Polskie górnictwo: fakty i mity

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Czwartek, 22 stycznia 2015, godz. 09:27
Ostatnie kilkanaście dni upłynęło pod znakiem górniczych protestów na Śląsku. To była dobra okazja, by przekonać się, jak zmanipulowana jest polska debata publiczna.
więcej

Nie sztuka urodzić, sztuka wychować

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Sobota, 17 stycznia 2015, godz. 10:39
Nie bójmy się powierzać młodym ludziom odpowiedzialności za jeszcze młodszych. Od tego zależy nasza przyszłość. Nie wystarczy zwiększenie liczby urodzeń. Potrzebujemy dobrze wychowanego młodego pokolenia. Zimny chów zafunduje nam zimnych egoistów.
więcej

Pigułka "dzień po" - trutka na lemingi?

Elżbieta Wiater
Elżbieta Wiater

Czwartek, 15 stycznia 2015, godz. 12:42
Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że Polska rezygnuje (chociaż nie musi) z wymagania, by tzw. tabletka "dzień po" była dostępna jedynie na receptę. Wywołało to różne komentarze.
więcej

Cyfry zamiast ludzi

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Środa, 14 stycznia 2015, godz. 12:45
Traktowanie człowieka, jak przedmiotu, we wszystkich epokach leżało i leży u podstaw niewolnictwa. Przypomniał o tym papież Franciszek w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Pokoju. Często jest ono na różne sposoby ukryte lub zawoalowane. Jednak da się je rozpoznać po tym, że od ludzi ważniejsze stają się liczby.
więcej

"Charlie Hebdo" a nienawiść polska

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Wtorek, 13 stycznia 2015, godz. 19:01
Polskie komentarze do zamachu terrorystycznego w redakcji szmatławca "Charlie Hebdo" chyba najwięcej mówią... o polskich - różnorakich - fobiach. Zarówno tych w wydaniu "obrońców tradycyjnych wartości" jak i ich ideologicznych przeciwników.
więcej

Możemy się uczyć od Oleksego

Piotr Żyłka
Piotr Żyłka

Poniedziałek, 12 stycznia 2015, godz. 08:03
Józef Oleksy był człowiekiem skomplikowanym, niejednoznacznym, złożonym - podobnie jak złożona jest współczesna historia naszego państwa.
więcej

Od Ahmada z Jordanii

Mikołaj Cempla
Mikołaj Cempla

Sobota, 10 stycznia 2015, godz. 18:58
Poprosiłem Ahmada, aby napisał kilka słów o tym jak ze swojej perspektywy patrzy na tę sytuację. Co sądzi o islamskim ekstremizmie oraz o to, czego uczy Koran, gdy obraża się Proroka.
więcej

Burza w pampersie, czyli analiza przypadku

Marta Łysek
Marta Łysek

Sobota, 10 stycznia 2015, godz. 17:49
Dziennikarstwo to nie piętnowanie tego, co się dziennikarzowi osobiście nie podoba, ani nie próba odreagowania frustracji. Dziennikarstwo ma być zawodem zaufania społecznego, a nie nieustannym zawodem, który spotyka społeczeństwo. I naprawdę wolałabym je uprawiać, zamiast naprawiać to, co inni psują.
więcej

Zbrodnia polityczna

Małgorzata Bilska
Małgorzata Bilska

Sobota, 10 stycznia 2015, godz. 09:01
Islam nie ma w sobie pojęcia świeckości w naszym rozumieniu. Boskie i cesarskie nie zostało oddzielone. Ma też inną antropologię, więc inaczej rozumie godność człowieka. Mimo to terroryzm jest wypaczeniem tej religii a nie jej wyrazem!
więcej

Zamach we Francji: na progu wojny kultur

DEON.pl / kk
Piątek, 9 stycznia 2015, godz. 14:53
Dramatyczne wydarzenia z Paryża komentuje m.in. rysownika Henryka Sawka, sufi Andrzej Ahmed Saramowicz i Marcin Ogdowski, korespondent wojenny z Afganistanu.
więcej

