Jak przekonać Chińczyków do inwestycji?

Jak przekonać Chińczyków do inwestycji?
(fot. flickr.com/ by xiaming)
PAP/ ad

Prezydent Bronisław Komorowski z małżonką udaje się w sobotę z oficjalną wizytą do Chin, gdzie weźmie udział w trzech forach: inwestycyjnym w Szanghaju i gospodarczym oraz akademickim w Pekinie. Głównym celem jest przekonanie Chińczyków, że w Polsce warto inwestować.

Komorowski ma też zachęcać do zakupu polskich obligacji.

Jest to pierwsza od 14 lat wizyta polskiego prezydenta w Chinach; Aleksander Kwaśniewski był w Pekinie w 1997 r., premier Donald Tusk w 2008 r. Oficjalna wizyta Komorowskiego rozpocznie się w niedzielę; powrót zaplanowano na czwartek 22 grudnia.

Prezydent uważa, że odwiedzenie Państwa Środka przyczyni się do podniesienia poziomu polsko-chińskich relacji; w Pekinie będzie rozmawiał z przedstawicielami najwyższych władz - prezydentem Hu Jintao i premierem Wen Jiabao.

DEON.PL POLECA

W poniedziałek w Szanghaju weźmie udział w forum inwestycyjnym, a następnie spotka się z merem miasta Han Zhengiem.

Prezydent chce w Chinach upowszechniać wiedzę o polskich sukcesach gospodarczych oraz nakłonić tamtejszych biznesmanów do inwestowania. Według niego, w ChRL nie ma świadomości zmian, które dokonały się w Polsce po 1989 roku.

Obecnie - podkreśla kancelaria prezydenta - mamy do czynienia z "gigantyczną" przewagą eksportu z Chin do Polski, która wyraża się w proporcji 10:1.

Wielkim wyzwaniem - w opinii prezydenta - jest zmiana struktury polskiego eksportu do ChRL. Chodzi o to, byśmy stali się eksporterem nie tylko surowców, ale także na przykład przetworzonej żywności, produktów farmaceutycznych, czy technologii związanych z ochroną środowiska.

Justyna Szczudlik-Tatar z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) podkreśliła, że inwestycje muszą być przemyślane. "Nie możemy się wszędzie angażować, bo jednak jest różnica potencjałów. Najbardziej perspektywiczne wydają się inwestycje w środkowo-zachodnich Chinach; na wybrzeżu w północno-wschodnich Chinach są już obecni inwestorzy z wielu krajów" - zauważyła.

Ekspertka podkreśliła, że prezydencka wizyta w Chinach jest ważna, ponieważ "dla Chińczyków istotny jest przede wszystkim dialog polityczny".

"Wpływa on m.in. na rozpropagowanie wydarzenia - przyjedzie prezydent Polski, będzie to relacjonowane w mediach. Będzie przekaz, że Polska jest krajem Unii Europejskiej jeszcze podczas pełnienia prezydencji, że jest zieloną wyspą w kryzysie" - mówiła. Przypomniała w tym kontekście niedawną wypowiedź ambasadora ChRL w Polsce, według którego Chiny w dobie kryzysu rozwijają się dobrze, tak samo jak Polska.

"Polska bardzo przygotowywała się do tej imprezy. Były robione badania, jak Chińczycy postrzegają Polaków, z których wynikało, że mają nikłe wyobrażenie o nas, nie mieli większych skojarzeń poza Fryderykiem Chopinem" - przyznała.

W poniedziałek w Pekinie prezydent wysłucha koncertu z udziałem orkiestry warszawskiej Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita w National Centre for the Performing Arts. Z recitalem ma wystąpić też światowej sławy chiński pianista Lang Lang.

Na wtorek przed południem przewidziano udział Komorowskiego w Polsko-Chińskim Forum Rektorów Szkół Wyższych, zorganizowanym na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych. Celem spotkania z udziałem m.in. 20 rektorów polskich wyższych uczelni będzie zaprezentowanie ich oferty dydaktycznej i - docelowo - zwiększenie liczby chińskich studentów w Polsce. W forum weźmie udział też minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Po południu prezydent będzie rozmawiał z przewodniczącym ChRL Hu Jintao. Po spotkaniu szefowie państw podpiszą wspólne oświadczenie.

Podczas wizyty ma również zostać podpisane memorandum w sprawie sprzedaży Huty Stalowa Wola. Wstępną umowę sprzedaży cywilnej części huty chińskiej spółce Guangxi LiuGong Machinery podpisano w połowie stycznia br. w Chinach.

Podpisanie ostatecznej umowy finalizującej sprzedaż planowane jest na początek przyszłego roku. Guangxi LiuGong Machinery należy do 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach. Zatrudnia na całym świecie ok. 13 tys. pracowników. Rocznie produkuje 60 tys. maszyn.

W trakcie pobytu prezydenta w Państwie Środka mają też m.in. zostać podpisane dokumenty w sprawie kontaktów handlowych KGHM z partnerami chińskimi, a także ws. współpracy Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z inwestorami z Chin.

Strony mają rozmawiać również o wznowieniu bezpośredniego połączenia lotniczego między Warszawą a Pekinem, co może nastąpić wiosną przyszłego roku.

Na środę przewidziano forum gospodarcze z udziałem prezydenta, przedstawicieli świata biznesu i wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Następnie Komorowski spotka się z przewodniczącym chińskiego parlamentu (Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych) Wu Bangguo. Po południu prezydent będzie rozmawiał z premierem Wen Jiabao.

Jednym z tematów rozmów Komorowskiego w Pekinie ma być też sprawa polskich obligacji. Do Chin udaje się wiceminister finansów Dominik Radziwiłł; strona polska chce zachęcać Chińczyków do zakupu polskich papierów skarbowych. Według danych MF inwestorzy zagraniczni na koniec października 2011 r. zainwestowali w polskie papiery skarbowe środki o wartości 158,275 mld zł.

Niewykluczone, że dojdzie też do podpisania dokumentów w sprawie utworzenia w Pekinie Instytutu Kultury Polskiej, który ma być pierwszą tego typu placówką w Azji.

Według informacji PAP kwestia poszanowania praw człowieka prawdopodobnie nie będzie szeroko poruszana podczas rozmów polskiego prezydenta w Chinach. W tej kwestii Polska reprezentuje stanowisko nie różniące się od stanowiska UE, która od wielu lat prowadzi regularny dialog z Pekinem dotyczący przestrzegania praw człowieka, rozwijając jednocześnie współpracę gospodarczą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak przekonać Chińczyków do inwestycji?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.