Kto w komitecie honorowym marszu 13 grudnia?

W komitecie honorowym marszu niepodległości i solidarności, planowanego na 13 grudnia, znajdzie się kilkadziesiąt osób - dowiedziała się PAP od polityków PiS. Marsz ma wyruszyć o godz. 18 z Placu Trzech Krzyży i przejść przed pomnik Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

 

Oficjalnie manifestację w warszawskim ratuszu zgłosiło nie PiS, tylko "Społeczny komitet organizacji marszu niepodległości i solidarności". Poinformował o tym w poniedziałek PAP przedstawiciel komitetu, warszawski radny PiS Maciej Wąsik.

- Jestem przedstawicielem organizatorów marszu. Będę występował w relacjach z władzami Warszawy i ewentualnie z policją, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa i porządku - powiedział Wąsik.

Poinformował, że w środę o godz. 12 zostanie oficjalnie ogłoszony komitet honorowy marszu. Marsz ma wesprzeć kilkadziesiąt osób.

Z informacji PAP zbliżonych do kierownictwa PiS wynika, że do uczestnictwa w komitecie organizatorzy zaprosili m.in. matkę ks. Jerzego Popiełuszko Mariannę Popiełuszko, legendy "Solidarności" Zbigniewa Romaszewskiego, Jana Olszewskiego, Andrzeja Gwiazdę, ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego, ks. Stanisława Małkowskiego, pisarza Marka Nowakowskiego, poetę Jarosława Marka Rymkiewicza, naukowców: prof. Zdzisława Krasnodębskiego, dr. Barbarę Fedyszak-Radziejowską, prof. Jana Żaryna, dziennikarzy: Tomasza Sakiewicza, Piotra Semkę i Rafała Ziemkiewicza.

Na czele komitetu ma stanąć prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wąsik w rozmowie z PAP wyjaśnił dlaczego marsz przejdzie właśnie z Placu Trzech Krzyży przed pomnik Piłsudskiego. - Idziemy z Placu Trzech Krzyży spod pomnika Witosa, potem mijamy pomnik Paderewskiego, potem jest pomnik Dmowskiego, w końcu jest pomnik Piłsudskiego. To są ojcowie naszej niepodległości - powiedział Wąsik.

Magdalena Łań z warszawskiego urzędu miasta powiedziała PAP, że wniosek dotyczący organizacji marszu jest analizowany w stołecznym biurze bezpieczeństwa. Dodała, że informacja o marszu znajdzie się w wykazie zgromadzeń publicznych na stronie internetowej ratusza na trzy dni przed wydarzeniem. Nie chciała podać więcej szczegółów dotyczących marszu.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.2

Liczba głosów:

10

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?