Zabić bluźniercę

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Czwartek, 8 stycznia 2015, godz. 17:18
W naszej części świata dojrzeliśmy już do tego, że nie wyobrażamy sobie, by komuś odbierać życie, dlatego że "obraził" czyjeś, jak się to mówi, uczucia religijne. Nie zabija się już za bluźnierstwo. Nie zawsze tak było - trzeba przyznać. Europa krwawiła wskutek wojen religijnych. Wydaje się, że to już jest za nami. Stąd mord w Paryżu szokuje i każe zastanawiać się, na ile możemy tworzyć jedno społeczeństwo z ludźmi, którzy zabijają "obrazoburców".
więcej

Hobbit więcej niż baśń

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Środa, 7 stycznia 2015, godz. 13:36
Twórcy filmowego "Hobitta" do końca nie stracili z oczu istoty opowieści Tolkiena, czyli zmagania "zwykłego dobra" z mocami zła. "Bitwa Pięciu Armii" to nie tylko kinowy pokaz fajerwerków, to wciąż tolkienowski moralitet.
więcej

Śledcze dziennikarstwo TVN

Grzegorz Dobroczyński SJ
Grzegorz Dobroczyński SJ

Niedziela, 4 stycznia 2015, godz. 13:54
W zaskarżonym materiale, emitowanym 10 lutego 2010 roku w programie "Uwaga" TVN, kłamliwie oskarżono pokrzywdzonych o zakup po zaniżonej cenie domu przekazanego na cele charytatywne przez dwie starsze kobiety. Tak więc sprawiedliwości stało się zadość dopiero po nieomal 5 latach.
więcej

Pampers królewski

Małgorzata Bilska
Małgorzata Bilska

Czwartek, 1 stycznia 2015, godz. 17:43
Koniec roku to okres medialnych podsumowań, refleksyjne spojrzenie wstecz na wydarzenia, które wraz z wybiciem w Sylwestra godziny dwunastej wylądują w starym pudle z napisem "zeszły rok". Czasem jednak wśród zalewu nudnych analiz i newsów (niewiele się dzieje bo duża część świata - w tym politycy - ma wolne) trafia się tekst, który w ospałym czytelniku wywoła ekscytację. Wzbudza kontrowersje, budząc go z zimowo-świątecznego snu. Udało się to Agnieszce Kublik, która publikując "Pampers z niespodzianką. To nie jest felieton przeciwko matkom" w Gazecie Wyborczej z 28 grudnia 2014 roku sprowokowała burzę. Wiedziała, co robi, celowo "podkręcając" temat. Problem nie jest jednak z tych przemijających wraz z emocjami, a tym bardziej z wybiciem północy. Realnie istnieje.
więcej

Włoski bohater narodowy

ks. Adam Błyszcz CR
ks. Adam Błyszcz CR

Środa, 31 grudnia 2014, godz. 14:40
Kapitan promu Norman Atlantic, który wyruszył z Grecji, aby dotrzeć do Włoch. Na pokładzie około 500 osób. Dzisiaj jeszcze dokładnie nie wiemy ile. Lista pasażerów i członków załogi liczyła 478 nazwisk. Ale już teraz wiemy, że na pokładzie byli także nielegalni imigranci, którzy z Afganistanu i Syrii chcieli dostać się do Włoch.
więcej

Pożegnanie z poetą

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Poniedziałek, 29 grudnia 2014, godz. 17:18
Smutno jest żegnać się czytelnikowi ze Stanisławem Barańczakiem. Smutno żegnać w myślach kogoś, komu zawdzięcza się sporo wtajemniczeń nie tylko w ojczysty język.
więcej

Zakochałem się w Pendolino

Piotr Kropisz SJ
Piotr Kropisz SJ

Wtorek, 23 grudnia 2014, godz. 18:55
Choć daleki jestem zachwytom współpasażera, kiedy inwestycje wydają się być bardziej propagandowe niż rozsądne ekonomicznie, przyznać muszę, że podróżuję w komforcie wyższym niż kiedykolwiek wcześniej w Polsce i nie płacę więcej niż płaciłem wcześniej za przejazdy na podobnych trasach, kupując bilet z wyprzedzeniem.
więcej

Dobroczynność w budżecie domowym

Karol Jurkowski
Czwartek, 11 grudnia 2014, godz. 11:18
Każdy z nas minął bezdomnego żebrzącego na chodniku, proszącego - według zapewnień - na jedzenie. Również każdy z nas słyszał, widział billboard lub oglądał w telewizji ogólnopolską akcję pomagania tym czy tamtym. Nie ukrywajmy: jesteśmy otoczeni apelami o pomoc!
więcej

"Buraki...", wpis Litzy i świadomy konsument

Krzysztof Wołodźko
Wtorek, 9 grudnia 2014, godz. 16:03
Kilka dni temu Robert Litza Friedrich, lider Luxtorpedy, zamieścił na facebookowym profilu grupy wpis, w którym zdumiewał się ceną ostatniej płyty tego zespołu w jednej z największych sieci handlowych w Polsce. Szczerze mówiąc, nie do końca rozumiem jego zdumienie. Ba, wydaje mi się nieco wystudiowane - choć w dobrej wierze.
więcej

Skąd się biorą głodne dzieci?

Krzysztof Wołodźko
Poniedziałek, 24 listopada 2014, godz. 15:36
Mamy w Polsce coraz więcej dzieci zmuszonych do korzystania z publicznych programów dożywiania. I to w najmłodszej grupie wiekowej - do siedmiu lat. Dlaczego tak się dzieje?
więcej

Totalitarne poprawianie

Jacek Siepsiak SJ
Niedziela, 23 listopada 2014, godz. 13:05
Warto nie zapominać o tym, że w demokracji istnieje coś takiego, jak podział władzy. Mamy władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Mówi się też o czwartej władzy, czyli mass-mediach. Totalitaryzm polega na braku tego podziału.
więcej

146 godzin upokorzenia

Wojciech Ziółek SJ
Sobota, 22 listopada 2014, godz. 09:54
Piszę ten tekst w sobotę, 22 listopada 2014 r., wieczorem, kiedy nie ma jeszcze (a czemuż miałyby JUŻ być?!) oficjalnych wyników wyborów samorządowych, więc dane o dokładnej liczbie godzin, jakie upłynęły od zakończenia wyborów (16 listopada 2014 r., g. 21:00) wpiszę w tytuł post factum. I tak nie będzie miało to żadnego znaczenia. Nikt się tą liczbą godzin nie przejmie, nikogo ona nie zgorszy, nikt nie będzie się dziwił.
więcej

Cisza wyborcza - fikcja i przeżytek

Krzysztof Wołodźko
Poniedziałek, 17 listopada 2014, godz. 16:57
Wybory samorządowe, które mamy za sobą przekonują, że cisza wyborcza jest procedurą kompletnie archaiczną i tylko fasadowo spełniającą swoją rolę. A w praktyce jest najkorzystniejsza dla dużych komitetów wyborczych.
więcej

Nie tylko o "Bogach"

Krzysztof Wołodźko
Wtorek, 11 listopada 2014, godz. 09:57
"Bogowie" to film, który wstrzymuje i przyspiesza bicie serca. Reżyser, Łukasz Palkowski, zaserwował widzom jedną z najlepszych opowieści w historii współczesnego, rodzimego kina. Z pewnością znacznie mu w tym pomogła biografia głównego bohatera "Bogów", Zbigniewa Religi, który jako pierwszy w Polsce (Ludowej) dokonał udanego przeszczepu serca.
więcej

Czy na pewno skazani?

Mika Dunin
Wtorek, 4 listopada 2014, godz. 16:57
W najnowszym (45/2014) Newsweeku ukazał się artykuł o przyciągającym tytule: "Nałogowi nałogowcy: w ciągu uzależnień". Nie ukrywam, że tekst mnie interesował z pobudek osobistych - jestem jedną z jego bohaterek.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?