Gowin: prokuratura pod kontrolę parlamentu

Nie tylko włączenie prokuratury wojskowej w struktury cywilne, ale też poddanie całej prokuratury kontroli parlamentarnej - takie zmiany w przepisach chce przygotować minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

 

Jak mówił Gowin w środę w TVP1, między nim a szefem MON Tomaszem Siemoniakiem jest pełne porozumienie co do planu włączenia prokuratury wojskowej w struktury cywilne. We wtorek tak samo mówił Siemoniak.

 

Minister sprawiedliwości zaznaczył, że realizując wolę premiera Donalda Tuska co do tej reformy, chce on pójść jeszcze dalej - przygotować przepisy pozwalające na sprawowanie demokratycznej kontroli parlamentu nad całą prokuraturą. - Z naciskiem na słowo "demokratyczną", tak aby demokratyczna opinia publiczna jaką jest parlament miał możliwość wskazywania prokuraturze kierunków polityki karnej, jak również rozliczać prokuratora generalnego z jego działalności przez głosowanie nad dorocznym sprawozdaniem - powiedział Gowin.

 

Jak zauważył, "nigdy nie było tak na świecie, aby prokuratura była absolutnie niezależna, bo ponad nami wszystkimi - rządem, prokuraturą - jest naród". Zarazem Gowin uznał za nie do przyjęcia sytuację, w której prokuratura pomija milczeniem zapytania posłów na temat różnych śledztw. Jak podkreślił, do biur poselskich przychodzą obywatele, którzy czują się pokrzywdzeni decyzjami organów wymiaru sprawiedliwości w ich sprawach, i mają oni prawo oczekiwać, że ich przedstawiciele w parlamencie będą mogli uzyskać informacje od prokuratury.

 

Gowin oświadczył też, że zna już decyzję, jaką minister obrony ma przedłożyć prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu w sprawie zmiany na stanowisku Naczelnego Prokuratora Wojskowego - ale nie chce ujawniać jej treści, zanim nie trafi ona do prezydenta.

 

Tydzień temu do MON trafił wniosek prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta o powołanie płk. Jerzego Artymiaka na miejsce gen. Krzysztofa Parulskiego. Zgodnie z prawem, szefa wojskowej prokuratury powołuje prezydent na wniosek prokuratora generalnego złożony w porozumieniu z MON.

 

- Trzeba podjąć decyzję, która przetnie spór na szczytach prokuratur - uznał Gowin.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~obserwator 13:06:57 | 2012-01-25
Dopiero zacznie się równia pochyła.
Nie widać co wyczynia parlament?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~na układy ni ma rady 11:48:38 | 2012-01-25
- Trzeba podjąć decyzję, która przetnie spór na szczytach prokuratur - uznał Gowin.

Na przetaku korzec maku,
kie do niego wlejes miód
Nie pomoze świynty Boze,
choćbyś trzepoł w tył i w przód

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?