Belgia: Upamiętnienie żołnieży II WŚ

Podczas tegorocznych obchodów 1 listopada w Belgii szczególnie uczczona zostanie pamięć żołnierzy poległych podczas II Wojny Światowej. Z inicjatywy ambasadora RP przy NATO, polskie delegacje zawitają na każdy cmentarz, gdzie spoczywają polscy żołnierze.

 

Znicze zapłoną na 16 cmentarzach w Belgii, na których spoczywają szczątki ponad 350 polskich żołnierzy, którzy walczyli w II Wojny Światowej.

W uroczystości ku czci poległych żołnierzy udział wezmą żołnierze i pracownicy stałego przedstawicielstwa RP przy NATO, polskiego przedstawicielstwa wojskowego przy komitetach wojskowych UE i NATO oraz polskiego narodowego przedstawicielstwa w Mons. Z inicjatywy ambasadora Bogusława Winida, nasze delegacje udadzą się we wtorek na każdy cmentarz w Belgii, gdzie odnaleziono prochy polskich żołnierzy. Na każdym grobie zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze.

Na największym polskim wojskowym cmentarzu w Belgii w miejscowości Lommel spoczywa 257 żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy polegli w walkach o wyzwolenie Belgii.

Ponadto podobne ceremonie odbędą się w Adegem, gdzie znajduje się 31 grobów żołnierzy 1 Dywizji Pancernej oraz dwa groby lotników polskich sił powietrznych poległych m.in. w walkach o wyzwolenie miejscowości Aalter we wrześniu 1944 roku; w Antwerpii gdzie spoczywa 17 polskich żołnierzy; na cmentarzu miejskim w Blankenberge gdzie znajduje się grób lotnika polskich sił powietrznych; w Brukseli gdzie spoczywa 20 polskich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej i lotnik polskich sił powietrznych; w Charleroi - pochowano tam 4 polskich lotników; w De Klinge gdzie spoczywa trzech polskich żołnierzy 1 Dywizji Pancernej; w Hotton gdzie pochowano polskiego lotnika; na brytyjskim wojskowym cmentarzu Leuven - Heverlee gdzie spoczywa 11 polskich lotników - załogi dwóch bombowców z 304 i 305 dywizjonu bombowego, których samoloty zostały zestrzelone w okolicach miejscowości Getbeets w 1942 roku, w Leopoldsburgu gdzie pochowano 27 żołnierzy 1 Dywizji Pancernej; w Lombardsijde gdzie znajduje się grób lotnika polskich sił powietrznych; w Middelkerke gdzie pochowano dwóch polskich lotników; w Ostendzie i w Sint Pieters Rode, gdzie spoczywa ośmiu lotników, na cmentarzu w Stekene, na którym pochowano siedmiu żołnierzy 1 Dywizji Pancernej oraz w Tielt, gdzie leży ośmiu żołnierzy 1 Dywizji Pancernej.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?