Sikorski zaskoczył prezydenta Komorowskiego?

Tekst berlińskiego wystąpienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego wpłynął do Kancelarii Prezydenta, gdy prezydent Bronisław Komorowski przebywał na Ukrainie - poinformowała we wtorek szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

 

Trzaska-Wieczorek dodała, że tekst przemówienia Sikorskiego trafił do prezydenckiej kancelarii "na parę godzin przed wygłoszeniem go" w Berlinie.

 

Odniosła się w ten sposób do wtorkowej wypowiedzi rzecznika rządu Pawła Grasia, który powiedział w radiu RMF FM, że "prezydent oczywiście otrzymał wcześniej tekst wystąpienia" Sikorskiego w Berlinie. Na pytanie dziennikarza, czy Komorowski przeczytał ten tekst, Graś odparł: "O to proszę pytać rzecznika pana prezydenta".

 

Sikorski wystąpił na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w Berlinie w poniedziałek 28 listopada wieczorem. Tego dnia Bronisław Komorowski inaugurował wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem budowę polskiego cmentarza w Bykowni; przed godziną 20 wrócił do kraju z Kijowa.

 

Jak podkreślają źródła w otoczeniu prezydenta, wizyta Komorowskiego była przygotowana także przez MSZ, więc jej termin był znany też w resorcie.

 

W wystąpieniu w Berlinie Sikorski zaproponował m.in. zmniejszenie i wzmocnienie Komisji Europejskiej, ogólnoeuropejską listę kandydatów do europarlamentu, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE. Mocny apel o obronę strefy euro skierował do Niemiec, jako największej gospodarki UE.

 

W miniony czwartek wystąpienia Sikorskiego bronił premier Donald Tusk. Mówił, że kierunek i zasadnicze tezy wystąpienia szefa MSZ w Berlinie były zaakceptowane przez niego i były wynikiem wielomiesięcznej pracy całego rządu.

 

W ubiegłą środę Komorowski mówił, że wykład Sikorskiego w Berlinie dotyczący przyszłości UE był ważny i zawierał "bardzo potrzebne propozycje do dyskusji", ale warto byłoby go poprzedzić debatą w kraju.

- Ja bym z tego wyciągał prosty wniosek, że to - według mnie - ważne wystąpienie ministra Sikorskiego (...) warto poprzedzać debatą w kraju, wtedy nie będzie aż tak dużych emocji i pewnie większa korzyść z punktu widzenia kształtowania także polskiej gotowości do dyskutowania dotychczasowych zasad, które przyświecały linii polityki państwa polskiego w sprawach integracji europejskiej - dodał prezydent.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?