Solidarna Polska: nowela ustawy refundacyjnej

Klub Solidarna Polska złożył w czwartek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej - dowiedziała się PAP w klubie SP. Klub proponuje ograniczyć odpowiedzialność finansową lekarzy za błędne wypisanie recepty.

 

Obowiązująca ustawa refundacyjna przewiduje, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, jest zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami liczonymi od dnia dokonania refundacji. Ma być tak w przypadku wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarz będzie też ponosił odpowiedzialność finansową w przypadku, gdy na recepcie wpisze niewłaściwy poziom refundacji leku.

Z kolei rozporządzenie ws. recept przewiduje m.in., że lekarz, aby właściwie określić stopień refundacji, powinien przed wypisaniem recepty potwierdzić m.in., czy pacjent jest ubezpieczony.

"Nasz projekt sprowadza się do eliminacji odpowiedzialności finansowej lekarzy w sytuacjach standardowych, natomiast odpowiedzialność jest zachowana w sytuacjach szczególnych, kiedy do lekarza przychodzą osoby o szczególnych uprawnieniach, na przykład inwalidzi wojenni" - powiedział PAP szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk. W tym drugim wypadku - mówił - lekarz miałby obowiązek sprawdzenia, czy dana osoba jest uprawniona do zniżek.

W uzasadnieniu do projektu Solidarnej Polski napisano, że nie można nakładać na lekarzy "obowiązków, których możliwość spełnienia jest iluzoryczna i które w efekcie prowadzą do ograniczenia zakresu świadczeń zdrowotnych". Jak podkreślono, lekarz nie posiada bowiem wystarczających instrumentów do kategorycznej weryfikacji uprawnień pacjenta.

"Należy przy tym podkreślić, że istotą wykonywania zawodu lekarza jest udzielanie świadczeń zdrowotnych, w szczególności badanie stanu zdrowia, rozpoznawanie chorób i zapobieganie im, leczenie i rehabilitacja chorych, udzielanie porad lekarskich, a także wydawanie opinii i orzeczeń lekarskich (art. 2 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty), nie zaś sprawowanie funkcji śledczych czy administracyjnych związanych z weryfikacją uprawnień pacjentów" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej złożył w czwartek również Sojusz Lewicy Demokratycznej. Sojusz chce m.in. wykreślenia zapisów o karach dla lekarzy za błędne wypisanie recepty.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Niemiec 23:53:03 | 2012-01-05
W Niemczech to pacjent wypełnia na recepcie rubryki dotyczące jego uprawnień, ubezpieczeń czy zniżek. W przypadku podania przezeń nieprawdy ponosi konsekwencje finansowe. Nie ma tu konieczności wydawania dużych pieniędzy na elektronizację i wprowadzanie kart chipowych pacjenta. To przecież takie proste! Co nam zaćmiewa umysły?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~donek 21:36:07 | 2012-01-05
Co się dzieje z Marszałek Kopacz, autorkią burdelu związanego z refundacją leków? Czyżby wyjechała na jakieś sponsorowane wakacje? A może ........ Ale nie widzę żadnych ogloszeń? Dlaczego po raz n-ty Słońce Peru za  obecny bałagan obwinia lekarzy , a nie swoją faworytę?

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?