Czy rząd zajmie się dziś ustawą refundacyjną?

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajmie się zapewne projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. Projekt przewiduje usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy.

 

W porządku obrad Rady Ministrów, dostępnym w poniedziałek na stronach Kancelarii Premiera, nie ma takiego punktu.

 

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz poinformował w poniedziałek, że projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej zostanie skierowany w trybie pilnym do Rady Ministrów. - Postaramy się uczynić wszystko, aby proponowane przez nas zmiany były rozpatrywane w czasie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów - powiedział.

 

Według ministra projekt przygotowany przez jego resort przewiduje usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy. Chodzi o art. 48 paragraf 8 ustawy refundacyjnej, który przewiduje, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta.

 

Minister powiedział też, że lekarze nie będą musieli wpisywać na recepcie poziomu refundacji leków w przypadku tych, które mają jeden poziom odpłatności.

 

Od początku roku lekarze m.in. z OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego - w proteście przeciwko przepisom refundacyjnym, które ich zdaniem są zbyt restrykcyjne i nakładają na medyków biurokratyczne obowiązki - nie określają na receptach poziomu refundacji leku i stawiają pieczątkę: "Refundacja leku do decyzji NFZ". Część pacjentów mimo prawa do wykupienia leków ze zniżką musi płacić za nie więcej.

 

Lekarze domagają się usunięcia z ustawy refundacyjnej zapisów dotyczących karania ich za niewłaściwe wypisywanie recept; chcą także zniesienia obowiązku określania na receptach poziomu odpłatności pacjentów za leki.

 

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmie się też projektem rozporządzenia w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju. Projekt ma określić zakres informacji gromadzonych w bazie danych państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i jego okresowej weryfikacji, a także tryb tworzenia, aktualizacji i udostępniania.

 

Ministrowie mają również rozpatrzyć projekt zmiany uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego na lata 2008-2013 pod nazwą "Budowa falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu".

 

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to aneks do umowy offsetowej z dnia 21 grudnia 2001 roku, zawarty pomiędzy skarbem państwa oraz Thales Nederland B.V. w dniu 4 października 2011 roku.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?