Młoda Polka, co nie chciała rodzić

Marta Brzezińska-Waleszczyk
Marta Brzezińska-Waleszczyk

Czwartek, 28 maja 2015, godz. 21:13
W kraju matki-Polki o rodzeniu dzieci (kolejnych dzieci!) można mówić wyłącznie dobrze albo wcale. Młode Polki jednak wcale nie kwapią się do macierzyństwa. W zmianie ich myślenia wcale nie pomogą hierarchowie, grzmiący z ambon o antykoncepcyjnej mentalności.
więcej

Niepotrzebny hejt na chrześcijaństwo

Konrad Sawicki
Konrad Sawicki

Czwartek, 28 maja 2015, godz. 20:44
Ktoś jest w potrzebie i prosi o pomoc. Ktoś inny tę prośbę słyszy i organizuje wsparcie. A widzowie z wygodnych foteli patrzą i krzyczą: to niesprawiedliwe, bo pomagacie tylko wybranym! Przykra sprawa. Piszę naturalnie o możliwości przyjęcia do Polski uchodźców z krajów Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu.
więcej

Święta polityka

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Środa, 27 maja 2015, godz. 09:12
Święta polityka? Czy to w ogóle możliwe? Czy to realne w świecie, w którym od lat furorę robią seriale pokazujące politykę współczesną i dawną jako bezwzględną walkę o zdobycie lub utrzymanie władzy?
więcej

Na Dzień Matki

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Wtorek, 26 maja 2015, godz. 15:22
Dziś Dzień Matki. Jest serdecznie i sentymentalnie - to dobrze. Ale spójrzmy też na kilka statystyk dotyczących macierzyństwa po polsku.
więcej

Psy polskiej demokracji

Małgorzata Bilska
Małgorzata Bilska

Piątek, 22 maja 2015, godz. 18:16
Na MamPrawoWiedziec.pl każdy kandydat, a potem poseł czy senator ma tyle samo miejsca, informacje na temat polityków zachowują porządek alfabetyczny lub chronologiczny, a dane od kandydatów wszystkich partii zbieramy w taki sam sposób. W kampanii wyborczej, ale także poza nią, każdy sztab wyborczy czy klub partyjny może z nich korzystać. Zbieramy obietnice wyborcze kandydatów i je analizujemy. Wyborcy mogą sprawdzać, czy zostały zrealizowane. Po wyborach gromadzimy informacje o przebiegu głosowań w Sejmie. Dzięki temu można sprawdzić, na ile deklarowane poglądy polityka, linia jego partii, są zgodne z tym, jak głosuje. Przepisujemy oświadczenia majątkowe posłów i je udostępniamy.
więcej

Wybory nie są najważniejsze

Piotr Żyłka
Piotr Żyłka

Czwartek, 21 maja 2015, godz. 10:29
Nie oglądałem prezydenckiej debaty w niedzielę. Nie mam zamiaru oglądać debaty w czwartek. Dużo bardziej od wyborów interesuje mnie coś, co również może wydarzyć się w dniu wyborów. Ale nie ma to nic wspólnego z urną i kartą do głosowania.
więcej

Czy PRL-owska TV przepraszała?

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Wtorek, 19 maja 2015, godz. 19:46
Urban nie przepraszał za swoje "rewelacje" i nikt za niego nie przepraszał. Kłamstwo medialne było integralną częścią systemu. Dlatego "wywrotowym" było pisanie na murach "Chcemy prawdy w radio i telewizji".
więcej

Ratujmy syryjskich chrześcijan

Elżbieta Wiater
Elżbieta Wiater

Wtorek, 19 maja 2015, godz. 14:26
Tak wygląda świat naszych braci chrześcijan w Syrii i na innych terenach zajętych przez Państwo Islamskie. Wywrzyjmy nacisk na rząd i urzędy, by potraktowano kwestię tych emigrantów priorytetowo i by mogli jak najszybciej znaleźć u nas dom.
więcej

Prawie jak w PRL?

