Wolontariusze rozpoczęli kwestę cmentarną

Wolontariusze rozpoczęli w sobotę kwestę na największym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim; zbierają fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków. W niedzielę i w dzień Wszystkich Świętych zbiórka będzie trwać także na cmentarzach: Podgórskim i Bronowickim.

 

Kwestę zorganizował po raz 31. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem Podgorze.pl i Towarzystwem Przyjaciół Bronowic.

 

Jak poinformował w sobotę przewodniczący komitetu Mikołaj Kornecki, przez trzy dni pieniądze na krakowskich nekropoliach będzie zbierać ponad 100 wolontariuszy. Członków i sympatyków komitetu wspomagają, jak co roku, znani krakowianie: aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz, Aleksander Kobyliński "Makino" oraz wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

 

- Pieniądze zebrane podczas zbiórki przeznaczymy tradycyjnie na renowację zabytkowych nagrobków i grobowców znajdujących się na cmentarzach - zapowiedział Kornecki.

 

Według niego, w ciągu 30 lat za pieniądze zebrane w kwestach udało się odnowić ponad 400 nagrobków. W zeszłym roku uzbierano rekordową kwotę 98 tys. zł.

 

- Dzięki temu w mijającym roku postaraliśmy się odnowić 30 nagrobków na 30-lecie komitetu - podkreślił Kornecki.

 

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski.

 

W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund. Na Starym Cmentarzu Podgórskim, który jest najstarszą krakowską

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook