4 razy "tak" dla krzyża - Palikot przegrywa

Ruch Palikota przegrywa batalię o krzyż wiszący nad wejściem do sali plenarnej Sejmu. Nie ma podstaw do jego usunięcia - uznali eksperci w przygotowanych niezależnie opiniach dla marszałek Sejmu - informuje "Rzeczpospolita".

 

9 listopada Janusz Palikot złożył wniosek o usunięcie krzyża, twierdząc, że jego obecność w tym miejscu jest sprzeczna z konstytucją, konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz postanowieniami konkordatu.

 

Jak ustaliła gazeta, do Ewy Kopacz dotarły już opinie prawne o jakie wystąpiła do sejmowego Biura Analiz i trzech niezależnych ekspertów.

 

- Konkluzja jest wspólna: nie ma podstaw do usunięcia krzyża. Choć argumenty są różne. Wskazywano na historyczne aspekty udziału krzyża w polskim życiu publicznym, kwestie tradycji, względy prawne i konstytucyjne" - twierdzi informator "Rz" z Kancelarii Sejmu. Jak dodaje, autorami opinii są osoby kojarzone z różnymi środowiskami, od lewa do prawa.

 

Służby prasowe marszałek Sejmu informują, że ekspertyzy dopiero zostały przekazane i Kopacz jeszcze się z nimi nie zapoznała. "Rz" ustaliła jednak, że jedna z nich była już omawiana w gronie wpływowych polityków PO, którzy zdecydowali, by rekomendować klubowi głosowanie za odrzuceniem wniosku Palikota. - Jesteśmy przed dyskusją w klubie, ale nie ma podstaw, by usuwać krzyż. To nie tylko symbol chrześcijaństwa, ale i naszej dumy narodowej - mówi wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski.

 

- Nie znamy treści ekspertyz, ale z konkluzją się nie zgadzamy. Przeprowadzimy wszystkie zapowiadane wcześniej kroki formalne i prawne, by ten symbol zniknął z państwowego gmachu - mówi rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Jak wylicza, najpierw uchwała w Sejmie, później Trybunał Konstytucyjny, a w razie niepowodzenia - Strasburg.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

10

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~MR 11:28:26 | 2011-12-16
 Powtarzam się, ale w przypadku RP to najlepsza metafora. To nie początek wojny nuklearnej, to gołąb zrobił kupkę na antenę radaru. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Groszek 11:13:14 | 2011-12-16
Krzyż już się nie liczy, spór póki co wygasł. Teraz PIS z Ruchem Palikota walczą na flagi.

I bardzo dobrze że z "pomysłami" RP ktoś walczy. PO tego nie robi, bo jest tam wielu sprzyjających temu ruchowi. Bierność doprowadziłaby do tego, że pewnie padłby wniosek o usunięcie krzyża z Giewontu.
Zero tolerancji dla zła, a nie chowanie głowy w piasek.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook