Nie mylcie ofiar z katami

(fot. PAP/EPA/MAURI RATILAINEN)

Nie potrafię Was zrozumieć. Zdarzyła się okropna tragedia, zginęło mnóstwo ludzi. Czas na na żałobę i modlitwę? Nie... Dla Was to szansa, by przyłożyć uchodźcom i tym, którzy chcą im pomóc.

 

Są tematy, w obrębie których dyskusje doktrynalne mają sens, jednak ten do nich nie należy. A hejt leje się strumieniami. Czujecie, że Wasza postawa niewiele ma z Chrystusem i wmawiacie sobie - to z racjonalności. Otóż nie, kieruje Wami strach i panika - odwrotność jakiegokolwiek racjonalnego myślenia. Ale skoro tacy z Was racjonaliści, to proszę - porozmawiajmy racjonalnie.

 

"Uchodźcy to ukrywający się terroryści"

 

Uchodźca przychodzi z kraju ogarniętego wojną. Dla Syryjczyka zamachy podobne do paryskich to codzienność. W okresie letnim ginie w jego kraju ponad 150 osób dziennie.

 

W Afryce wyżynane są całe wsie, całe miasta. W Bagdadzie strach pójść po zakupy, bo co roku na targach ginie od kilkudziesięciu do kilkuset ludzi.

 

Terrorysta nie musi korzystać z niebezpiecznej przeprawy i wielomiesięcznej wędrówki. Z fałszywym paszportem wsiada w samolot lub od 30 lat żyje w mieście, które chce zaatakować.

 

Wydaje nam się, że zabezpieczymy się budując mury i nie wpuszczając ludzi na nasze terytorium. Bzdura - tylko wzmacniamy nielegalne kanały tranzytowe. Otwierając się mamy większą kontrolę nad nieuniknionym.

 

"Islam to religia wroga chrześcijaństwu"

 

To trochę tak jakbyśmy mówili, że chrześcijaństwo jest wrogiem judaizmu, bo Nowy Testament zawiera świadectwa mu niepochlebne. W islamie nie ma "papieża", religia jest szalenie niejednorodna jeśli chodzi o grupy wyznawców i ich interpretacje Koranu.

 

Czy chcemy jako katolicy utożsamiać się z działaniami południowoamerykańskich grup partyzanckich wyznających teologię wyzwolenia? Czy mamy też odpowiadać za zbrodnie Ku Klux Klanu, głoszącego wyższość białego chrześcijanina nad wszystkimi innymi ludźmi?

 

"Przyjmujmy chrześcijan, muzułmanie to ISIS"

 

Muzułmanie pragną pokoju tak jak większość ludzi na ziemi. Skąd to wiem? Z rozmów, z mediów bliskowschodnich… ale nawet gdyby popatrzyć na statystyki - większość ofiar zamachów dżihadystów to wyznawcy islamu. Tylko w tym roku miało miejsce kilkadziesiąt takich zamachów. Słyszeliście o nich?

 

• 10 stycznia - Trypolis, Liban - 9 zabitych, 20 rannych.
• 20 marca - Sana, Jemen - 137 zabitych, 351 rannych.
• 2 kwietnia - Garissa, Kenia - 152 zabitych, 79 rannych.
• 26 czerwca - Kuwejt - 23 zabitych.
• 26 lipca - Damatru, Nigeria - 19 zabitych, 47 osób.

 

Wojna dżihadystów ma wiele frontów. Największym z nich nie jest ani front europejski, ani nawet chrześcijański. Dzisiejszy islam to jakby współczesna wojna trzydziestoletnia. Tylko zamiast różnych grup chrześcijan, mordują się nawzajem liczne ugrupowania utożsamiające się z islamem.

 

"Uchodźcy to sami faceci, dezerterzy"

 

W telewizji można pokazać cokolwiek. Ale to prawda, że młodych mężczyzn jest wśród uchodźców najwięcej. Dlaczego?

 

Wyobraź sobie - żyjesz w Polsce, ale klepiesz biedę. Lub niedostatek. Postanawiasz wyjechać do USA na zmywak lub jakąś farmę. Jedziesz w ciemno, bo masz tylko wizę turystyczną. Praca będzie na czarno. Możesz zostać odesłany z powrotem. Do tego jedyny środek transportu jest bardzo drogi. Ryzyko ogromne. Bierzesz rodzinę?

 

Jeśli jesteś uchodźcą, to na wielomiesięczną, niepewną drogę do Europy rodzinę zabierasz tylko w sytuacji absolutnej konieczności. Do czasu ustabilizowania się Twojej sytuacji prawnej zabezpieczasz jej podstawowy byt w obozie dla uchodźców, wysyłasz pieniądze i w końcu po kilku miesiącach lub latach sprowadzasz do kraju, w którym mieszkasz. Legalnie i bezpiecznie. Inny wariant - wysyłasz najstarszego syna, sam zajmujesz się resztą rodziny.

 

"Obozy dla uchodźców załatwiają sprawę"

 

Widzieliście kiedyś zdjęcie takiego obozu dla kilkudziesięciu tysięcy osób? To są małe miasta, ale zamiast domów są pozbawione łazienek baraki, w których latem temperatura dochodzi do 50 stopni Celsjusza. Minimum jedzenia, uboga opieka medyczna. Ile można spędzić czasu w takim miejscu? Rok, dwa lata?

 

"Multi-kulti to źródło całego problemu"

 

Problemem jest zawsze to samo - bieda i brak edukacji. Społeczeństwo wielokulturowe działa doskonale jeśli prowadzi się jasną politykę emancypacyjną. To oczywiście duże wyzwanie, trudniejsze niż zarządzanie jednolitym państwem narodowym. Ale to nie multi-kulti jest powodem zamachów.

 

Ataki terrorystyczne w Paryżu wynikają bezpośrednio z zaangażowania militarnego Francji w walce z Państwem Islamskim. Niedawno za ataki na ISIS zaatakowano obywateli Rosji - strącony został samolot z ponad 200 pasażerami. Za to samo.

 

Dlaczego ludzie stają się terrorystami? Grupy terrorystyczne dokonują psychomanipulacji podatnych na to ludzi. Młodzież z ubogich "muzułmańskich" dzielnic wcale nie ma bardziej poukładanych systemów wartości niż rekrutujący się na blokowiskach ONR-owcy. Zarówno jedni, jak i drudzy, na wszystko mają proste jak cep odpowiedzi - przemoc, maczeta, bomba, ideologia religijna.

 

Terroryzm to nie islam. To sposób myślenia. Również północnoirlandzkiej grupy terrorystycznej IRA, baskijskiej ETA czy ludzi, którzy zaledwie kilka dni temu pobili na ulicach Poznania syryjskiego mężczyznę.

 

A na koniec…

 

…anegdota. Byłem w Paryżu miesiąc temu. Wchodzę na stację metra i słyszę krzyk kobiety. Biegnie biały mężczyzna z torebką, złodziej. Za nim grupa różnokolorowych paryżan biegnie, by go powstrzymać. Przez myśl by mi nie przeszło "ci biali to sami złodzieje". A co gdyby złodziejem był Arab?

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.74

Liczba głosów:

94

 

 

Komentarze użytkowników (25)

Sortuj według najnowszych

Komentarz ukryty przez moderatora.

Zgłoś do moderacji

Wojciech Kwiatkowski 11:19:07 | 2015-11-16
Dziękuję Panie Mikołaju za ten komentarz, który jest bliski temu co ja też myślę.

Oceń 5 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piotr_slowinski 07:25:44 | 2015-11-16
"16% francuskich obywateli popiera ISIS" (artykuł)
Wynik tym bardziej zastanawiający, że szacowana populacja Muzułmanów we Francji w 2010 to 7.5% (artykuł).

Oceń 5 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Daniel Szymonik 22:33:41 | 2015-11-15
http://weszlo.com/2015/11/14/krzysztof-stanowski-terrorysci-wygrali-i-co-my-z-tym-zrobimy/

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Sonia Kucharska 13:09:55 | 2015-11-15
Co najmniej jeden terrorysta zarejestrował się jako uchodźca: http://tvp.info/22637675/terrorysci-przedostali-sie-przez-grecje-co-najmniej-jeden-zarejestrowal-sie-jako-uchodzca

Oceń 4 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Krystian Wąchalski 11:00:54 | 2015-11-15
http://niepoprawnipolitycznie.com/zdychaj-francjo-dla-przykladu/

Oceń 3 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Krystian Wąchalski 10:22:27 | 2015-11-15
Bardzo skrutowy w myśleniu artykuł. Wydawało się, że od Deonu można oczekiwać więcej niż od TVN i innych lewackich stacji... Ale niestety nie ...  Bardzo prostackie i jedno wymierowe. Ten artykuł ma niby uspokoić nastroje? Czy jeszcze bardziej zrazić ludzi do sibie na wzajem..., wewnątrz jednej wspólnoty jakią jest naród, Kościół?
Żałosny artkuł ... było zlecenie od redakcji i coś trzeba napisać ...Nie? 

Oceń 13 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marcin Wardziński 10:17:33 | 2015-11-15
Akapit "Uchodźcy to samo faceci, dezerterzy"
Dlaczego porównujesz uchodźców z imigrantami zarobkowymi? Dlaczego, przyznając defakto że to imigranci, wciąż nazywasz ich uchodźcami?
Uchodźca przede wszystkim zabierze, a nawet wyśle przodem żonę i dzieci, bo zostawienie ich z tyłu oznacza że w każdej chwili mogą zginąć. A jeśli jest gdzieś, gdzie już wojny nie ma, to nie ma prawa iść dalej jako uchodźca, tylko jako imigrant. Już uciekł przed wojną, już jest bezpieczny.
Dalej, winna jest bieda i brak edukacji. Ciekawe jakie rozwiązanie widzisz przy braku chęci pracy czy nawet nauki języka, czy jakiejkolwiek innej formy asymilacji wśród arabów.

Oceń 13 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 09:58:53 | 2015-11-15
Fundamentaliści Islamscy zasiali zamachami nienawiść. Chrześcijanie uchwycili się tej nienawiści. Kolejna wojna religijna?

Oceń 10 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Daniel Szymonik 23:15:55 | 2015-11-14
Nie wiem czego trzeba mieć więcej, złej woli czy ignorancji, żeby wymienić Garissę na dowód cierpień muzułmanów. Średnio zorientowany czytelnik wie, że to miejsce masowego mordu na Chrześcijanach. Ale autor tekstu nie kieruje swojego przesłania do średnio zorienotwanych, ma inny target, trochę bardziej podatny na takie tandetne manipulacje. Są w gronie jego czytelników zapewne tacy, którym narracja o prostakach z ONR-u uspokoi politpoprawne, skołatane strachem przed widmem nacjonalizmu serca i uporządkuje na chwilę świat (nie musi się nawet wyśilać jak np. Sierkowski w KP, który ma trochę bardziej ambitnych intelektualnie akolitów i w ostatnim liście do Kukiza odkrywa nazwiska narodowców-intelktualistów z przedwojnia). W jednym Cempla Michał jest jednak silny - to podwójne standardy. Oto nie upraszczajmy proszę Państwa w kwesti islamu, co to - to nie, w temacie narodowców już jak najbardziej mozemy sobie uprościć ... Widzę w autorze tego żenującego artykułu postać, o której mówi Wierchowieński w swojej słynnej mowie w Biesach - bardzo przydatną dla tych, którzy chcą nam zainstalować swoją wizję ustroju (w powieści anarchokomunizm, dzisiaj Kalifat Europy). Dostojewski był mocno wysublimowany, ale pewien południowoamerykański intelektualista napisał, że niektórzy mają umysły tak otwarte, że im mózg wycieka. Czytam sobie ten artykuł i już wiem, kogo miał na myśli ...

Oceń 21 10 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook