Komorowski o wysiłku pojednania z Rosją

Polska podjęła wysiłek normalizacji relacji i pojednania z Rosją, jesteśmy zainteresowani dalszym rozwojem współpracy - oświadczył w środę wieczorem prezydent Bronisław Komorowski. Zaznaczył, że bolesne jest blokowanie demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego.

 

Podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym prezydent przypomniał, że Jan Paweł II "często mówił o wschodnim płucu Europy, które powinno być połączone z jej zachodnią częścią tak, aby Europa mogła być w pełni sobą, bogatą swym cywilizacyjnym doświadczeniem i różnorodnością, dziedzictwem, zasobami ludzkimi i naturalnymi".

 

- Ta wizja cały czas realizuje się - w moim przekonaniu - w dalece niepełnym wymiarze - ocenił Komorowski.

 

- Polska podjęła wysiłek normalizacji i pojednania z Rosją. Widzieliśmy w tym i nadal widzimy nasz wkład w dzieło pojednania narodów całej Europy. Moje spotkanie z prezydentem (Dmitrijem) Miedwiediewem w tym pałacu w grudniu 2010 roku dało nadzieję na postęp w tym procesie. Wierzę, że jest możliwe dalsze dobre i konsekwentne dążenie obu stron do rozwijania dialogu, do dążenia na rzecz zbliżenia Unii i Rosji - powiedział prezydent.

 

- Zarówno współkształtując politykę Unii Europejskiej, jak i w naszych stosunkach dwustronnych z Rosją jesteśmy zainteresowani dalszym rozwojem naszej współpracy (z Rosją) - powiedział prezydent.

 

- Boli nas jako sąsiadów blokowanie demokratycznych i europejskich aspiracji narodu białoruskiego. Wierzymy, że zostanie tam przywrócona wolność tym, którzy zostali tej wolności z powodów politycznych pozbawieni - podkreślił w swoim przemówieniu Komorowski.

 

Jak dodał, liczymy też "na szybszy postęp w zbliżaniu Ukrainy do Unii Europejskiej". - I pozostajemy przekonani, że znikną przeszkody, które utrudniają podpisanie wynegocjowanego już porozumienia o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią - zaznaczył prezydent.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.4

Liczba głosów:

10

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?