Prezydent: trzeba chronić Kościół przed polityką

- Polityczne kampanie na rzecz krzyża, przy jego użyciu czy przeciw krzyżowi są niekorzystne dla Polski - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po zakończeniu konsultacji z liderami partii politycznych nt. utworzenia nowego rządu. Prezydent pytany przez dziennikarzy o nowe podejście Janusza Palikota do stosunków państwo-Kościół podkreślił, że "powinno się mądrze i odpowiedzialnie, zabiegać o to, aby skutecznie chronić Kościół przed polityką".

 

Bronisław Komorowski przed południem zakończył w Pałacu Prezydenckim konsultacje z liderami partii politycznych nt. utworzenia nowego rządu. Podczas konferencji prasowej poinformował, że 8 listopada powierzy misję tworzenia nowego rządu premierowi Donaldowi Tuskowi.

Jedno z pierwszych pytań dziennikarzy dotyczyło kwestii krzyża, którego usunięcia z sali posiedzeń Sejmu RP domaga się Janusz Palikot. Prezydent podkreślił, że "wszyscy będziemy obserwować Ruch Palikota". - Jedno jest pewne, że to zupełnie nowa sytuacja, która stawia trochę w nowym świetle stare problemy - uznał Komorowski. Jak dodał, wszystkie partie polityczne będą się musiały do nich odnosić.

Prezydent podkreślił, że "z pewnym niepokojem" przygląda się niektórym działaniom Ruchu Palikota, które oznaczają, że kwestia tak delikatnej natury i wymagająca siłą rzeczy respektowania cudzych wrażliwości, jak problem symboli religijnych, może być znowu nadużywana w kampaniach politycznych. - Jak się okazuje można toczyć kampanie polityczne (...) na rzecz krzyża, czy przy użyciu krzyża, to przecież przeżywaliśmy; można toczyć kampanie polityczne przeciwko krzyżowi. Jedno i drugie zjawisko jest w moim przekonaniu niekorzystne dla Polski - uznał Bronisław Komorowski.

Jednocześnie wyraził nadzieję, że Parlament znajdzie wyjście z tej sytuacji, tym bardziej, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje w kwestii krzyża w sali sejmowej. Jak zauważył prezydent Komorowski pojawia się wiele wypowiedzi różnych środowisk politycznych, w tym Lewicy, które uznają obecność krzyża w sali sejmowej za przejaw polskiej tradycji i polskiej odrębności, "pewnego obyczaju polskiego". W opinii prezydenta RP tego typu wypowiedzi mogą sugerować, że "przy zastosowaniu metod parlamentarnych mogą zapaść w Parlamencie, w wyniku głosowania, decyzje, które nie naruszą niczyich wrażliwości w zakresie symboliki religijnej".

Dopytywany czy wynikiem pojawienia się na scenie politycznej Ruchu Palikota relacje państwo-Kościół nie będą inaczej odbierane, Bronisław Komorowski odpowiedział, że w jego opinii już się to stało. Jak wyjaśnił "bardzo twarde, zdecydowane postulaty, związane z krytyczną oceną Kościoła, zaowocowały względnym ale jednak sukcesem wyborczym". - To świadczy o przemianach świadomości. To jest sygnał dla wszystkich ludzi, także ludzi zaangażowanych w Kościół, ja do takiej kategorii się zaliczam, do szukania mądrej odpowiedzi na te nowe wyzwania - mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent dodał, że w jego przekonaniu powinno się mądrze i odpowiedzialnie, zabiegać o to, aby skutecznie chronić Kościół przed polityką, "ten Kościół w wymiarze ogólnonarodowym, jak i w wymiarze parafii, bo niewątpliwie wkraczanie polityki do sfery wiary skutkuje tego rodzaju też reakcją, która dała o sobie znać w postaci m.in. sukcesu Ruchu Janusza Palikota" - powiedział dziennikarzom Bronisław Komorowski.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.43

Liczba głosów:

56

 

 

Komentarze użytkowników (36)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pod ochroną prawdy 21:19:37 | 2011-10-19
Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, stalibyśmy się narodem wolnym już teraz.
— ks. Jerzy Popiełuszko

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Chrystus pokonał piekło 21:10:11 | 2011-10-19
trzeba chronić wszystkich Polaków przed POlityką i POlitykami PO, współdziałającymi
lewicomesjanizmem palikotojerzymurban-owym ... i przed ogromnymi POdwyżkami...
siły piekielne murów Koscioła nie przemogą tylko oczyszczą ziarno z plew... 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Groszek 18:59:06 | 2011-10-19
Niech Komorowski nie próbuje chronić Kościół, bo będzie tak jak z chronionym przez niego i jego przyjacielami z rządu śp. prezydentem L. Kaczyńskim.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Barbara Magdalena 16:40:02 | 2011-10-19
"Skutecznie chronić Kościół przed polityką" - co to ma znaczyć?! Kościół zawsze ma prawo i obowiązek wypowiadać się w kwestii dobra wspólnego. I ma prawo pouczać przywódców, gdy zdarza im się błądzić. Ale pan prezydent sądzi dokładnie odwrotnie - to politycy, to rządzący, mają prawo pouczać duszpasterzy! I pan prezydent już pozwolił sobie na zbesztanie publiczne ks. prałata płk. Sławomira Żarskiego! I tak będzie właśnie z krnąbrnymi kapłanami! Na szczęście układnych również nie brakuje - co piszę z goryczą.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Polska w likwidacji 04:25:45 | 2011-10-17
To nie PIS przegrało wybory tylko POLSKA.
Niezależnie od oceny działań lub braku działań w PIS podstawowym czynnikiem który spowodował, że jesteśmy w takiej sytuacji, jest układ który zawładnął już prawie wszystko. W rękach agentury, służ specjalnych, wschodu i zachodu, armii WSI, zdrajców i sprzedawczyków znalazła się Nasza Ojczyzna. I jest tak już od lat wielu z dwoma małymi przerwami. / Rząd Jana Olszewskiego i Rząd PIS oraz prezydentura św. pamięci Lecha Kaczyńskiego. / Wszystko przed i po to agentura i powiązania ze wschodem lub zachodem. Platforma Obywatelska założona przez agenta współpracownika służb, WSI pielęgnowane przez (P)rezydenta Bolesława I wykształconego- w taki a nie inny sposób. Na dodatek powiązania mafijne, zależność od Rosji, brukselskie poddaństwo, media antynarodowe, międzynarodowa propaganda o Polsce i Polakach, fałszowanie i zatajanie prawdy historycznej, polityczne agresje, atak ceległubców na patriotyzm, bierna postawa kościoła w 80 procentach, oraz 10 procent społeczeństwa bez honoru sprzedających się na każdym kroku za każde pieniądze i korzyści dla siebie.
Do tego aparat w postaci PKW liczącej głosy, wymiar sprawiedliwości który powinien być zamknięty z powodu niesprawiedliwości, zastraszanie społeczeństwa , łamanie prawa i brak wolności słowa. SYTUACJA JEST DRAMATYCZNA – WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI NIE FUNKCJONUJE, NIE MA DO KOGO SIĘ ODWOŁAĆ, W KRAJU DOCHODZI DO WIELU TAJEMNICZYCH ŚMIERCI I SAMOBÓJSTW, NA OCZACH CAŁEGO ŚWIATA LIKWIDUJE SIĘ W ZAMACHU ELITY PAŃSTWA W EUROPIE, TO NA OCZACH CAŁEJ POLSKI GINIE NIEPRZYPADKOWO ELITA WOJSK POLSKIEGO LOTNICTWA, LUDZIE NIEWYGODNI NIEZALEŻNI TRACĄ PRACĘ, KOLEJNE TYSIĄCE RODAKÓW UCIEKA ZA PRACĄ ZA GRANICĘ. POLSKĘ NA OCZACH WSZYSTKICH WYSTAWIA SIĘ NA SPRZEDAŻ.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Troll 02:53:39 | 2011-10-17
Wyglada na to , że mamy nowego kardynała: Bronisława kardynała Komorowskiego.

Następny krok Komorowskiego to tron papieski.Wiwat Jan Paweł 3 Komoruski !!!.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~TAK 01:31:10 | 2011-10-17
Nie obchodzi mnie, co bredzą biskup Pieronek, czy ksiądz Boniecki – bo ja też jestem częścią Kościoła i mam też prawo mówić, a nawet krzyczeć, gdy hierarchia milczy. Nie obchodzi mnie obojętność wielu hierarchów Kościoła na plugawienie Krzyża i Biblii, podczas gdy na przestrzeni wieków wielu zostało świętymi, stając w obronie Krzyża i Ewangelii. Ja tylko mogę współczuć, że po śmierci Jana Pawła II, polski Kościół zamilkł. Ale w tym polskim Kościele jest armia grzeszników, takich jak ja, którzy nie pozwolą, aby nasz kraj został zamieniony w Sodomę i Gomorę – choć wielu przyczyniło się do próby zamiany Polski w Sodomę i Gomorę: najpierw tworząc a następnie wybierając Palikota. Nie obchodzi mnie to, że Palikot został wybrany w demokratycznych wyborach, bo Adolf Hitler też został wybrany przez Niemców w demokratycznych wyborach. Ja tego wyboru nie szanuję – ja tym wyborem części Polaków pogardzam, gdyż musiałbym także szanować wybór Hitlera przez Niemców. Wiem, że oprócz mnie są już inni, gotowi iść na wojnę z postępowym hitlerkiem, wspieranym przez media, a stworzonym przez Tuska. Bo tu już nie ma czasu na usprawiedliwienia. Nadeszła chwila, by mówić: tak – nie, organizować demonstracje pod sejmem w imię trzech słów: Bóg, Honor i Ojczyzna. Bo choć obdarli nas z Honoru, a Ojczyzną rajfurzą na salonach Moskwy, Berlina i Brukseli – Boga nam nie odbiorą. I za to jestem gotowy oddać swe życie.
I pomyśleć, że Polska dwukrotnie ratowała w Europie Chrześcijaństwo.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~hg 23:11:14 | 2011-10-16
Krzyż Popiełuszki wiszący w Sejmie symbolizuje duszę Polaków. 

To kolejny symbol po już utraconych: Prezydencie RP., po pamięci o naszych pomordowanych – tych co ginęli w Katyniach i tych, których zamordowały dzieci i wnuki Bierutów i Brystygierowych, po likwidacji historii w szkołach, po kradzieży polskiej własności w czasie PRL i postPRL, po kradzieży polskiej tożsamości przez „Poniatowskich”, „Czartoryskich” czy „Radziwiłłów”…

Wiele jest tych „po”, trudno wymienić wszystkie. Ale na koniec mam dla was dobrą wiadomość: duszę można stracić tylko indywidualnie. Niech ten symboliczny zamach na nasze dusze stanie się dla wszystkich przestrogą. Sam cierpliwie oczekuje reakcji Kościoła.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~no proszę 22:36:50 | 2011-10-16
Warszawa jak Tybet. Komorowski jak Hu Jintao
Cały dzień dzisiaj w TVN24 leci na pasku informacja z Chin, że Tybetańczyk podpalił się w proteście przeciwko łamaniu wolności religijnej przez władze. Zdarzenie tragiczne, wstrząsające, ważne, żebyśmy się o takich zdarzeniach dowiadywali, by takie informacje poruszały nasze serca, sumienia... Ale... mam jedno pytanie: czy w Tybecie, czy w Chinach, czy w ogóle na świecie, czy w bliskiej nam Europie, ludzie wiedzą cokolwiek o tym, że w Warszawie nie tak dawno podpalił się Polak w proteście przeciwko łamaniu praw obywatela przez władze, przeciwko bezczelnemu kryciu korupcji w aparacie skarbowym, nadużyciom władzy, przeciwko imiennie nawet wskazanego premierowi Donaldowi Tuskowi. To przecież taki sam akt samospalenia, taka sama próba zaalarmowania opinii publicznej, zainteresowania pewnym bolesnym problemem. Czy po trzech tygodniach można powiedzieć, że świat dowiedział się o dramatycznej walce Andrzeja Ż. w rzekomo wolnej i demokratycznej Polsce? Kto jest odpowiedzialny za zagłuszenie tego głosu, krzyku rozpaczy znad Wisły?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tak 18:19:29 | 2011-10-15
Wyglada na to , że mamy nowego kardynała: Bronisława kardynała Komorowskiego.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?