Prezydent: trzymamy kciuki za minister sportu

 Wszyscy trzymamy kciuki za panią minister sportu - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęconemu bezpieczeństwu podczas Euro 2012. Zapowiedział, że w kwietniu odbędzie się kolejne posiedzenie RBN na ten temat.

 

Prezydent powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że podczas posiedzenia członkowie RBN uzyskali wyczerpujące informacje na temat bezpieczeństwa podczas Euro 2012 od minister sportu Joanny Muchy i ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego. Jak jednak zaznaczył, był też "cały szereg pytań i elementów dyskusyjnych".

 

"Do nich należała kwestia organizacji i systemu koordynowania przedsięwzięć z zakresu organizacji, przeprowadzenia, a także i bezpieczeństwa w czasie Euro 2012, gdzie wiodącą rolę odgrywa minister sportu" - powiedział prezydent.

 

"Wszyscy trzymamy kciuki za panią minister, ale postanowiliśmy wspólnie także badać, na ile od strony organizacyjnej, organizacyjno-formalnej, także tworzenia narzędzi działania, Ministerstwo Sportu będzie w stanie udźwignąć tę wielką naprawdę odpowiedzialność" - podkreślił Komorowski.

 

Zapowiedział w związku z tym, że następne posiedzenie RBN poświęcone ocenie przygotowań do Euro 2012 i już wdrażanych rozwiązań odbędzie się w kwietniu.

 

Jak dodał, w czasie trwania rozgrywek Euro 2012 do Polski będą przyjeżdżać nie tylko kibice, ale także głowy państw i ważni przedstawiciele życia politycznego z różnych krajów. "To wymaga również odpowiednich przygotowań. Więcej, wymaga także przygotowania pomysłu na swoistą dyplomację piłki nożnej (...), (wymaga) futbolowej dyplomacji, która jest znana na świecie i stosowana często z dużą korzyścią dla polityki państwa" - podkreślił prezydent.

 

RBN wyraziła przekonanie - powiedział Komorowski - że byłoby ze wszech miar korzystne, gdyby w ramach zespołu koordynującego przygotowanie i przeprowadzenie Euro 2012 "była także zagwarantowana odpowiednia rola przedstawiciela MSZ".

 

Zdaniem prezydenta dobre przygotowanie rozgrywek to kwestia koordynacji działań wykraczającej poza organy władzy państwowej, wymagające koordynacji w wymiarze ponadpaństwowym: współpracy z Niemcami, Czechami czy Ukrainą.

 

Przygotowanie mistrzostw - mówił prezydent - "wymaga również podjęcia całego szeregu działań dotyczących ruchu wizowego, bezwizowego, stosowania przepisów Schengen i ich ewentualnego uelastyczniania". Jak zaznaczył prezydent, są to wszystko obszary działania resortu spraw zagranicznych.

 

Z kolei szef BBN gen. Stanisław Koziej ocenił na wspólnej z prezydentem konferencji, że rząd Donalda Tuska przygotował na czas Euro 2012 system zarządzania bezpieczeństwem, który bierze pod uwagę także klasyczne zagrożenia, jak np. powodzie.

 

Koziej powiedział, że w czasie turnieju może wystąpić kilka rodzajów zagrożeń, które - jego zdaniem - dotyczą bezpieczeństwa publicznego, czy transportu. Ponadto - jak mówił - "dużym ryzykiem jest ewentualna zbieżność wystąpienia kilku rodzajów zagrożeń, w tym m.in. powodziowego" - podkreślił.

 

Zadaniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest rozpatrywanie kwestii i wyrażanie opinii dotyczących bezpieczeństwa państwa, w tym: generalnych założeń bezpieczeństwa państwa, założeń i kierunków polityki zagranicznej, kierunków rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków ich przeciwdziałania.

 

Rada zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala także porządek obrad.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~M. 02:36:09 | 2012-01-20
Kilka dni temu jeden z dziennikarzy spytał premiera Tuska:
- Czy trzyma pan kciuki za ministra Arłukowicza?
- Kciuki, to ja mogę trzymać za Justynę Kowalczyk!
odpowiedział premier.
:D

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook