Farba jak krew

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Poruszające wrażenie robi zdewastowany pomnik Danuty Siedzikówny, "Inki" w krakowskim Parku Jordana. Farba na kamiennych rysach twarzy wygląda jak krew. A "Inkę" komuniści zabili strzałem w tył głowy.

 

Danuta Siedzikówna w chwili śmierci nie miała jeszcze osiemnastu lat. Urodziła się w roku 1928, gdy wolna Polska istniała nieledwie lat dziesięć. Zamordowano ją 28 sierpnia 1946 roku. W czasie wojny walczyła w Armii Krajowej na Wileńszczyźnie, później w antykomunistycznej partyzantce. Jej ojciec był żołnierzem Armii Andersa. A zatem, najpewniej, przeszedł przez sowiecką "strefę mroku" w swej tułaczej drodze do ojczyzny. Jej ojciec zmarł w Teheranie w roku 1942. Matkę Ingi  zabiło Gestapo we wrześniu 1943 roku. Oboje, ojciec i matka wyprzedzili córkę w drodze do wieczności. Byłaby to zwykła kolej rzeczy, gdyby nie splątanie losów i tragiczne okoliczności. 


W historii "Inki" i w historii jej bliskich ukazana jest, jak w soczewce, cała bolesna polska rzeczywistość czasów II wojny światowej i ta późniejsza, gdy przetrzebiony fizycznie, moralnie, a zapewne też duchowo naród został poddany pod radziecką kuratelę, wskutek sowieckiej ekspansji i obojętności wobec polskich losów naszych zachodnich sojuszników: Stanów Zjednoczonych, Francji i Anglii.

 

Patrzę zatem na zniszczone popiersie młodej dziewczyny, która wchodziła w dorosłość, ucząc się wojennego, powstańczego rzemiosła. Jest jedną z tych Polek, które jeszcze w XIX wieku oddawały życie za wolność ojczyzny. I w tym możemy odczytać dobrze znane toposy naszych dziejów i kultury. Choćby przez nawiązanie do słynnej mickiewiczowskiej frazy: "to Litwinka, dziewica-bohater, Wódz Powstańców - Emilia Plater!". Warto przypomnieć, że Emilia Broel-Plater urodziła się w roku 1806, umarła od chorób i z wycieńczenia jako kapitan Wojska Polskiego w czas powstania listopadowego, w roku 1831. A zatem, gdy umierała, była ledwie siedem lat starsza od młodej dziewczyny z Kresów, "Inki". Tyle że wyprzedziła ją o ponad stulecie... Ale czym jeden wiek w dziejach walczącego o wolność i własną godność narodu?    

 

Ktoś powie: zniszczenie popiersia "Inki" to akt wandalizmu jak wiele. Jedni dewastują mury domów, elewacje ledwo odremontowanych budynków, prowincjonalne i wielkomiejskie wiaty autobusowe, dworce PKP, wnętrza przedziałów. Inni wolą cokoły. Ale myślę, że nasz własny narodowy instynkt przetrwania (jeśli jeszcze go mamy), nasz szacunek do pamięci bohaterów, ale też "zwykłych ludzi", którzy żyli, pracowali i ginęli dla Polski w warunkach o wiele trudniejszych niż my doświadczamy - powinien w takich momentach wybrzmieć mocno, głosem protestu. Owszem, to nie jest jedyny powód i okazja do ukazania własnej postawy w tym względzie, ale nie wolno lekceważyć również takich niepokojących znaków bezczeszczenia polskości.

 

Nie życzę wandalowi, by uschła mu ręka. Życzę mu opamiętania. By nie bezcześcił farbą ludzkiej krwi, przelanej w dowód wielkiego hartu ducha, za sprawy wielkiej wagi. Życzę nam wszystkim, byśmy tak potrafili ukazywać patriotyzm, także we własnych życiowych postawach i wyborach, by w następnych pokoleniach ludzi obojętnych wobec historii i kultury polskiej było jak najmniej. By farba nie wołała do nas jak krew...

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.46

Liczba głosów:

28

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Głos 09:32:11 | 2013-02-22
http://www.pch24.pl/milcza-o-ince--trabia-o-senyszyn---sukces-ubeckich-metow,12679,i.html

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~po szkodzie głupi 17:27:26 | 2013-02-21
Nie tylko Ince trzeba postawić pomnik.
Przeczytajcie również krótką historię innej sanitariuszki, Janiny Przysiężniak
Ciężko jest przebaczać w imieniu torturowanych, katowanych i zamordowanych za walkę za Ojczyznę. Nie umiem.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AP 19:58:19 | 2013-02-19
Kultura czy tradycja wyższa, której symbolem jest także ta wspaniała dziewczyna kłuje w oczy i kłuć będzie. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Tutaj 11:46:15 | 2013-02-19
http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=7419

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~a 21:14:46 | 2013-02-18
Artykul taki, ze trzeba podziekowac. Zyja wsrod nas ludzie choc malo popularni, ale obdarzeni  zdolnoscia zwracania uwagi na to co istotne.

Czy ktorakolwiek telewizja mowila o tym glosno a nie mam niestety tv. Prosze zwrocic uwage na deonie nikt nie podjal wczesniej tego tematu. Zaden wybitny dr hab. ani  ks. dr hab., ani nawet ambitna mloda/y redaktor (nie sledze moze tego zbyt szczegolowo). Jesli nie zadbamy o wlasna historie o wlasne dzieci to kto nas w tym wyreczy. Przepraszam, ze nie ma w tm komentarzu moze niczego istotnie dodanego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Podwawelski 20:17:49 | 2013-02-18
...wyrafinowany, przemyslany atak na Polskość w przededniu święta Żołnierzy Wyklętych - Polaku.... przestań milczeć... święty spokój i ciepła woda w kranie to droga donikąd...
Profanują Krzyże, Ikony,Pomniki .... na co dasz jeszcze przyzwolenie ????

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook