Powyborcze klęski i sukcesy

Krzysztof Wołodźko
Poniedziałek, 26 maja 2014, godz. 18:09
Niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego były znacznym wydarzeniem medialnym, ale dla ogółu społeczeństwa okazały się mało ważne. Niska frekwencja okazała się korzystna dla Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.
więcej

Boję się kobiet "dojrzałych"

Jolanta Szymańska
Sobota, 24 maja 2014, godz. 14:21
Niepokoją mnie kobiety, które ze swojej niedojrzałej kobiecości chcą tylko korzystać, ale i te, które tej kobiecości się boją, które ją wypierają. Jeszcze bardziej jednak dotyka mnie zagubienie kobiet, które usilnie zaprzeczają swojej dojrzałości, zamiast cieszyć się nią.
więcej

Zwierzę też człowiek?

Elżbieta Wiater
Czwartek, 15 maja 2014, godz. 12:08
Pewien nowojorski prawnik postanowił uwolnić z rąk bezmyślnego właściciela źle traktowanego szympansa. Historia jak jedna z wielu w kanonie obrońców zwierząt. Gdyby nie jedna sprawa. Prawnik ten, postuluje, że byłby o wiele bardziej skuteczny, gdyby szympans mógł zostać uznany przez prawo za... osobę.
więcej

Co w Polsce piszczy

Jolanta Szymańska
Wtorek, 13 maja 2014, godz. 06:49
Ciekawe za nami dni. Pełne emocji, historii, humoru i najprawdziwszej miłości.
więcej

Z tą Kiełbasą to tak na poważnie?

Michał Piętosa
Wtorek, 13 maja 2014, godz. 06:24
O co takie halo z tą Kiełbasą pomyślałem, widząc zaspamowaną tablicę na Facebooku. Jednak wyniki małego researchu skłonił mnie do refleksji nad jej (nie)zwyczajnością.
więcej

Daj całusa kobiecie z brodą

Piotr Kropisz SJ
Sobota, 10 maja 2014, godz. 14:34
Każdy z nas szuka odniesienia do tego, co jest większe od naszej codzienności. W czasie odwrotu od chrześcijaństwa, nadszedł wspaniały czas na pseudoreligie bez Boga. Europa znajduje bohaterów coraz bardziej dziwacznych, choćby Conchitę Kiełbasa, która została nawet nazwana królową Europy.
więcej

"Powstanie Warszawskie": kronika nadziei i bólu

Krzysztof Wołodźko
Czwartek, 8 maja 2014, godz. 17:07
Już dziś, w dniu premiery jestem pewien, że "Powstanie Warszawskie" to bodaj najważniejszy film, jaki w Polsce powstał w ciągu wielu dziesięcioleci. Bo to obraz, który ze względów historycznych musiał czekać dziesięciolecia, żeby mógł ujrzeć światło dzienne.
więcej

Nowy patron Polski?

Polskie Radio Program 1
Grzegorz Dobroczyński SJ
Sobota, 3 maja 2014, godz. 09:47
Tydzień temu w studiu 1. Programu Polskiego Radia padło pytanie czy św. Jan Paweł II powinien być ogłoszony patronem Polski. Odpowiedziałem pytaniem, które powtórzę: ale czy MY jesteśmy tego godni i na to zasługujemy?
więcej

Co z tą Polską polityką?

ks. Adam Błyszcz CR
Czwartek, 1 maja 2014, godz. 15:31
Czy księdzu wolno zajmować się polityką? Czy księdzu wolno mieć poglądy polityczne i je wyrażać? Nie mam żadnych wątpliwości, że tak. Byleby tego nie czynił podczas Eucharystii! Stąd felietonuję (taki neologizm).
więcej

Święto robotników czy komunistów?

Wojciech Żmudziński SJ
Czwartek, 1 maja 2014, godz. 07:47
Czy pierwszomajowe święto pracy jest reliktem komunizmu - jak pisze Tomasz Terlikowski na portalu Fronda - czy dniem katolickich robotników solidaryzujących się ponad partyjnymi podziałami, wspominających św. Józefa - jak chciał Pius XII?
więcej

Kamil Stoch - siewca zgorszenia

Marcin Makowski
Czwartek, 24 kwietnia 2014, godz. 09:26
W XVI wieku Daniele da Volterra bez skrupułów domalowywał majtki na nagich postaciach Sądu ostatecznego Michała Anioła. Wszystko wskazuje na to, że w XXI-wiecznej Polsce znalazł on swojego kontynuatora. Na imię mu Tomasz Terlikowski.
więcej

Nie uchwała, a fundusz na młodych

Konrad Sawicki
Czwartek, 24 kwietnia 2014, godz. 06:00
Wiele razy słyszeliśmy krytykę bezrefleksyjnego wystawiania pomników ku czci Jana Pawła II. Również ze strony klasy politycznej. A czymże innym jest sejmowa uchwała, o którą pokłócili się nasi parlamentarzyści? Też pomnikiem. I to takim, którego nikt nigdy nie obejrzy.
więcej

Chodorkowski bohaterem?

Konrad Sawicki
Niedziela, 13 kwietnia 2014, godz. 05:17
Pod koniec ubiegłego roku z kolonii karnej uwolniony został Michaił Chodorkowski. Rosyjskiego miliardera-oligarchę wolności pozbawiono aż na 10 lat. Oficjalnie za przestępstwa gospodarcze. Nieoficjalnie za to, że postawił się Władimirowi Putinowi. Czy te okoliczności wystarczają by dziś w Europie fetować go jak bohatera?
więcej

Niezdany egzamin i obrzędowość smoleńska

ks. Adam Błyszcz CR
Czwartek, 10 kwietnia 2014, godz. 11:32
Niewątpliwie wielu z nas bulwersuje fakt, że centrum całej tej obrzędowości smoleńskiej stanowią Msze święte. Z orędzia Jezusa Chrystusa, który na krzyżu modlił się za swoich wrogów (jakżeż to uniwersalne przesłanie) wykluczeni zostają ci, którzy nie podzielają teorii o "wybuchu".
więcej

Firefox, czyli otwartość kontrolowana

Marcin Makowski
Niedziela, 6 kwietnia 2014, godz. 12:44
Bernand Eich. Nawet jeśli nie znałeś tego nazwiska do czasu skandalu w Mozilli, codziennie włączając internet korzystałeś z jego wynalazku. Niestety, jego kariera zawodowa brzmi dzisiaj jak przestroga. Stworzyłeś najpopularniejszy skryptowy język programowania? I tak nie możesz czuć się bezpiecznie. Chyba, że czynnie wspierasz inicjatywy homoseksualne.
więcej

"Noe" - potop po hollywoodzku

Krzysztof Wołodźko
Niedziela, 30 marca 2014, godz. 13:07
Najnowsza produkcja Darrena Aronofsky`ego "Noe: Wybrany przez Boga" nie jest wierną adaptacją historii znanej nam z Biblii. Ale - wbrew krytycznym opiniom - nie jest też pustym, komercyjnym filmem klasy B. Skłania do refleksji o tym, co znaczy, że Bóg dał człowiekowi ziemię we władanie i na czym polega nasza odpowiedzialność wobec stworzenia.
więcej

Na ile Francja skręciła w prawo

ks. Adam Błyszcz CR
Wtorek, 25 marca 2014, godz. 13:00
Rosyjska aneksja Krymu i Kryształowa Kula dla Kamila Stocha zepchnęły na margines (przynajmniej w naszych mediach) pierwszą turę wyborów samorządowych we Francji, która odbyła się w ubiegłą niedzielę. A analiza ich wyników może być wielce pouczająca i pożyteczna.
więcej

Empatia za 50 milionów

Marcin Makowski
Poniedziałek, 24 marca 2014, godz. 10:24
Co można kupić za 49 mln zł? Dwie szkoły albo domy dziecka, nowe F-16, zamek albo bezludną wyspę na Pacyfiku. Można też zaprojektować portal internetowy przeznaczony głównie dla bezdomnych, z którego od połowy grudnia skorzystało... kilkadziesiąt osób.
więcej

Nie dajmy uśpić naszej czujności

Krzysztof Wołodźko
Niedziela, 23 marca 2014, godz. 15:53
W minioną niedzielę, w południe, na krakowskim Rynku Głównym odbyła się demonstracja poparcia dla Ukrainy. Zgromadziła dobre sto pięćdziesiąt osób o naprawdę dużym przekroju wiekowym. To znamienne i krzepiące w czasach, gdy starsi narzekają, że ludzie młodsi w nic się już nie angażują i są zainteresowani tylko sobą.
więcej

Rodzice, którzy kochają bardziej

Konrad Kruczkowski
Niedziela, 23 marca 2014, godz. 09:13
Protest rodziców, którzy okupują sejmowy korytarz, jest manifestem bezsilności i żalu. To pozbawiony wyrafinowania i politycznych wyliczeń akt desperacji. Sytuacją, którą obserwujemy obnaża dwie rzeczywistości. Pierwsza mówi o słabości klasy politycznej. Druga o słabości powszechnej.
więcej

Putin, Krym, czyli nowy Wind of Change

Krzysztof Wołodźko
Wtorek, 18 marca 2014, godz. 07:00
Wiatr zmian, który dziś wieje, niesie zupełnie inne treści, niż te, które przed ponad dwiema dekadami wyśpiewywał zespół Scorpions w swoim pełnym nadziei hymnie o Europie po upadku Muru Berlińskiego.
więcej

Apel ukraińskich studentów. Zatrzymajcie Putina!

youtube.pl / pz
Niedziela, 9 marca 2014, godz. 10:43
Jesteśmy studentami z najlepszych ukraińskich uniwersytetów. Nasz kraj został zaatakowany przez Rosję. Prosimy Was o pomoc.
więcej

Ten film mnie zabolał

Przemysław Radzyński
Sobota, 8 marca 2014, godz. 20:53
Z "Kamieni na szaniec" Roberta Glińskiego wyszedłem porządnie obity. Ten film zabolał mnie fizycznie i psychicznie. I bynajmniej nie chodzi tu o zarzuty o historyczne przekłamania czy niewierność literackiemu pierwowzorowi.
więcej

Kijów - miasto mieszanych uczuć (RELACJA)

Z Kijowa - Paweł Piętka / DEON.pl
Środa, 5 marca 2014, godz. 15:34
Na dzisiejszym Majdanie następuje zderzenie różnych światów. Obrońcy i bezkresny tłum gapiów, wyposażonych w aparaty fotograficzne. Ogniska kontra flesze. Całość, w pewnym sensie, przypomina wystawę. Na Chreszczatyku stoi zniszczona armatka. Trzeba poczekać w kolejce na możliwość pozowania. Mężczyzna przede mną opiera nogę o oponę i pręży muskuły, żona robi mu zdjęcie - relacjonuje nasz korespondent z Ukrainy.
więcej

Lech Kaczyński miał rację

Krzysztof Wołodźko
Niedziela, 2 marca 2014, godz. 17:17
Rosyjskie działania na Krymie pokazują, że historia oparta na zbrojnym konflikcie państw wcale nie przestała być realna w naszym regionie. I nie wynika to wcale z faktu, że u steru władz Federacji Rosyjskiej jest właśnie Władymir Putin.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?