"MON udzielało wsparcia WPO w Poznaniu"

PAP / drr

MON udzielało wsparcia w śledztwach Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu dot. Gawrona i Orkana - poinformował w poniedziałek podsekretarz stanu w MON Marcin Idzik. Jego zdaniem ewentualne straty finansowe poniesione przez wojsko w tych sprawach są na razie hipotetyczne.

Wiceminister Idzik w rozmowie z PAP powiedział, że postępowania prokuratury wojskowej ws. zakupu systemu rakietowego dla okrętów klasy Orkan i nieprawidłowości przy budowie oraz zakupie systemu walki dla korwety Gawron, były znane ministerstwu. - MON udzielał wsparcia WPO w Poznaniu - powiedział wiceminister w poniedziałek późnym wieczorem.

Jak ocenił, ewentualne starty finansowe poniesione przez wojsko są na razie "hipotetyczne". - Łatwiej byłoby się ich doliczyć po prawomocnych wyrokach sądowych - zaznaczył Idzik.

W poniedziałek naczelnik wydziału do spraw przestępczości zorganizowanej poznańskiej Wojskowej Prokuratury Okręgowej płk Jakub Mytych, powiedział PAP, że wydział prowadzi obecnie wiele spraw, w których ewentualne straty mogą być liczone w setkach milionów złotych. Jak wyjaśnił, wydział zajmuje się głównie sprawami korupcyjnymi i gospodarczymi m.in. związanymi z zamówieniami publicznymi dla wojska.

DEON.PL POLECA

- Obecnie prowadzimy postępowanie dotyczące zakupu systemu rakietowego i rakiet do okrętów klasy +Orkan+. Potencjalna wartość powstałych strat mogłaby sięgać tam kilkuset milionów złotych. Chodzi o niekompatybilność pomiędzy zakupionym systemem rakietowym a rakietami, które nabyto później. Wcześniej zakupiony system trzeba będzie zmodernizować do nowo kupionych rakiet - powiedział.

Jak wyjaśnił Mytych, prokuratura bada też nieprawidłowości przy zleceniu budowy, a następnie zakupu zintegrowanego systemu walki dla korwety "Gawron". Tam również kwoty ewentualnie powstałych strat mogłyby sięgać kilkuset milionów złotych.

- Zamówienie zostało udzielone Stoczni Marynarki Wojennej, która była w takiej kondycji finansowej i gospodarczej, że były wątpliwości, czy podoła temu zamówieniu. Później okazało się, że stocznia ogłosiła stan upadłości - powiedział.

Idzik powiedział, że sprawa zakupu systemu rakietowego dla Orkanów trwa od przełomu 2004 i 2005 roku. - Wtedy to zadecydowano o wyborze rakiet dla Orkana - poinformował.

Odnosząc się do nieprawidłowości przy budowie korwety Gawron, wiceminister poinformował, że "umowa na system walki nie została zawarta i MON czeka na opinię prokuratury w tej sprawie". Jak zaznaczył "będzie ona pomocna w wyborze ewentualnego dalszego postępowania, dotyczącego przyszłości Gawrona".

Idzik poinformował, że "decyzja o zakontraktowaniu budowy Gawrona przez Stocznię Marynarki Wojennej, podjęła autonomicznie sama Marynarka Wojenna w 2001 roku". - Takie uprawnienie nie przysługuje już Marynarce od 2006 roku - podkreślił.

W zeszłym tygodniu płk Mikołaj Przybył, który przed tygodniem postrzelił się w trakcie przerwy w konferencji prasowej, powiedział w jej trakcie, że poznańska prokuratura wojskowa prowadzi najpoważniejsze śledztwa, dotyczące przestępstw gospodarczych o charakterze zorganizowanym na szkodę Sił Zbrojnych RP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"MON udzielało wsparcia WPO w Poznaniu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.