Największe mity ekologii inaczej

Największe mity ekologii inaczej
Stanisław Jaromi OFM Conv

Ekolodzy straszą nas elektrowniami atomowymi, globalnym ociepleniem, GMO. W Światowy Dzień Ziemi prof. dr hab. Piotr Dawidowicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego obala te mity jeden po drugim - przeczytałem na portalu DEON.pl. Zaciekawiłem się zatem jakie to mity ekologów obala prof. Dawidowicz a tytułowe pytanie "Jaka jest prawda?" zaintrygowało mnie jako filozofa nauki. Niestety lektura wywodów pana profesora UW sprawiła mi ogromny zawód.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony od lat w dniu 22 kwietnia jest okazją do mobilizacji działań na rzecz wspólnego domu, jakim dla ludzkości jest Ziemia i jej środowisko naturalne. Można go uczcić w różny sposób. Na przykład Konferencja Katolickich Biskupów USA wsparła przygotowany na tę okazję program przygotowany przez Katolicką Konwencję Klimatyczną. Odwołuje się on do idei św. Franciszka z Asyżu oraz myśli papieża Benedykta XVI i zachęca "Ze św. Franciszkiem zatroszcz się o stworzenie i ubogich". (Piszę o tym tu). Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu - REFA inspirując się tym pomysłem zachęcał w Polsce: "Pomódl się dziś za wszystkich mieszkańców Ziemi, zwłaszcza za naszych liderów i decydentów, którzy podejmują w naszym imieniu ważne decyzje. Ucz się rozumieć świat przyrody dookoła siebie. Zastanów jak możesz zatroszczyć się o Boże Stworzenie wokół siebie. Spróbuj zmieniać swe wybory konsumpcyjne i zmniejszyć swe negatywne oddziaływanie na środowisko. Nie bój się swych katolickich zasad i priorytetów, zwłaszcza w obronie biednych, bezbronnych i wykorzystywanych. Robiąc zakupy pomyśl o rolnikach i ogrodnikach ze swej okolicy, zwłaszcza tych próbujących gospodarować ekologicznie z miłością do ziemi.."

Jak zatem jest z owymi elektrowniami atomowymi, globalnym ociepleniem czy GMO którymi (podobno) straszą nas ekolodzy? O każdym z tych tematów napisano bardzo wiele - każdy ma również liczne publikacje naukowe, zarówno za, jak i przeciw.

A przede wszystkim zamiast obrażać się na rzeczywistość, która nie przestrzega metodologii naukowej, na działaczy ekologicznych, którzy zafascynowani pięknem przyrody mają "radykalne postawy" czy konsumentów, którzy chcą mieć dobrej jakości, zdrowy i naturalny produkt warto wyjechać z miasta na wieś, do lasu, do przyrody. Dzień Ziemi i wiosna dają do tego mocną zachętę. I przy okazji posłuchać rolników z naszych rodzinnych gospodarstw co myślą o GMO, mieszkańców Gąsek co sądzą o elektrowni atomowej czy absolwentów uniwersytetów powracających z pracy w Anglii czy Niemiec o standardy czystości i ekologii praktycznej w Europie…

DEON.PL POLECA

Stanisław Jaromi OFM Conv., Chrześcijanin - ekolog. Absolwent teologii i ochrony środowiska, doktor filozofii, od lat zaangażowany w chrześcijańską edukację ekologiczną, wieloletni delegat franciszkanów ds. sprawiedliwości, pokoju i ochrony stworzenia, przewodniczący Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu (REFA), współpracownik Franciscans International. Interesuje się sprawami dialogu pomiędzy nauką i wiarą, kulturą i duchowością, chrześcijańską wizją świata i różnymi nurtami ekofilozofii. Pracował duszpastersko w Czechach oraz w międzynarodywych centrach franciszkanów w Asyżu i Rzymie; obecnie mieszka w Krakowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Największe mity ekologii inaczej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.