Seremet: Rosjanie zainteresowani ekspertyzą

Strona rosyjska jest zainteresowana ustaleniami ekspertów z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie i uważa to za niezwykle istotny element w swoim śledztwie - powiedział w piątek w Moskwie prokurator generalny RP Andrzej Seremet.

 

- Strona rosyjska jest zainteresowana ustaleniami ekspertów z Krakowa. Poinformowałem prokuratora z Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, że polscy eksperci z zakresu fonoskopii ukończyli zadania i że ta opinia po zakończeniu pracy w polskiej prokuraturze zostanie przesłana stronie rosyjskiej - poinformował Seremet.

- Oni uważają to za niezwykle istotny element w swoim śledztwie - dodał Seremet.

Prokurator generalny RP Andrzej Seremet przekazał w piątek, że usłyszał deklarację, iż strona rosyjska nie zajmuje się jakąkolwiek wersją śledczą, która wykluczałaby ewentualną winę funkcjonariuszy rosyjskich.

- Jest to niezwykle cenne zapewnienie - podkreślił Seremet po spotkaniu z szefem Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Bastrykinem w Moskwie.

Seremet usłyszał też deklarację, że intencją strony rosyjskiej także jest dotarcie do rzetelnej, pełnej i obiektywnej prawdy.

Prokurator generalny RP przekazał również, że otrzymał informacje, iż wrak polskiego Tu-154M został zabezpieczony na tyle, na ile jest to możliwe. - Do końca stycznia tego roku władze Smoleńska wspólnie z ministerstwem transportu Federacji Rosyjskiej dokonają zabezpieczania w sposób trwały przez budowę stalowej wiaty nad samolotem - powiedział.

Nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy dotyczące sytuacji w polskiej prokuraturze. - Zostawmy te pytania na przyszły tydzień, do czasu mojego powrotu do Polski - mówił.

Pytany o doniesienia piątkowej "Rzeczpospolitej" o wynikach ekspertyzy fonoskopijnej, powiedział: "Nie rozmawialiśmy o takich szczegółach. Naszym zadaniem było określenie pewnych kierunków działania". Dziennik podał, że według ustaleń biegłych Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, słowa, które komisja Jerzego Millera i rosyjski MAK przypisywały dowódcy sił lotniczych gen. Andrzejowi Błasikowi, w rzeczywistości wypowiadał mjr Robert Grzywna, drugi pilot tupolewa.

Polscy i rosyjscy prokuratorzy spotkają się wkrótce, aby skoordynować dalsze wspólne działania w śledztwach smoleńskich - powiedział w piątek dziennikarzom w Moskwie prokurator generalny RP Andrzej Seremet.

Poinformował o tym po rozmowach z przewodniczącym Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandrem Bastrykinem.

Seremet podał, że polscy i rosyjscy prokuratorzy także zinwentaryzują i zweryfikują czynności śledcze, które już zostały wykonane.

Prokurator generalny RP poinformował również, że usłyszał zapewnienie o tym, iż "jakikolwiek biegły jakiejkolwiek specjalności, co do którego powstanie potrzeba, aby znalazł się w Rosji i tutaj dokonał uzupełniających badań, zostanie przyjęty w określonej formule prawnej dotąd stosowanej".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Jan P 11:14:15 | 2012-01-14
Prztocz proszę fragment wypowiedzi. Albo nie rozpowiadaj oszczerstw.
Chwila, chwila... zbliżamy się do prawdy? To będzie problem, bo Tusk ostrzegał, że prawda oznacza wojnę z Rosją. A ponieważ nie wygląda na to, żeby sam chciał ją wywołać więc oznacza to raczej interwencje rosyjską. Oczywiście można jej uniknąć jeśli ukonstytuuje się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~peowski plebs 09:56:56 | 2012-01-14
Rosyjscy szachisci nie odpuszcza. Pozdrowienia dla peowskiego plebsu. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Adrian Podsiadło 08:12:54 | 2012-01-14
Chwila, chwila... zbliżamy się do prawdy? To będzie problem, bo Tusk ostrzegał, że prawda oznacza wojnę z Rosją. A ponieważ nie wygląda na to, żeby sam chciał ją wywołać więc oznacza to raczej interwencje rosyjską. Oczywiście można jej uniknąć jeśli ukonstytuuje się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?