Macierewicz: Miller nie dopełnił obowiązków

Nie tylko funkcjonariusze BOR mogli nie dopełnić obowiązków, przygotowując wizytę w Katyniu Lecha Kaczyńskiego, ale także szef MSWiA Jerzy Miller - powiedział w środę Antoni Macierewicz (PiS), szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej.

 

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga podała we wtorek, że podejrzewa, iż funkcjonariusze BOR mogli nie dopełnić obowiązków, przygotowując wizyty w Katyniu Donalda Tuska oraz Lecha i Marii Kaczyńskich w kwietniu 2010 r. Premier i para prezydencka mają status pokrzywdzonych w sprawie. Rzeczniczka tej prokuratury Renata Mazur powiedziała PAP, że powołano zespół biegłych, którzy mają ocenić, jaki wpływ na bezpieczeństwo obu wizyt miały działania BOR. Rzecznik BOR Dariusz Aleksandrowicz nie chciał we wtorek komentować tych wypowiedzi. - Współpracujemy z prokuraturą i czekamy na wyniki tego śledztwa - powiedział.

 

- Chcę wyrazić nadzieję, że jest jasność w tej sprawie, że chodzi nie o jakiś bliżej nieokreślonych funkcjonariuszy BOR, zwłaszcza nie o szeregowych funkcjonariuszy BOR, (...) tylko o kierownictwo BOR, o panów generałów Mariana Janickiego i Pawła Bielawnego, którzy ustawowo są zobligowani do podjęcia działań mających na celu ochronę lotniska i samolotu - powiedział Macierewicz na konferencji prasowej w Sejmie.

 

- Dotyczy to także ministra spraw wewnętrznych i administracji, który jako osoba nadzorująca Biuro Ochrony Rządu, expressis verbis w ustawie o BOR jest wymieniony jako osoba, które podejmuje decyzje o zabezpieczeniu przez BOR lotniska zagranicznego jako jednego z obiektów, z którego korzysta prezydent - dodał.

 

Polityk PiS zaznaczył, że prokuratura badając sprawę zaniedbań w przygotowaniu wizyty w Katyniu "nie może uciec od odpowiedzialności ministra MSWiA".

 

Według Macierewicza podległa premierowi Donaldowi Tuskowi Kancelaria Premiera była informowana o fatalnym stanie lotniska w Smoleńsku.

 

Macierewicz przedstawił dokumenty, które - jego zdaniem - "jednoznacznie pokazują, że była świadomość w Kancelarii Premiera, że lotnisko nie jest bezpieczne". - Kluczowe dokumenty informujące o tym zostały dostarczone do Kancelarii Prezydenta dwa dni po tragedii - podkreślił.

 

Mówił m.in. o pismach dotyczących rekonesansu na terenie lotniska, który ostatecznie nie doszedł do skutku oraz o dokumencie relacjonującym rozmowę rosyjskiego ambasadora Władimira Grynina z wiceszefem MSZ Andrzejem Kremerem, który dotarł do Kancelarii Prezydenta 12 kwietnia.

 

Macierewicz zapowiedział, że mniej więcej za miesiąc przedstawi ustalenia dotyczące ostatnich sekund lotu TU-154M.

 

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z rzeczniczką MSWiA.

 

W lipcu, podczas ogłaszania raportu komisji Jerzego Millera wyjaśniającej katastrofę, eksperci komisji mówili, że na lotnisku w Smoleńsku BOR nie przeprowadził rekonesansu, ale - jak zaznaczali - nie miało to wpływu na katastrofę. - Miałoby to wpływ, gdyby ten wypadek nastąpił po lądowaniu i polegał na wrogim działaniu wobec prezydenta - wyjaśniał Miller. Z raportu wynika, że podczas obecności grupy przygotowawczej w Smoleńsku 6 kwietnia funkcjonariusze BOR, którzy mieli dokonać rekonesansu, nie zostali wpuszczeni przez ochronę obiektu.

 

W sierpniu podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony, która zapoznawała się z raportem, Miller mówił z kolei, że BOR nie odpowiada za bezpieczeństwo lotów. Wyjaśniał, że jednostka BOR jest odpowiedzialna za bezpieczny przewóz prezydenta na lotnisko oraz bezpieczeństwo na pokładzie; ma też zapewnić bezpieczeństwo prezydenta od opuszczenia samolotu do miejsca podróży. Wyjaśnił, że poza krajem ustala się z gospodarzem, na której stronie ciąży odpowiedzialność za bezpieczeństwo osoby ochranianej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.76

Liczba głosów:

49

 

 

Komentarze użytkowników (27)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~drops 18:26:49 | 2011-11-08
Kłamała o Smoleńsku, została marszałkiem Sejmu. Była minister zdrowia Ewa Kopacz (PO) została wybrana na marszałka Sejmu VII kadencji. BEZ KOMENTARZA

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~STRACH 19:58:24 | 2011-10-31
Na kogo zwalic wine? W miare postepu obliczen wykonywanych przez NASA i Boeinga do donkey's teamu dotarla swiadomosc, (pierwsze sygnaly byly w koncu sierpnia) ze najrozmaitsze teorie spiskowe zarowno makowskie jak i millerowskie warte sa mniej niz papier, na ktorym je wydrukowano i nikt w cywilizowanym swiecie, nawet jakas lame duck nie bedzie sie nimi zajmowac. Dlatego tez w przewidywaniu earth quake (trzesienia ziemi) po publikacji wynikow NASA postarano sie wycofac na z gory upatrzone pozycje. Stad Don(key)ald Tusk zostal potraktowany tak jak ci co zgineli, a reszta donkey's pack'u ma tez rozpisane role tak, aby nic zlego im sie nie stalo. Wine zwali sie oczywiscie na statystow i osoby nic nie mogace wniesc do sprawy, na balagan istniejacy w administracji panstwowej, podejmie sie proby jego naprawy czyli stworzenia jeszcze wiekszego balaganu i po ptakach. Malo kumaty narodek w Polsce uwierzy w to tak jak Arab w brode proroka i bedzie mozna mowic o kolejnym sukcesie. To przeciez juz nie cccp z czasow Brezniewa ale kraj o PKB takim jak meksykanski. Powrzeszczec moze tylko co z tego. Niemniej bedzie probowal zwalic wine na ...komisje millera, oj wkopali sie chlopaki, czyli wszystkie tropy prowadzic beda do Polski. Nie wiem czy istnieje jakis plan typu dupochron i czy jest on tworzony ad choc niemniej jednak widac wyraznie strategie dzialania polegajaca na ukryciu glownych prowodyrow. Teraz schowanie sie za precyzyjnie obmyslanymi dupochronami na jakis czas napewno zakreci w pustostanach miedzyczaszkowych ale prosze pamietac, ze mamy XXI wiek i to co bylo niemozliwe 30 lat temu nie stanowi obecnie wielkiego problemu. Poczekajmy spokojnie a Panu Antoniemu Macierewiczowi zycze z daleka wszystkiego Naj, Naj.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~warto 18:44:49 | 2011-10-31
ROMUALD SZEREMIETIEW O RAPORCIE MILLERA

http://www.youtube.com/watch?v=k5Hh1njR_1k&feature=youtu.be


Szeremietiew jest prawnikiem, profesorem nauk wojskowych. I co TVNowskie i wybiórcze POpaprańce, nazwiecie go szaleńcem ?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~lemingi myśleć ! 14:53:07 | 2011-10-31
POLSKA JEST W STANIE WOJNY - choć na ulicach nie widać czołgów. Analizując na podstawie definicji i opisu w Wikipedii-wolna encyklopedia znaczenie pojęcia wojny to obecnie Nasza Ojczyzna jest w stanie wojny. Wojna jest to zjawisko społeczno-polityczne.Wojny można podzielić na trzy kategorie: Wojna o charakterze otwartego konfliktu zbrojnego, Wojna energetyczna ,Wojna informacyjna. W wojnach energetycznych walczy się z budowlami, zasobami surowcowymi i oporem czynnika ludzkiego. W wojnie informacyjnej walczy się zasobami informacyjnymi wroga. W wojnach informacyjnych obezwładnia się przeciwnika informacją, działaniami wywiadu, agentury, propagandą i manipulacją a potem bierze się go w poddaństwo. W wojnie informacyjnej zniewala się społeczeństwo stopniowo. Wojna jest procesem rozciągniętym w czasie z którym wiążą się określone straty i zyski. Wśród zysków zaliczamy (przedmioty użytku materialnego) dobra kultury, zdobycie cywilizacyjne i ideologiczne (suwerenność znaczenie na arenie innych państw) lub utrata suwerenności i znaczenia na arenie dla innych państw.Powiększenie lub utrata powierzchni własnego kraju. Straty w ludności, obniżenie stopy życiowej. Przyjmując tą wykładnie znaczenia terminu wojna obecnie Polska jest w stanie wojny. Z trzech możliwych wariantów wojny dwie trwają już od dawna. A takie adamajkisy i beniaminy tutaj na forum to zwykłe zupaki pierwszej linii.
JAK NAPAŚĆ NA PAŃSTWO: http://www.youtube.com/watch?v=xUjiqxxytdQ
 lemingi - koniecznie film obejrzeć !