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Wtorek, 19 maja 2015, godz. 13:47
To, co stało się w poniedziałek (18 maja) w programie Tomasza Lisa w TVP jest skandalem.
więcej

Powiew zmian

ks. Artur Stopka
ks. Artur Stopka

Środa, 13 maja 2015, godz. 08:23
W Polsce nasila się potrzeba zmian. Narasta świadomość ich konieczności. To już nie jest tylko ogarniające coraz szersze kręgi społeczeństwa zmęczenie dotychczasową stagnacją. To nabierające siły pragnienie zmiany, które skłania coraz większą liczbę ludzi do działania.
więcej

Pop-socjalizm

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Wtorek, 12 maja 2015, godz. 16:34
Jakoś znowu uderza związek między populizmem a socjalizmem. Mam nieodpartą ochotę powiedzieć, że socjalizm z natury jest populistyczny. Wystarczy porównać wynik Korwina z wynikiem Kukiza.
więcej

Obudzić prezydenta!

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Wtorek, 12 maja 2015, godz. 15:42
Znamy już wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. W "obozie (sympatyków) władzy" zapanowała konsternacja, czasem przejawiająca się w groteskowy sposób.
więcej

Nasze szkoły nie działają

Konrad Kruczkowski
Konrad Kruczkowski

Środa, 6 maja 2015, godz. 11:46
Moja edukacja, policzyłem, to blisko siedem tysięcy dni. Niespójna masa wzorów, dat i lektur. Hektogramy rozkruszonej kredy, dziesiątki, a może setki piór i długopisów. Zapomniane oceny. Egzaminy, które okazały się mniej ważnie niż powszechnie zapewniano.
więcej

Bartoszewski nie pójdzie do nieba, czyli rzecz o sądach (nie)ostatecznych

Marta Brzezińska-Waleszczyk
Marta Brzezińska-Waleszczyk

Wtorek, 5 maja 2015, godz. 20:10
W poniedziałek w Warszawie odbył się uroczysty pogrzeb Władysława Bartoszewskiego. Jeszcze długo przed tym, zanim profesor spoczął na Powązkach, część gorliwych katolików uznała, że dla niego nie ma miejsce w niebie, więc z całą pewnością tam nie trafi. Czy aby na pewno?
więcej

Ilu chce uciec z "zielonej wyspy"?

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Środa, 29 kwietnia 2015, godz. 11:49
Trzeba jednak poczynić istotną uwagę. Przyjrzałem się bliżej źródłowemu raportowi. Okazuje się, że dość ważna kwestia umknęła mediom referującym ten dokument. Otóż, tylko 5 proc. badanych rozważa emigrację zarobkową "zdecydowanie". Oznacza to, że podawana powszechnie przez środki przekazu informacja, iż "z Polski wyjedzie kolejne 1,2 miliona osób" jest de facto dezinformacją, a przynajmniej mocnym przeszacowaniem.
więcej

Każdy jest migrantem

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD

Poniedziałek, 27 kwietnia 2015, godz. 18:36
Jedyną chyba tylko osobą, która zajęła zdecydowanie odmienne stanowisko wobec tego nieszczęścia, był Janusz Korwin-Mikke. Kandydat w tegorocznych wyborach prezydenckich stanowczo powiedział: "Jeżeli ktoś dobrowolnie płynie przez Morze Śródziemne, to jak się utopi, to jego problem."
więcej

Rozmowa o drugiej w nocy

Zygmunt Kwiatkowski SJ
Zygmunt Kwiatkowski SJ

Poniedziałek, 27 kwietnia 2015, godz. 08:52
Za trzecim razem odebrałem telefon. Rozległ się znajomy głos członka mojej dawnej grupy z Aleppo. Ranię znam od czasów, gdy była jeszcze na studiach. Pamiętam ją z obozów, rekolekcji, spotkań w grupie i spotkań osobistych. Jest znanym lekarzem. Osobą bardzo inteligentną…
więcej

Edukacja i biurokracja

Grzegorz Dobroczyński SJ
Grzegorz Dobroczyński SJ

Niedziela, 26 kwietnia 2015, godz. 11:09
Minister Edukacji, Joanna Kluzik-Rostkowska, goszcząc w poniedziałek w Sygnałach Dnia radiowej Jedynki problem konfliktu sprowadziła do sporu o Kartę Nauczyciela. Wypomniała, że prawa w niej zapisane wywodzą się z epoki komunizmu i przywołują niesławny okres stanu wojennego. Uchwalenie Kart w 1982 r. było wszakże elementem taktyki uwodzenia społeczeństwa przez władze PRL. Jednakże takie określenie pola konfliktu oznacza unik obecnych władz przed podjęciem gruntownej analizy stanu oświaty i wsłuchania się w głosy "bazy".
więcej

Święta laba

Jacek Siepsiak SJ
Jacek Siepsiak SJ

Sobota, 25 kwietnia 2015, godz. 17:12
Nie łudźmy się! Świętowanie dnia świętego nie może polegać tylko na dodaniu w tym dniu pewnych obowiązków obrzędowych. To byłoby łudzenie się. Nie na tym polega przestrzeganie tego przykazania. Kto bardziej święci dzień święty, ten, kto idzie do kościoła na Mszę św. czy ten, kto nie pracuje owego dnia?
więcej

Święty odpoczynek?

Małgorzata Bilska
Małgorzata Bilska

Piątek, 24 kwietnia 2015, godz. 17:48
Konrad Sawicki wkurzył się na wyścig wydawców tygodników, którzy już w niedzielę serwują nam okładki poniedziałkowych numerów, konfliktami i złymi emocjami psując atmosferę dnia świętego. Przypadkiem trafił w moje refleksje na temat niedzieli.
więcej

MEN nie chce wśród lektur tekstu rtm. Pileckiego

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Poniedziałek, 20 kwietnia 2015, godz. 14:52
Ministerstwo Edukacji Narodowej, kierowane przez Joannę Kluzik-Rostkowską, po raz kolejny odmówiło wpisania na listę lektur szkolnych "Raportu Witolda" czyli raportów z Auschwitz autorstwa rotmistrza Witolda Pileckiego.
więcej

Autocenzura

Grzegorz Dobroczyński SJ
Grzegorz Dobroczyński SJ

Niedziela, 19 kwietnia 2015, godz. 11:18
Mylenie dwóch spraw: mechanizmu cenzury prewencyjnej w PRL - u i odpowiedzialności etycznej wobec odbiorców za własny przekaz będzie tym częstsze im będzie dalej od czasów wszechwładzy totalitaryzmu w sferze kultury.
więcej

Postsmoleński obłęd? Niekoniecznie

Krzysztof Wołodźko
Krzysztof Wołodźko

Wtorek, 14 kwietnia 2015, godz. 11:34
Z dużym zainteresowaniem przeczytałem deonowy felieton Małgorzaty Bilskiej "Kokpit Polish Air Force One". Niestety, obok wielu cennych uwag tekst zawiera passus, z którym kompletnie nie mogę się zgodzić.
więcej

Dominikanin i poprzeczka

Elżbieta Wiater
Elżbieta Wiater

Poniedziałek, 13 kwietnia 2015, godz. 17:12
W zeszłą niedzielę obchodziliśmy uroczystość Miłosierdzia Bożego i chyba w celu podkreślenia tego faktu w Magazynie świątecznym Gazety Wyborczej z 11 kwietnia ukazał się wywiad z o. Janem A. Kłoczowskim OP na temat braku zaufania wśród Polaków. Nosi on znamienny tytuł, nawiązujący do wspomnianej uroczystości, "Jezu, ufam Tobie… bo nie ufam nikomu".
więcej

Kokpit Polish Air Force One

Małgorzata Bilska
Małgorzata Bilska

Piątek, 10 kwietnia 2015, godz. 12:55
W piątek wypada rocznica katastrofy i politycy znów obrzucą się zgniłymi jajami. Dwa dni później, pobożnie i grzecznie, ci sami ludzie pójdą świętować w kościołach Niedzielę Miłosierdzia. Oczywiście, najchętniej w obecności kamer.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?