"Sikorski zasłużył na Trybunał Stanu"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski swoim berlińskim wystąpieniem złamał konstytucję. Zdaniem lidera PiS sprawa zasługuje na Trybunał Stanu.

 

We wtorek na konferencji prasowej Kaczyński odczytał artykuł 5. i artykuł 7. konstytucji RP. Dodał, że dlatego cytuje konstytucję, bo została ona "w drastyczny sposób złamana" przez Sikorskiego w jego poniedziałkowym wystąpieniu w Berlinie. - To jest sprawa zasługująca na Trybunał Stanu - oświadczył szef PiS.

 

Artykuł 5. konstytucji mówi m.in., że "Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium", według art. 7. "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa".

 

Sikorski zaproponował w poniedziałek w Berlinie m.in. zmniejszenie i jednoczesne wzmocnienie Komisji Europejskiej, ogólnoeuropejską listę kandydatów do Parlamentu Europejskiego, połączenie stanowisk szefa KE i prezydenta UE. Minister SZ tłumaczył, że bliższa współpraca w ramach UE ma być odpowiedzią na kryzys.

 

Według niego, rozpad strefy euro "spowodowałby kryzys apokaliptycznych rozmiarów, wykraczający poza nasz system finansowy". Pytał też, czy można być pewnym, że "jeżeli dojdzie do rozpadu strefy euro, to wspólny rynek, kamień węgielny Unii Europejskiej, na pewno przetrwa". W ocenie Sikorskiego, "jeżeli nie jesteśmy gotowi zaryzykować częściowego demontażu UE, wówczas staniemy przed najtrudniejszym dla każdej federacji wyborem: głębsza integracja lub rozpad".


Szef MSZ mówił m.in. że "stoimy przed wyborem, czy chcemy być prawdziwą federacją, czy też nie". - Jeżeli ponowna nacjonalizacja lub rozpad są nie do zaakceptowania, pozostaje nam tylko jedna możliwość: sprawienie, by Europą w końcu można było rządzić, a co za tym idzie, doprowadzenie z czasem do Europy bardziej wiarygodnej - mówił m.in. szef SZ.

 

Zdaniem Kaczyńskiego Sikorski nie miał podstaw konstytucyjnych, ustawowych ani żadnych innych do formułowania tez, które wygłosił. Według szefa PiS, Sikorski stwierdził, że Polska "decyduje się na to, żeby być członem federacji, żeby przestać być państwem niepodległym". - To jest złamanie konstytucji - powiedział Kaczyński.

 

- Nie miał na poziomie politycznym żadnych podstaw, żeby oferować Niemcom przywództwo w Unii Europejskiej. To jest jednocześnie oferowanie Polsce (...) pozycji podrzędnej, pozycji, którą mieliśmy przez dziesięciolecia, ale nie na tym polegają cele polskiej polityki zagranicznej, żeby wracać do sytuacji sprzed 1989 roku - powiedział prezes PiS.

 

Kaczyński skrytykował Sikorskiego także za to, że - jak mówił - minister nie pofatygował się nawet, żeby przedstawić swoje tezy najpierw w Polsce. - Przedstawił je w Berlinie. To także jest niesłychanie charakterystyczne. Niemiecki minister spraw zagranicznych się z tego bardzo cieszy - ironizował polityk PiS.

 

Jego zdaniem z polskiego punktu widzenia to jest sytuacja niesłychana i szczególna. Właśnie dlatego - mówił Kaczyński - PiS rozważa złożenie wniosku o postawienie Sikorskiego przed Trybunałem Stanu. Szef PiS podkreślił, że zdaje sobie sprawę, że taki wniosek trudno będzie zrealizować, ale - jak mówił - "chodzi o gest i symbol całkowitej niezgody na ten sposób prowadzenia polityki".

 

Prezes PiS uważa, że Niemcy w żadnej ważnej sprawie nie ustępują i bezwzględnie realizują swoje interesy, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. - Niemcy nie idą na jakiekolwiek ustępstwa, nawet o charakterze kurtuazyjnym - powiedział.

 

PiS "chce Polski niepodległej i Polaków pewnych siebie, a nie wystraszonych" - mówił Kaczyński.

 

Według niego, w związku z kryzysem w Europie, w Polsce powinien powstać "system wspierający inwestycje". - Nie odpowiadamy za strefę euro. Nie myśmy ją tworzyli. Nie ma powodu, żebyśmy się w to angażowali. Czesi nie chcą się w to angażować, Węgrzy nie chcą, dlaczego my mamy? - pytał.

 

Kaczyński zapowiedział też, że posłowie PiS podpiszą się pod wnioskiem klubu Solidarna Polska o wotum nieufności wobec Sikorskiego.

 

Rzecznik PiS Adam Hofman poinformował, że klub PiS złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. PiS chce wyjaśnień premiera Donalda Tuska w sprawie wystąpienia Sikorskiego.

 

We wtorek ostro do wypowiedzi Sikorskiego odnosili się także inni politycy PiS. B. szefowa MSZ Anna Fotyga na konferencji prasowej w Olsztynie stwierdziła, że nieuzgodniona z polskim parlamentem wypowiedź Sikorskiego i tezy, które wygłosił stanowiły "naruszenie konstytucji". - Powinno się odbyć nadzwyczajne posiedzenie Sejmu, na którym Donald Tusk zda sprawozdanie z tej kwestii. To nie jest tak, że post factum Radosław Sikorski ma się tłumaczyć. Mleko się już wylało i teraz to Donald Tusk odpowiada za swojego ministra - powiedziała Fotyga.

 

Jej zdaniem, wygłoszone przez Sikorskiego tezy "poddają polską suwerenność" i jako dowód przytoczyła propozycje ministra o ogólnoeuropejskiej liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego. - Nie ma czegoś takiego jak europejska opinia publiczna, ludzi mieszkających w okolicach Lizbony nie interesuje co się dzieje na Łotwie - powiedziała Fotyga i dodała, że "sama ta jedna sprawa, ta jedna propozycja, ten jeden postulat, to jest poddanie polskiej suwerenności".

 

Fotyga przypomniała, że Tusk w swoim expose pominął kwestie polityki zagranicznej rządu i, jej zdaniem, głosując nad wotum zaufania dla rządu, Polacy w tej kwestii "udali się na randkę w ciemno".

 

Z kolei szef Komitetu Wykonawczego PiS Joachim Brudziński powiedział we wtorek rano w RMF FM, że z wystąpienia Sikorskiego "dowiadujemy się, że dzisiaj tak naprawdę gwarantem polskiego bezpieczeństwa jest powrót do IV Rzeszy i dominującej roli, hegemonii Berlina i Niemiec" oraz że "dzisiaj ministra Sikorskiego bardziej od rosyjskich rakiet i czołgów, przeraża wizja bezczynności Niemiec".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.66

Liczba głosów:

35

 

 

Komentarze użytkowników (22)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~zdrada i hańba 17:09:52 | 2011-11-30
W Polsce od 20 lat toczy się właśnie bój o niepodległość. Podziały na prawicę, lewicę, socjalizm, liberalizm w Polsce nie mają żadnego sensu, są drugorzędne. W Polsce 'postkomunistycznej' ścierają się od 20 lat tak naprawdę tylko dwa obozy - obóz polsko-patriotyczny i niewolniczo-służalczy wobec obcych mocarstw obóz zdrady. SLD, PSL i PO wpisują się w obóz zdrady (nocna zmiana) i wszyscy głosujący na te partie ludzie, świadomie lub nie, swoim wyborem popierają i wzmacniają ten wrogi Polsce obóz. Nie ma żadnego usprawiedliwienia i taryfy ulgowej dla głupoty wyborców PO, bo to oni umożliwiają kontynuację tego stanu rzeczy. Nie jest ważne czy ktoś ma zapatrywania konserwatywne, liberalne czy socjalistyczne, ale jaki ma stosunek do NIEPODLEGŁOŚCI i SUWERENNOŚCI Polski.
No to dalej dialogujmy i jednoczmy się ze zdradą (zdrajcami), złodziejstwem (złodziejami) i wszelkiej maści cynicznymi niegodziwcami w imię obłudnej miłości bliźniego ! No dalej dialogowcy i jednoczyciele ! Polska czeka na WASZĄ narodową zdradę !
Gra toczy się o najwyższą stawkę. O POLSKĘ ! Sami wyhodowaliśmy żmiję na własnej piersi. Kiedy był czas postawić się na Krakowskim Przedmieściu pijanym żulom i ująć się za bitymi i opluwanymi staruszkami, kiedy była pora "wyznać naszą wiarę" w obliczu obsikiwanego krzyża i tańczących frywolnych dziwek - my wybraliśmy święty spokój. Dla wielu z nas większą wartość przedstawiało oglądanie tańca z gwiazdami. Co niedługo powiemy naszym synom i córkom...
Haniebne przemówienie Sikorskiego - cały tekst! transkrypt tej historycznej już przemowy. Zdrada!
źródło: http://www.msz.gov.pl/files/docs/komunikaty/20111128BERLIN/radoslaw_sikorski_polska_a_przyszlosc_ue.pdf

