Gowin zamyka schroniska dla nieletnich

Minister sprawiedliwości likwiduje trzy schroniska dla nieletnich. Powodem jest wzrost kosztów utrzymania wychowanków generowanych m.in. przez niewykorzystane limity miejsc, za które płaci resort - informuje "Nasz Dziennik".

 

W Polsce funkcjonuje 16 tego typu placówek penitencjarnych. Do końca czerwca zlikwidowane mają być trzy schroniska: w Łańcucie, Pobiedziskach i w Warszawie-Okęciu. Zarządzenie wchodzi w życie 1 lipca. Ministerstwo twierdzi, że od kilku lat spada liczba wychowanków schronisk dla nieletnich.

 

Wykorzystanie miejsc w schroniskach dla nieletnich w roku wyniosło 2010 - 65 proc., a już w roku ubiegłym - tylko 60 procent. Średni okres pobytu w schronisku to 6 miesięcy, a przeciętny koszt utrzymania jednej osoby w tym czasie to ponad 10,7 tys. złotych. Na decyzje o likwidacji schronisk wpłynęła też negatywna ocena bazy lokalowej.

 

Resort nie ukrywa, że likwidacja schronisk pociągnie za sobą redukcje kadrowe - zwolnienia obejmą wszystkich pracowników. O zmianę planów ministerstwa apelują dyrektorzy placówek i związkowcy. Jak zaznaczają, kadra pedagogiczna i pracownicy schronisk w Warszawie, Łańcucie i Pobiedziskach to specjaliści z długą praktyką zawodową.

 

- Nie ma wielkiej rotacji wśród kadry pedagogicznej, jeśli chodzi o tego typu placówki - zaznacza Jerzy Jóźwik, dyrektor warszawskiego schroniska. Zdaniem Tadeusza Pisarka, przewodniczącego NSZZ "S" Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych, likwidacja schronisk jest bezzasadna, jeśli weźmie się też pod uwagę rosnącą liczbę przestępstw popełnianych przez młodocianych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?