Przegonić Żyda

Konrad Kruczkowski
Konrad Kruczkowski

Poniedziałek, 30 marca 2015, godz. 11:59
Dotychczas pisanie o antysemityzmie uznawałem za niezręczne, niepoważne, nawet naiwne. Brało się to - jak dzisiaj rozumiem - z braku miejsca. Nie mieściło mi się w głowie, że wciąż można upraszczać świat w taki sposób. Udawałem więc, że ścian nikt nie maluje obraźliwym hasłami, na meczach nikt nie krzyczy. Żartowałem, kiedy pisano o mnie ty Żydzie, masonie, cyklisto.
więcej

Człowiek z Zespołem Downa nie jest odpadkiem

Elżbieta Wiater
Elżbieta Wiater

Czwartek, 26 marca 2015, godz. 13:26
I tu świadectwo ojca, który wskakuje za swoim synem z trisomią do zbiornika na odchody i odpadki, żeby ratować życie chłopca, jest niesłychanie mocnym znakiem. Znakiem sprzeciwu wobec traktowania słabych jako śmieci, które należy usunąć, zanim zdążymy ich poznać.
więcej

Państwo Islamskie od środka

Matthew Livingstone SJ
Matthew Livingstone SJ

Czwartek, 26 marca 2015, godz. 09:45
Konflikt w Syrii pozornie trwa od 5 lat. Jednak sprawy, o które walczyli [pierwsi] demonstranci są, jak się wydaje, bardzo odległe od tych, za które umierają teraz tysiące ludzi.
więcej

A kiedy Terlikowski prewencyjnie utnie sobie język?

Marta Brzezińska-Waleszczyk
Marta Brzezińska-Waleszczyk

Środa, 25 marca 2015, godz. 20:31
Komentarze, jakie pojawiają się w prawicowych czy katolickich mediach po decyzji Angeliny Jolie wprawiają mnie w osłupienie. Jak bardzo okrutnym trzeba być, aby sugerować kobiecie wycięcie mózgu?!
więcej

Cierpienie - tak, cierpiętnictwo - nie!

Materiał nadesłany
Materiał nadesłany

Czwartek, 19 marca 2015, godz. 08:43
Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że marudzenie i użalanie się nad sobą do niczego dobrego nie prowadzi. Co gorsza, można wpaść w pułapkę polegającą na tym, iż cierpiętnictwo stanie się nawykowe, stanie się moją postawą, a tym samym przekleństwem całego życia. Ja już nie chcę grać roli ofiary.
więcej

Gejowska para kontra "syntetyczne" dzieci

Elżbieta Wiater
Elżbieta Wiater

Sobota, 14 marca 2015, godz. 16:09
Znana para homoseksualistów twierdzi, że prokreacja "musi być aktem miłości. Dzieci stworzone chemicznie nazywam ‘syntetycznymi’. Macice do wynajęcia, sperma z katalogu". (...) "Jedyną rodziną jest rodzina rozumiana tradycyjnie. Żadnych chemicznych dzieci i wynajętej macicy - życie ma swój naturalny nurt, są rzeczy, które nie powinny być zmieniane. Jedną z nich jest rodzina".
więcej

Nie-nieszczęśliwe kobiety

Jolanta Szymańska
Jolanta Szymańska

Sobota, 14 marca 2015, godz. 07:46
Panowie, bardzo Was proszę, uwierzcie, że my nie jesteśmy nieszczęśliwe! Większości z nas naprawdę jest dobrze w kolorowych paznokciach. No, chyba, że czasami jest nam źle, ale to się zdarza dokładnie wtedy, co i Wam - kiedy przestajemy ufać Panu Bogu.
więcej

8 Marca - Dzień Matek

Małgorzata Bilska
Małgorzata Bilska

Niedziela, 8 marca 2015, godz. 11:42
Jeszcze kilka lat temu z kościelnych kręgów dobiegały głosy niechęci wobec 8 marca, gdyż wielu osobom kojarzył się on wyłącznie z PRL-em. Świętem państwowym uczyniły go socjalistyczne władze. Po 1989 roku upamiętniały je feministki, co roku organizując happeningi i marsze. Dzisiaj katolickie media chętnie poruszają tematykę "kobieta", w wielu miejscowościach odbywają się spotkania i debaty zorganizowane przez organizacje lub instytucje katolickie, a czasem - niekatolickie, lecz z udziałem ludzi Kościoła.
więcej

Dzień Kobiet to okazja!

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Sobota, 7 marca 2015, godz. 17:45
Święto Kobiet jest potrzebne nam, facetom.
więcej

Media: 8 minut rekolekcji

Grzegorz Dobroczyński SJ
Grzegorz Dobroczyński SJ

Niedziela, 1 marca 2015, godz. 10:51
Widz śledzi dramat ze zdjęcia, kontrowersje po publikacji Cartera, który nie pomógł umierającej, czekając na najefektowniejsze ujęcie. Krótko po otrzymaniu za nie nagrody Pulitzera fotograf popełnił samobójstwo.
więcej

Dlaczego wyklęci?

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Sobota, 28 lutego 2015, godz. 16:44
Dlaczego powojenni partyzanci są nazywani "żołnierzami wyklętymi"? Skąd takie miano?
więcej

Ida-ologia

Andrzej Sarnacki SJ
Andrzej Sarnacki SJ

Piątek, 27 lutego 2015, godz. 17:42
Film Pawła Pawlikowskiego "Ida" obejrzałem rok temu na specjalnym pokazie, na którym obecny był sam reżyser. Miałem też okazję zadać mu po projekcji pytanie o stereotypowe, poza główną bohaterką, pokazywanie ludzi Kościoła.
więcej

Tożsamość Idy

Małgorzata Bilska
Małgorzata Bilska

Czwartek, 26 lutego 2015, godz. 08:06
"Ida" nikogo nie rozlicza, jest osobistym głosem o ludzkim dramacie. Oto mamy film, który porusza serca na całym świecie i nie ma żadnej misji wychowawczej, moralizatorskiej. Dla mnie genialna scena to ta, w której Anna - Ida cicho zadaje proste pytanie mordercy jej rodziców, brata ciotecznego i dziadków nad rozkopanym przez niego grobem: "Dlaczego mnie tu nie ma?" Chłop zabił, ale ją uratował i zaniósł księdzu. Bo ona nie wyglądała jak Żydówka. Nie stanowiła zagrożenia. Każdy napis wyjaśniający, dokumentujący w tym filmie zniszczyłby całą głębię, artystyczny efekt.
więcej

Pijany jak Polak?

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Wtorek, 24 lutego 2015, godz. 20:07
Kłopot w tym, że - świadomie lub nie - nagrodzony prestiżową nagrodą twórca wpisał się we wciąż popularny w amerykańskiej kinematografii trend, który na ogół pokazuje Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia albo jako ludzi z nizin społecznych, albo postaci wiecznych pijaczków, drobnych cwaniaków i głupków.
więcej

Hejt na Greya?

Michał Piętosa
Michał Piętosa

Poniedziałek, 23 lutego 2015, godz. 08:29
Panowie, może czas odświeżyć swoją namiętność, czułość? Przecież mamy to w sobie. Może to takie postanowienie wielkopostne - będę zaskakiwał żonę czułością w sposób niesztampowy, kreatywny. W mały, ale konkretny sposób. Pokaże jej 50 twarzy mnie... czułego, namiętnego, kochającego, opiekuńczego w ramionach którego czuje się bezpieczna. Pokaże jej, dlaczego jestem mężczyzną jej życia. Co Ty na to?
więcej

Seks nad seksem

Małgorzata Bilska
Małgorzata Bilska

Sobota, 21 lutego 2015, godz. 13:21
Bicie rekordów zawsze budzi odruch podziwu i zaciekawienia. Żyjemy przecież w kulturze rywalizacji, w której nacisk położony jest na sukces i wymierne osiągnięcia.
więcej

What would Jesus do?

Marysia Kochanowska
Marysia Kochanowska

Piątek, 20 lutego 2015, godz. 12:31
Na pewno nie poszedłby na "50 twarzy Greya". Przemieszczając się po mieście, co chwilę napotykam plakaty zachęcające do obejrzenia filmu. Trudno ich nie zauważyć , bo są w dobrych lokalizacjach i jest ich naprawdę sporo.
więcej

Co łączy World Press Photo, Eurowizję i ...?

Piotr Kosiarski
Piotr Kosiarski

Wtorek, 17 lutego 2015, godz. 09:35
Choć wymienić można wiele rodzajów politycznej poprawności, dwa z nich stanowią jej modelowy przykład. Pierwszy bez wątpienia odnosi się do zamieszania jakie od pewnego czasu powstaje wokół zjawiska społecznej i kulturowej tożsamości płci. Drugi z kolei odnieść można do niebezpiecznej tendencji, jaka już od wielu lat destabilizuje Europę - eskalacji islamskiego fundamentalizmu.
więcej

Mobbing nasz powszedni [+video]

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Poniedziałek, 16 lutego 2015, godz. 14:25
W mediach wrze po publikacji "Wprost" dotyczącej Kamila Durczoka. Nie podejmuję się oceny tych rewelacji, ale w wypowiedzi dziennikarza w TOK FM uderzyła mnie jedna rzecz: jego zdaniem krzyczenie na pracowników i pracownice to przyjęty sposób komunikacji.
więcej

Konwencja a pieniądze

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Poniedziałek, 9 lutego 2015, godz. 13:18
Mój największy z nią problem polega na tym, że część zawartych w nich konkretnych zapisów może nigdy nie wejść w życie, bo po prostu nigdy nie będzie na nie środków, albo okaże się, że system wsparcia będzie się rozjeżdżał z innymi normami prawnymi
więcej

Konwencja kosztowna i do niczego niepotrzebna

Elżbieta Wiater
Elżbieta Wiater

Piątek, 6 lutego 2015, godz. 14:18
Polski parlament ratyfikował dziś Konwencję antyprzemocową. Spory wokół tego dokumentu są silne, czego przejawem jest choćby fakt, że po ogłoszeniu wyników głosowania na sali sejmowej rozległy się okrzyki: "Hańba!".
więcej

Nie ma biznesu bez natury

Margot Koniuszewski
Margot Koniuszewski

Środa, 4 lutego 2015, godz. 14:08
Bez natury nie ma biznesu, bo biznes tworzy bazując na naturze. W roku 2015 tematyka dbałości o bioróżnorodność fauny i flory będzie słyszalna na wielu forach. Unia Europejska poświęci szczególną uwagę zagadnieniu “Bioróżnorodność i Biznes" w kontekście zmian modeli biznesowych w organizacjach na bardziej przyjazne dla środowiska oraz właściwej metodyki kalkulacji kosztów kapitału naturalnego.
więcej

Bojkoty i metoda "na Czubaszek"

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Poniedziałek, 2 lutego 2015, godz. 13:48
Czy bojkoty mają sens, czy są przeciwskuteczne? Czy bojkot wystarczy, by "obronić wiarę"?
więcej

Łzy oprawcy z Auschwitz

ks. Adam Błyszcz CR
ks. Adam Błyszcz CR

Czwartek, 29 stycznia 2015, godz. 11:20
Państwowe Muzeum Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu w 2013 roku opublikowało skromną książkę o zupełnie niewinnym tytule Życie prywatne esesmanów w Auschwitz.
więcej

Wiara na wycieraczce

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Środa, 28 stycznia 2015, godz. 13:40
Przed laty modne było wśród krajowych polityków obejmujących rozmaite funkcje i urzędy deklarowanie, że partyjne legitymacje zostawiają na portierni, w szatni, a nawet na wycieraczce. Miało to dowodzić ich bezstronności przy podejmowaniu decyzji leżących w zakresie kompetencji, którymi dysponowali. Miało też być podkreśleniem, że w żadnej mierze nie zamierzają w swych działaniach dbać szczególnie o interesy ugrupowania politycznego, do którego należą. Przyłapałem się na tym, że im bardziej ktoś zapewniał, tym większą nieufność we mnie budził. I nie tylko we mnie. "Jak mam ufać człowiekowi, który przekraczając próg urzędu nagle przestaje mieć poglądy?" - pytała mnie wówczas pewna nastolatka.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?