Gowin, koliber i Polska

Konrad Sawicki

Jarosław Gowin odszedł z Platformy Obywatelskiej i zamierza budować nową formację polityczną. To dobry ruch i dla posła z Krakowa, i dla Polski. Potrzebujemy bowiem prawicy konserwatywnej na poziomie wartości i gospodarczo liberalnej.

 

Nieco uogólniając, można powiedzieć, że PiS to partia konserwatywna ideowo, do biznesu odnosząca się z dystansem, w stosunku do gospodarki wykazująca skłonność do odgórnego, państwowego sterowania oraz nastawiona na socjalne zabezpieczenie obywateli. PO obecnie dość trudno zdefiniować, bo jako ekipa rządząca stawia bardziej na wyrafinowany (a czasem cyniczny) pragmatyzm niż realizację swego własnego programu - co słusznie Donaldowi Tuskowi wytknął Gowin. Niemniej da się tu zauważyć liberalne podejście do gospodarki oraz umiarkowanie liberalne traktowanie sfery tradycji i wartości.

 

Pomiędzy tymi partiami jest luka, którą od dawna próbowano na różne sposoby wykorzystać. Ta luka to właśnie wspomniane na początku podejście konserwatywno-liberalne, w skrócie nazywane kolibrem. Jednak ani Kongres Nowej Prawicy, ani Polska Jest Najważniejsza, choć stały się rozpoznawalne, nie zdobyły istotnego poparcia społeczeństwa. Może teraz przyszedł czas na nowe rozdanie i stworzenie czegoś, co pociągnie większą część elektoratu?

 

W Polsce wyborców o poglądach konserwatywnych i liberalnym podejściu do gospodarki nie brakuje. Jednak w przeszłości najczęściej głosowali oni na PO (bo dość silne było tam skrzydło kolibrów) albo na PiS (z tego samego powodu). Ale dziś, po pierwsze, widać, że obydwie partie nie są zainteresowane tym kierunkiem, a po drugie, w PO nie ma już Jarosława Gowina, a w PiS nie ma już Pawła Kowala i Przemysława Wiplera. Wszyscy oni zostali ze swoich formacji wypchnięci. Wyborcy kolibrów w najbliższych latach będą postawieni przed dylematem: zagłosować na którąś z dwóch największych partii czy też na nowy projekt polityczny, który uznają za na tyle rozwojowy, by na niego oddać swój głos.  

 

Co takiego nieprzystępnego jest w połączeniu chrześcijańskiej tożsamości z nowoczesnym biznesem, przedsiębiorczością i otwartością na świat? Dlaczego dotychczasowe inicjatywy kolibrów nie pociągnęły mas? Czy katolickość w naszym kraju naprawdę musi kojarzyć się z wrogością wobec świata i pieniądza, a z drugiej strony czy postawienie na nowoczesność musi pociągać za sobą rezygnację z tradycji? Projekt konserwatywno-liberalny na te dwa ostatnie pytania odpowiada: Nie.  

Nie wiem, czy zagłosuję na nową partię Jarosława Gowina. Ale wiem, że taka partia Polsce jest bardzo potrzebna. Nie musi być duża. Wszak koliber to najmniejszy ptak świata. Tak, najmniejszy, ale jego serce bije z prędkością 500 uderzeń na minutę, skrzydła poruszają się w tempie do 90 uderzeń na sekundę i potrafi latać z prędkością do 120 km/h. W najbliższych miesiącach zobaczymy więc, co potrafi nasz polski koliber.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.14

Liczba głosów:

28

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~siede, 08:50:14 | 2013-09-13
Do @jazmig
Z rządów PiS obniżono podatki, wprowadzono program "Rodzina na swoim", tylko w ciągu 1,5 roku.
W ciągu 6 lat rządów PO podwyższono podatki VAT, składkę rentową, prawie zlikwidowano lekcję historii w szkołach, zabrano zajęcia dodatkowe z przedszkoli, wprowadzono ustawę o przemocy w rodzinie, która przewiduje karę wiezienia za klapsy, zlikwidowano przemysł stoczniowy, a po wybudowaniu stadionów i odcinków autostrad zbankrutowały liczne firmy budowlane. Wydajemy więcej na leki, czekamy dłużej do lekarza, niektóre szpitale są w dramatycznej sytuacji.
Koleje spóźniają się (po 1-2 godz na trasach podmiejskich) , kolejne połączenia są likwidowane .
Poza tym na koncert "Madonny" wydano miliony publicznych pieniędzy, podobnie na premie dla zarządzającym Stadionem Narodwym, itd.
Obecnie gównym zadaniem Ministerstwa Spraw Wewnetrznych jest walka z faszystami.

A to chyba nie koniec listy. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~3+5 17:04:52 | 2013-09-11
Głosowałem na pisowców. Głosowałem na platformersów. Najcześciej jednak chyba na korwinistów-mikkeistów... Uważam, że potrzeba było i jest istnienia kolibrystów w parlamencie jako przeciwwagi dla mainstreamu socjalnego. Swoją drogą - czy od zamachu majowego w 1926 r. nie rządzi w państwie polskim lewica?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~leszek 14:12:19 | 2013-09-11
Autor jest na pewno przekonany, że to "dobry ruch" ? Jarosław Gowin miesiąc temu kandydował na szefa PO, a po miesiącu trzaska drzwiami. Jarosław Gowin przekonuje, że za jego decyzjami stoi konflikt między wyznawanymi przez niego wartościami chrześcijańskimi, a polityką PO, a odchodzi z powodu OFE. OFE to sprawa kontrowersyjna, także specjaliści wypowiadają na ten temat sprzeczne opinie, ale co to ma wspólnego z religią czy katolicyzmem. Zaś autor artykułu jeszcze dokłada własne przekonania, że za tym stoi przywiązane do wartości konserwatywno-liberalnych. Cały ten przekaz związany z Jarosławem Gowinen jest niespójny i chaotyczny. Zaś parafrazując znane powiedzenie, droga do Sejmu jest wybrukowana próbami stworzenia jakiejś kolejnej "platformy", "porozumienia", "koalicji" pod sztandarem wznosłych wartości. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~czytelnik 11:32:29 | 2013-09-11
Tak z innej beczki...do redakcji deon.pl: Czy nie myśleliście może o wydawaniu deon-u jako czasopisma, powiedzmy tygodnika lub dziennika?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

AdamR 10:32:17 | 2013-09-11
Bardzo bym chciał znów pójść na wybory..., a na Pana Gowina oddam swój głos.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aik 10:27:16 | 2013-09-11
IMHO
1/Jazmig napisal prawdę o Kaczyńskich.
A występy PO odnośnie podmiotowego traktowania obywateli (patrz szczególnie reformy szkolne)
sytuują DT niedaleko od JK.
2/PO to rzeczywiście nie jest już "umiarkowanie liberalne traktowanie sfery tradycji i wartości"
- nie po ich ostatnich występach odnośnie homo i ustaw rodzinnych
3/Dlatego właśnie na chwile obecną nie ma żadnej partii na którą bym zagłosowała.

Też trzymam kciuki za ten projekt, od dawna czekam właśnie na kolibra.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 07:41:22 | 2013-09-11
Może ocenisz konserwatyzm obyczajowy Gowina, zamiast pisać bzdury o braciach Kaczyńskich.


Jazmig napisal prawdę o Kaczyńskich.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Magdalena 23:22:29 | 2013-09-10
Czas pokaże, czy chodziło mu o Boga i Polskę, czy o siebie…

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anglia 22:42:58 | 2013-09-10
@jacek
Gowin juz mial szanse. Trzymal sie koryta dopoki nie zostal strzasniety wiec nie badz naiwny.
@autor
[PO to] "umiarkowanie liberalne traktowanie sfery tradycji i wartości
Homo, atak na Fundusz Koscielny, ustawa "rodzinna" - przeciez tak daleko nie szlo nawet antyklerykalne SLD!? Jakie "umiarkowanie"??

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Karuzela 19:43:36 | 2013-09-10
Na chwile obecną nie ma żadnej partii na którą bym zagłosował. Dlatego trzymam mocno kciuki za ten projekt, od dawna na coś właśnie takiego czekałem.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?