Kraków: żywa szopka pod "Oknem papieskim"

Kraków: żywa szopka pod "Oknem papieskim"
(fot. flickr.com/ by vanherdehaage)
PAP/ ad

Żywą szopkę i jasełka zaprezentowali w późny wigilijny wieczór w Krakowie oo. franciszkanie. O godz. 22.30 kard. Stanisław Dziwisz zapalił światełka na choince pod "Oknem papieskim".

"Żywa szopka" prezentowana jest po raz 20. Zbudowano ją na placu przy bazylice oo. franciszkanów naprzeciwko "Okna papieskiego". Pojawiły się w niej żywe zwierzęta: owce, kozy, lamy i osiołki - wypożyczone z miejskiego ogrodu zoologicznego oraz z Uniwersytetu Rolniczego. Po raz pierwszy w "żywej szopce" pojawiły się dwa wielbłądy, które przyjechały z Opolszczyzny.

W wigilijną noc, po jasełkach, z mieszkańcami Krakowa i ich gośćmi spotkał się przy szopce metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. O godz. 22.30 zapalił światełka na 18-metrowym świerku przywiezionym z Bukowiny Tatrzańskiej. Zwyczaj ustawiania choinki pod Oknem Papieskim nawiązuje do tradycji przywożenia Janowi Pawłowi II przez górali z Podhala żywego drzewka do apartamentów w Watykanie.

"Przyszliście do tej szopki z dziećmi, mimo że siąpi, i by popatrzeć na to piękne drzewko. To się wszystko zrodziło tutaj, na tym miejscu, z miłości do tego, który tam spoziera na nas z okna - Jana Pawła II. Przedtem nie było ani szopki, a jeśli była, to gdzieś bardzo skromna, ani drzewka" - mówił do zebranych kard. Dziwisz. Drzewko nazwał "choinką miłości" do Jana Pawła II i podziękował wszystkim, którzy się do postawienia drzewka przyczynili.

DEON.PL POLECA

Jasełka przy ul. Franciszkańskiej prezentowane będą przez trzy dni, a w Boże Narodzenie zagrają i zaśpiewają Skaldowie. Swoje jasełka przedstawią: klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego oo. franciszkanów, członkowie karmelickiego Duszpasterstwa Rodzin, dzieci z Zespołu Szkół im. św. Franciszka w Poskwitowie i młodzież z Ośrodka Leczenia Uzależnień "San Damiano" z Chęcin.

W Boże Narodzenie oprócz Skaldów zagrają i zaśpiewają zespół Fioretti, Krakowski Chór Młodzieżowy Płomień, góralski zespół Majeranki, zespół Twoje Niebo z Przemyśla i hiszpańskojęzyczny zespół z Peru.

"Przy okazji żywej szopki chcemy dać ludziom możliwość spotkania z Bogiem, który przychodzi na świat, i z innymi ludźmi, możliwość wspólnego kolędowania i spontanicznego dzielenia się radością" - powiedział PAP przy wznoszeniu szopki brat Arkadiusz Żelechowski.

Tradycja "żywych szopek" sięga średniowiecza. Po raz pierwszy taką szopkę zorganizował w 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu. Chciał w ten sposób pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi. W Krakowie pierwsza "żywa szopka" została przygotowana przez franciszkanów w 1992 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kraków: żywa szopka pod "Oknem papieskim"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.