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~??? 00:37:55 | 2011-10-31
BOR doskonale przygotował lot prezydenta do Smoleńska. W 1996 roku. Dla Kwaśniewskiego ! „Fakt” opisuje przygotowania do wizyty w Rosji prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 1996 roku. "Sprawdzone zostało calusieńskie lotnisko Siewiernyj. Nie było takiej możliwości, by jakikolwiek sprzęt nie działał, czy był uszkodzony. Nasi funkcjonariusze z linijką w ręku mierzyli cały pas startowy. Okazało się, że jego część wymagała remontu. Dlatego natychmiast zadecydowaliśmy, ze Rosjanie muszą wylać nową nawierzchnię. Zrobili to z przekazanych przez Polskę pieniędzy. Musieli tez dokonać wymiany wszystkiego, co budziło nasze wątpliwości, włącznie z każdą żaróweczką czy guzikiem" - mówi informator „Faktu”, który jak stwierdził, nie wyobraża sobie, by BOR-owcy nie czekali na prezydenta na lotnisku. Przed wizytą prezydenta Lecha Kaczyńskiego wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Po katastrofie w przyjęto za oczywiste tłumaczenia, że Rosjanie nie zgodzili się na rekonesans i obecność BOR na lotnisku, a strona polska na nich nie naciskała. Dlaczego 15 lat temu była zgoda? "Nie mogli się nie zgodzić! Bez spełnienia naszych warunków, nie moglibyśmy zapewnić bezpieczeństwa i prezydent po prostu by tam nie pojechał. Wybuchłby skandal". – relacjonuje „Faktowi” oficer BOR. Powstaje kilka pytań: Dlaczego dowiadujemy się o tym dziś? Dlaczego nie poznaliśmy szczegółów wizyty sprzed 15 lat, gdy o zastrzeżeniach wobec działań BOR w 2010 roku mówili niektórzy dziennikarze? Gdy mówiły o tym rodziny ofiar? Dlaczego nikt nie zwrócił na to uwagi, gdy minister spraw zagranicznych przyznawał Marianowi Janickiemu odznakę Bene Merito, a pół roku później prezydent awansował go na generała dywizji? I wreszcie – czy wciąż Janicki będzie twierdził, że pod jego dowództwem BOR przygotował wizytę Lecha Kaczyńskiego „bez zarzutu”? – relacjonuje „Faktowi” oficer BOR.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Wszyscy wiedzą... 16:20:59 | 2011-10-29
Może ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości - ja już nie. To był perfidnie przeprowadzony zamach. Wszyscy wiedzą, że oni wiedzieli ( świadomie wysłali Prezydenta RP na śmierć ), tylko Seremet i Parulski udają, że nie wiedzą. No ale w łże mediach jeśli już coś powiedzą to jedynie to, że było źle przygotowane i przy takich samych warunkach przyjmowali również płemiełka

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

[email protected] 15:56:19 | 2011-10-29
~Groszku jestes nakręcony i przesiakniety pisowska propagandą i ciagle powtarzasz to co oni chcą w odpowiedniej optyce: dobrzy i źli, my i oni.

a Ty adamajkis irracjonalnie i fanatycznie wręcz reagujesz na wszystko co polskie, realizując antypolskie zamówienie neobolszewii skupionej wokół GW i eurosojuza

