Jednostronna polityka znudzonego Sikorskiego

Witold Waszczykowski (PiS) uważa, że szef MSZ Radosław Sikorski swoją działalnością doprowadził do marginalizacji pozycji Polski i podporządkowania polskiej polityki sąsiadom. W ocenie PO, wniosek o odwołanie szefa MSZ jest arcypolityczny.

 

- Sikorski swoją arogancką postawą nie przyczynia się do tego, że (polska) polityka zdobywa poparcie w kraju, jest to polityka bardzo jednostronna - podkreślił Waszczykowski na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych dot. wniosku PiS o odwołanie szefa MSZ. Wniosek ma związek z niedawnym wystąpieniem Sikorskiego w Berlinie.

 

Jak ocenił Waszczykowski, minister zachowuje się tak, jakby kierowanie polską polityką zagraniczną go nudziło lub męczyło.

 

Natomiast wiceszef komisji Robert Tyszkiewicz (PO) przekonywał, że "rzeczą absolutnie naturalną" jest fakt, iż szefowie MSZ przedstawiają swoje stanowiska na rozmaitych forach.

 

Tyszkiewicz wniosek PiS nazwał "merytorycznie absolutnie nieuzasadnionym". Jego zdaniem, dzięki polityce ostatnich lat Polska nie jest marginalizowana w polityce europejskiej. Z kolei Andrzej Halicki (PO) określił wniosek PiS jako "arcypolityczny".

 

Odwołania Sikorskiego nie chce też SLD. Poseł Sojuszu Tadeusz Iwiński ocenił, że niektóre opinie o ministrze zawarte we wniosku PiS są "przesadne i niesprawiedliwe". Wystąpienie szefa MSZ w Berlinie nazwał odważnym i ciekawym.

 

Głosowanie przeciwko wnioskowi PiS zapowiedział w imieniu swojego ugrupowania Robert Biedroń z Ruchu Palikota. Ubolewał jednocześnie, że Sikorski nie przyszedł na posiedzenie komisji. - Widocznie woli rozmawiać w Niemczech albo w Moskwie niż z posłami polskiego parlamentu - ocenił. Wystąpienie Sikorskiego w Berlinie Biedroń nazwał "silnym sygnałem". Jak deklarował, Ruch Palikota od dawna apeluje o silniejszą integrację europejską, zatem aprobuje kierunek nakreślony przez szefa MSZ.

 

Wniosek PiS poparł natomiast Tadeusz Woźniak (Solidarna Polska). Pytał m.in. w czyim imieniu występował Sikorski w Berlinie. Podkreślał, że nie może być tak, iż "szef MSZ (...) w czasie polskiej prezydencji (...) w bardzo ważnym towarzystwie wygłasza stwierdzenia, które m.in. zaskakują prezydenta".

 

Podczas wystąpienia na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej Sikorski zaproponował m.in. zmniejszenie i jednoczesne wzmocnienie Komisji Europejskiej, ogólnoeuropejską listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE. Minister SZ tłumaczył, że bliższa współpraca w ramach UE ma być odpowiedzią na kryzys.

 

Sikorski apelował też do Niemiec o ratowanie strefy euro. W ocenie Sikorskiego, "jeżeli nie jesteśmy gotowi zaryzykować częściowego demontażu UE, wówczas staniemy przed najtrudniejszym dla każdej federacji wyborem: głębsza integracja lub rozpad". Szef MSZ mówił też m.in., że "stoimy przed wyborem, czy chcemy być prawdziwą federacją, czy też nie".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?