. Komunikację w mieście utrudnia budowa centralnego odcinka II linii metra - inwestycja formalnie nie znalazła się wśród projektów na Euro 2012 - planowy termin jej zakończenia to październik 2013 r.


Do mistrzostw po ulicach Warszawy ma kursować 120 niskopodłogowych tramwajów typu Swing. Obecnie jeździ ich ok. 100; całe zamówienie to 186 sztuk. Mają też zniknąć z ulic autobusy - Ikarusy, które są wymieniane na nowoczesne pojazdy. Obecnie kursuje 900 niskopodłogowych autobusów; ma ich być tysiąc. Wybudowano także 13 parkingów "Parkuj i Jedź" z 3,7 tys. miejsc parkingowych.


Nie ukończono budowy warszawskiej obwodnicy - otwarty jest jedynie pierwszy fragment trasy ekspresowej S8 Konotopa-Powązkowska (11 km). Wiosną ma być gotowy odcinek od ul. Modlińskiej do Marek (7 km) oraz odcinki drogi S79 i S2 od węzła Lotnisko do ul.Puławskiej.

 

Trwa budowa odcinka S2 od węzła Lotnisko do węzła Konotopa. Nie wiadomo, czy droga ta będzie przejezdna podczas Euro 2012. Na węźle w Konotopie obwodnica ekspresowa Warszawy połączy się z autostradą A-2. Budowa jej ostatniego odcinka Stryków - węzeł Konotopa (92 km) ma zapewnić dojazd do stolicy w maju.

 

Od listopada ub. roku działa Centrum Bezpieczeństwa w zmodernizowanym budynku przy ul. Młynarskiej 43/45. Oficjalne otwarcie ma się odbyć wiosną. Centrum podczas mistrzostw będzie pełnić rolę sztabu zarządzającego bezpieczeństwem na terenie Warszawy. Rozbudowano system monitoringu w rejonie Strefy Kibica a także monitoringu w komunikacji miejskiej.


Wiosną ma zostać ukończona budowa węzła autobusowego w rejonie dworca kolejowego Warszawa Wschodnia. Przed mistrzostwami zostanie oddana do użytku przebudowana stacja kolejowa Warszawa Stadion. Pociągiem można będzie można też dotrzeć do rozbudowywanego lotniska Chopina.

 

Bezpieczeństwa w Strefie Kibica będzie pilnować wynajęta przez miasto firma ochroniarska - w dniu meczu będzie to nawet tysiąc ochroniarzy. Obszar będzie monitorowany przez kilkadziesiąt kamer - wynika z danych uzyskanych przez PAP w stołecznym urzędzie.

 

Miasto w ramach przygotowań do Euro 2012 prowadzi przetargi dotyczące m.in. ochrony, oczyszczania terenu, zapewnienia opieki medycznej w Strefie Kibica, która w dniu meczowym może pomieścić nawet 100 tys. osób.

 

P.o. naczelnika wydziału projektów miejskich Krzysztof Konarzewski powiedział PAP, że ochroniarze będą pilnować strefy już od momentu rozpoczęcia tam prac montażowych w połowie maja do ich zakończenia 9 lipca. Przetarg w tej sprawie został rozstrzygnięty; wybrano jedną z trzech zgłoszonych ofert.


W strefie będą m.in. dwie sceny i pięć ekranów, strefa gastronomiczna, punkty medyczne oraz zaplecze sanitarne - 250 kabin oraz umywalnie.

Przetargi dotyczące kompleksowego oczyszczania terenu strefy, a także zapewnienia usług medycznych nie zostały jeszcze rozstrzygnięte.


Strefa oraz jej bezpośrednie sąsiedztwo będzie w zasięgu ok. 30 kamer. Całe miasto monitoruje ponad pięć tys. kamer, w tym 4792 w autobusach, tramwajach i metrze.

 

Opiekę medyczną podczas mistrzostw będzie zapewniać 39 szpitali publicznych, które dysponują 14 tys. łóżek. Wytypowano szpitale dla drużyn piłkarskich, VIP-ów, Stadionu Narodowego, Strefy Kibica oraz lotniska Chopina. Wyznaczono także dziewięć przychodni lekarskich dla obcokrajowców.

 

Strefa Kibica na pl. Defilad i częściowo na odcinku ul. Marszałkowskiej będzie otwarta od 7 czerwca do 2 lipca; zajmie powierzchnię ok. 120 tys. mkw. W dniach meczowych będzie mogła pomieścić ok. 100 tys. kibiców, w pozostałych dniach szacunkowa ich liczba to 20-30 tys.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~gtyhuj9[ju 20:08:33 | 2012-02-26
Zawsze, kiedy brakowało chleba, ofiarowano igrzyska!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 18:36:03 | 2012-02-26
 Stadion w Warszawie oddano do użytku, ale nie można na nim rozgrywać meczy. Do czego ma on zatem służyć? Jako pomnik partactwa i nieudacznictwa jego twórców?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~szary 10:04:36 | 2012-02-26
 Kosztowny cyrk, oj, kosztowny.  Trzeba  także pamiętać o wydatkach  typu: premia dla pana  Kaplera.     Podczas  gdy jednocześnie likwiduje się armię, szkoły, szpitale, komisariaty policji, ... 
  O,  przemień, Panie!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?