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak to wygląda 22:56:30 | 2011-10-28
POLSKA JEST W STANIE WOJNY - choć na ulicach nie widać czołgów. Analizując na podstawie definicji i opisu w Wikipedii-wolna encyklopedia znaczenie pojęcia wojny to obecnie Nasza Ojczyzna jest w stanie wojny. Wojna jest to zjawisko społeczno-polityczne.Wojny można podzielić na trzy kategorie: Wojna o charakterze otwartego konfliktu zbrojnego, Wojna energetyczna ,Wojna informacyjna. W wojnach energetycznych walczy się z budowlami, zasobami surowcowymi i oporem czynnika ludzkiego. W wojnie informacyjnej walczy się zasobami informacyjnymi wroga. W wojnach informacyjnych obezwładnia się przeciwnika informacją, działaniami wywiadu, agentury, propagandą i manipulacją a potem bierze się go w poddaństwo. W wojnie informacyjnej zniewala się społeczeństwo stopniowo. Wojna jest procesem rozciągniętym w czasie z którym wiążą się określone straty i zyski. Wśród zysków zaliczamy (przedmioty użytku materialnego) dobra kultury, zdobycie cywilizacyjne i ideologiczne (suwerenność znaczenie na arenie innych państw) lub utrata suwerenności i znaczenia na arenie dla innych państw.Powiększenie lub utrata powierzchni własnego kraju. Straty w ludności, obniżenie stopy życiowej. Przyjmując tą wykładnie znaczenia terminu wojna obecnie Polska jest w stanie wojny. Z trzech możliwych wariantów wojny dwie trwają już od dawna. A takie adamajkisy i beniaminy tutaj na forum to zwykłe zupaki pierwszej linii.
JAK NAPAŚĆ NA PAŃSTWO:
http://www.youtube.com/watch?v=xUjiqxxytdQ

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak to wygląda 22:55:48 | 2011-10-28
Bilans na dzień dzisiejszy w skrócie. Sektor energetyczny: brak kontroli wyprzedaż i uzależnienie. Sektor bankowy: przejęty prawie w całości przez obcy kapitał. Powierzchnia kraju: w części sprzedana, z prawem kupna ziemi przez obcy kapitał i prywatne osoby - obywateli obcych państw./ ustawa łupki gazowe wywłaszczenie /. Straty w ludności: olbrzymia fala emigracji młodego pokolenia. Media TV przejęte w zdecydowanej większości przez obcy kapitał.
Fabryki , zakłady przemysłowe w większości nastąpiła likwidacja i wyprzedaż za bezcen. Stan finansów państwa katastrofalny grozi nam bankructwo
przejęcie Polski za długi przez obcy kapitał. Do napisania tego wpisu skłonił mnie dokument o umowach dotyczących gazu łupkowego i zasobów energetycznych, w kontekście udanego zamachu w Smoleńsku ! 48 minutowy wykład po prostu powalił mnie wczoraj z nóg. Zostaliśmy postawieni pod ścianą a cały proces jaki zachodzi na terenie kraju można nazwać likwidacją Państwa Polskiego.

JAK NAPAŚĆ NA PAŃSTWO: http://www.youtube.com/watch?v=xUjiqxxytdQ

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Groszek 22:00:36 | 2011-10-28
W wyborach miał nie startować, więc wolał w Katyniu spotkać się z Putinem, niż być tam z L.Kaczyńskim jak wcześniej było zaplanowane?

Groszku jaki miał interes spotykać się Tusk z Kaczyńskim, a Kaczyński z Tuskiem w Katyniu? Są granice ulegania co pisowcy wciskają do głowy.

Oni nie mieli się tam spotykać, lecz razem uczcić pomordowanych bestialsko Polaków.
Tusk jednak wybrał Putina, by razem z nim uczestniczyć w poświęceniu prawosławnej kaplicy poświęconej pomordowanym Rosjanom, podobnie jak później prezydent Komorowski chciał uczcić bohaterów wojny 1920 roku odsłaniając pomnik czerwonoarmistów pod Osowem.
Jacy ludzie, taki wybór.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?