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~no proszę 14:57:45 | 2011-11-30
Ostatnie wystąpienie Sikorskiego nie jest wybrykiem, tylko konsekwentnie realizowaną polityką "elit" ludności zamieszkującej obszar między Bugiem a Odrą. Ależ tak, jest taka grupa ludzi z tradycjami. To dawni "internacjonaliści", plemię wędrowne tzw. wieczni wędrowcy, czyli ludzie bez własnej ojczyzny. Są wyjątkowo zdolni, szczególnie w zakresie finansów oraz w dziedzinie dyplomacji. Swoje zdolności w tym zakresie z reguły wysysają z mlekiem matki. Zobaczmy na MSZ... i cóż widzimy w ostatnich latach? Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Adam Rotfeld, Stefan Meller (wszystkich nie będę wymieniał) a ostatnio "dobrze ożeniony" Radosław S. Świetnie się rozumieją, dlatego najlepiej im się pracuje we własnym gronie np. podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych to Beata Stelmach, polska (jakżeby inaczej) menedżer i ekonomista (ach, te finanse). Mimo zapracowania (ostatnio bardzo intensywnie prowadziła własną politykę zagraniczną w hotelach pod Warszawą) znajduje czas na udział w pracach Komitetu Rozwoju Muzeum Historii Żydów Polskich. Dość efektywnie - środki na finansowanie tego jakże zacnego MUZEUM zostały ostatnio zwiększone. Tak – Muzeum powstaje w Warszawie, nie w Tel Awiwie; jego koszt wynosi 120 mln złotych, czyli 170 mln szekli. Cóż, najwyraźniej Tel Awiw nie ma pieniędzy, a Warszawa ma.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Trybunał Stanu? 14:06:55 | 2011-11-30
To żadna kara za zdradę stanu, Panie Premierze Kaczyński. Bez obrazy. Nie chcę tu mędrkować. Za taką zbrodnię należy być sądzonym przez Sądy powszechne. Wg Kodeksu Karnego. Jeszcze obowiązującego. Za przestępstwa przeciw Rzeczpospolitej. POlszewia i lewactwo tak się zapędzili w tym tworzeniu państwa Europa i likwidowaniu Państwa Polskiego, że chyba o tym nie pamiętają. Zapomnieli też zmienić paragrafy Kodeksu Karnego. Zapewne niedługo to zrobią.

Rozdział XVII KK Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej
Art. 127. § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
§ 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
w Sejmie mamy zdrajców i renegatów. Sikorski to tylko jeden z nielicznych ale jakże znamienny i wzorcowy przykład.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Baltimor 12:02:58 | 2011-11-30
Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech
i pamiętaj, jaki spokój można znaleźć w ciszy
o ile to możliwe bez wyrzekania się siebie
bądź na dobrej stopie ze wszystkimi
wypowiadaj swoją prawdę jasno i spokojnie
wysłuchaj też innych, nawet tępych i nieświadomych
oni też mają swoją opowieść
oni też mają opowieść
unikaj głośnych i napastliwych
unikaj głośnych są udręką ducha
niech twoje osiągnięcia zarówno jak plany
będą dla ciebie źródłem radości
bądź ostrożny w interesach
bądź ostrożny w interesach
na świecie bowiem pełno oszustwa
bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia
ani też nie podchodź cynicznie do miłości
bo ona jest wieczna jak trawa
bo ona jest wieczna...
unikaj głośnych i napastliwych
unikaj głośnych są udręką ducha
przyjmij spokojnie co ci lata doradzają z
wdziękiem wyrzekając się spraw młodości
jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż
drzewa i gwiazdy, masz prawo być tutaj
a więc żyj w zgodzie z bogiem
czymkolwiek on ci się wydaje
w zgiełkliwym pomieszaniu życia
zachowaj spokój ze swą duszą
przy całej swej złudności, znoju i rozwianych
marzeniach jest to piękny świat
jest to piękny świat...

znalezione w starym kościele
św. pawła w baltimore
datowane 1692r.

przy całej swej złudności, znoju i rozwianych
marzeniach jest to piękny świat
jest to piękny świat...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ciekawość 09:53:34 | 2011-11-30
adamajkis odpowiedz,
bardzo to interesujące, wieklu ciekawostek można się dowiedzieć.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~obie ktyw nie 09:39:17 | 2011-11-30
@adamajkis
może nie rozmawiaj tezraz z PiSem z trybuny sejmowej tylko odpowiedz na pytanie?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~obie ktyw nie 08:59:47 | 2011-11-30
@adamajkis
czyli trochę szyderstw a odpowiedzi n apytanie co zaproponował Sikorski nie będzie?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~obie ktyw nie 08:39:39 | 2011-11-30
@adamajkis
Obiektywnie rzecz biorąc powiedz czy Sikorski - jako przedstawiciel minister rządu zaproponował prrzejscie do federacyjnego modelu UE opartego o przewodnictow Niemiec.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~123 01:11:52 | 2011-11-30
To już nie strach, lecz paniczny lęk ogarnął polszewicką szajkę.
Paniczny lęk przed polskim społeczeństwem pchnął ich do złożenia hołdu niemieckim protektorom. Skończył się czas bezkarnego zakłamywania rzeczywistości

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ZDRADA 23:09:53 | 2011-11-29
W Polsce od 20 lat toczy się właśnie bój o niepodległość. Podziały na prawicę, lewicę, socjalizm, liberalizm w Polsce nie mają żadnego sensu, są drugorzędne. W Polsce 'postkomunistycznej' ścierają się od 20 lat tak naprawdę tylko dwa obozy - obóz polsko-patriotyczny i niewolniczo-służalczy wobec obcych mocarstw obóz zdrady. SLD, PSL i PO wpisują się w obóz zdrady (nocna zmiana) i wszyscy głosujący na te partie ludzie, świadomie lub nie, swoim wyborem popierają i wzmacniają ten wrogi Polsce obóz. Nie ma żadnego usprawiedliwienia i taryfy ulgowej dla głupoty wyborców PO, bo to oni umożliwiają kontynuację tego stanu rzeczy. Nie jest ważne czy ktoś ma zapatrywania konserwatywne, liberalne czy socjalistyczne, ale jaki ma stosunek do NIEPODLEGŁOŚCI i SUWERENNOŚCI Polski.
No to dalej dialogujmy i jednoczmy się ze zdradą (zdrajcami), złodziejstwem (złodziejami) i wszelkiej maści cynicznymi niegodziwcami w imię obłudnej miłości bliźniego ! No dalej dialogowcy i jednoczyciele ! Polska czeka na WASZĄ narodową zdradę !
Gra toczy się o najwyższą stawkę. O POLSKĘ ! Sami wyhodowaliśmy żmiję na własnej piersi. Kiedy był czas postawić się na Krakowskim Przedmieściu pijanym żulom i ująć się za bitymi i opluwanymi staruszkami, kiedy była pora "wyznać naszą wiarę" w obliczu obsikiwanego krzyża i tańczących frywolnych dziwek - my wybraliśmy święty spokój. Dla wielu z nas większą wartość przedstawiało oglądanie tańca z gwiazdami. Co niedługo powiemy naszym synom i córkom...
To nie przypadek, że z koszulek polskich piłkarzy usunięto Orła Białego

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?