Rok 2011 na świecie

Zobacz galerię
Rok 2011 na świecie
drr

Ten rok był bardziej dramatyczny niż niejeden film Hitchcocka. Bo jeśli u angielskiego mistrza suspensu napięcie rosło tuż po trzęsieniu ziemi, na świecie w 2011 roku zaczęło się dziać na długo przed nim.

4 stycznia w Tunezji zmarł Mohamed Buazizi, który 17 grudniu 2010 roku w proteście przeciwko złej sytuacji ekonomicznej podpalił się przed rządowym budynkiem w Sidi Bouzid. To wydarzenie zapoczątkowało masowe protesty w Tunezji, które dziesięć dni później zmusiły prezydenta Ben Alego do rozwiązania rządu i ucieczki z kraju.

Tunezja była iskrą, która rozpaliła pół świata arabskiego. Do masowych protestów doszło w Egipcie, Syrii, Jemenie, Bahrajnie i Libii, a także w Algierii, Jordanii, Omanie, Sudanie i Jemenie. Wydarzenia "arabskiej wiosny" mogły dojść do skutku przede wszystkim dzięki internetowi i mediom społecznościowym, takim jak facebook. To dzięki sieci i telefonom komórkowym udało się zmobilizować mieszkańcom krajów rządzonych przez reżimy i głośno wyrazić swój sprzeciw.

Symbolicznie rewoltę w świecie arabskim w 2011 roku zakończono w połowie grudnia w Parlamencie Europejskim, w którym nagrodami im. Sacharowa uhonorowano pięć osób związanych z "arabską wiosną".

DEON.PL POLECA

Atomowe trzęsienie ziemi

Tego samego dnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła, że Iran pracował nad bombą atomową. Teheran odrzucił raport jako "umotywowany politycznie". Obecnie zachód grozi Iranowi nałożeniem sankcji ekonomicznych, jeśli nie zrezygnuje z rozwijania swojego programu atomowego. Tehran w odpowiedzi zapowiada wstrzymanie dostaw ropy naftowej.

Wanted Dead or Alive

Wszystkie stacje telewizyjne w USA przerwały swoje programy, aby podać wiadomość o zabiciu bin Ladena. Przywódca organizacji odpowiedzialnej za atak terrorystyczny na USA 11 września 2001 r. zginął prawie 10 lat po tym zamachu.

Ludzie w całym kraju przekazywali sobie nawzajem historyczną wiadomość przez telefon, internet, Twittera i inne elektroniczne media. Rodziny ofiar zamachu z 2001 roku gratulowały sukcesu amerykańskim oddziałom specjalnym.

Wojna z terrorem się nie zakończyła - o czym świadczy obecność wojsk NATO w Afganistanie i tragiczne informacje stamtąd płynące (ostatnio o śmierci pięciu polskich żołnierzy). Niemniej 2011 zapisze się w historii jako rok wycofania wszystkich wojsk amerykańskich z Iraku.

Podejrzane ogórki, mordercze kiełki

Życie na podłsuchu

W ostatnich dniach grudnia firma Murdocha ustanowiła fundusz w wysokości 100 milionów funtów dla zaspokojenia roszczeń osób poszkodowanych w aferze. Od kwietnia liczba potwierdzonych przypadków włamań do skrzynek głosowych wzrosła z ok. 20 do 55. Policja ma dowody potwierdzające, że poszkodowanych przez hakerów "NotW" było ok. 800 osób. Oznacza to, że koncern Murdocha musi liczyć się z potencjalnymi roszczeniami kilkuset osób.

Z menu: ryba po grecku i kryzys po europejsku

Przyjęcie "sześciopaku" nie uspokoiło jednak nastrojów na rynku. W grudniu kolejny z serii antykryzysowych szczytów UE zakończył się brakiem porozumienia ws. zmiany traktatu Unii. Stanowcze NIE powiedział Londyn. Nowe zasady dyscypliny finansów publicznych, w celu ratowania strefy euro przed rozpadem, mają być wdrożone umową międzyrządową 17 państw eurolandu oraz innych, w tym Polski. Może to oznaczać początek realizację idei Europy dwóch prędkości.

Frank zdobywca

Na fali kryzysowej na całym świecie zrodził się "ruch oburzony". Oburzeni przez kilka miesięcy najgłośniej krzyczeli w pobliżu Wall Street w Nowym Jorku. Gdy ich stamtąd w końcu usunęli, przenieśli się na okładkę magazynu "Time" - który "oburzonego" wybrał na "człowieka roku".

Chińczyki - i nie tylko - trzymają się mocno

"Arabska wiosna" i kryzys ekonomiczny przewietrzył w wielu miejscach scenę polityczną, ale, niestety, nie wszędzie.

21 stycznia 2011 roku na czwartą kadencję został zaprzysiężony Alaksandr Łukaszenka, który według oficjalnych, choć nie do końca prawdziwych danych, zdobył w wyborach 79 proc. głosów. Rezultaty wyborów zakwestionowała białoruska opozycja, Unia Europejska i społeczność międzynarodowa. Zwycięstwo miało swoją cenę - rozprawę z opozycją.

Wyrok więzienia dla opozycyjnej polityk poważnie zachwiał stosunkami między Ukrainą a UE, która uznała, że władze ukraińskie mają wybiórczy stosunek do prawa. Zamiast oczekiwanego parafowania negocjowanej od kilku lat ukraińsko-unijnej umowy stowarzyszeniowej pod koniec roku ogłoszono jedynie koniec rozmów w sprawie tego porozumienia.

23 lipca radykalny przeciwnik islamu Anders Behring Breivik zastrzelił 69 osób na norweskiej wyspie Utoya. Wcześniej tego samego dnia zdetonował samochód-pułapkę w dzielnicy rządowej w Oslo, zabijając ośmioro ludzi.

Pod koniec roku do katastrofalnych powodzi doszło w Azji. Zalany został Tajwan i Filipiny. Sam bilans ofiar w Filipinach przekroczył 1, 5 tys. osób. - Przestaliśmy liczyć zaginionych - mówili przedstawiciele krajowego centrum kryzysowego.

Rok 2011 to także czas wielkich odejść

W 2011 roku świat obchodził 10 urodziny iPoda - urządzenia, które zrewolucjonizowało rynek elektroniki użytkowej i muzyki rozrywkowej. Jednak tuż przed wielką rocznicą pojawienia się tego niewielkiego urządzenia na rynku Steve Jobs ogłosił, że rezygnuje z powodów zdrowotnych z funkcji szefa Apple. 5 października świat obiegła informacja, że legendarny założyciel firmy Apple nie żyje. Przyczyną śmierci był rak trzustki i zatrzymanie oddechu. Steve Jobs miał 56 lat.

Brytyjski "The Economist" napisał, że zakończenie programu promów kosmicznych oznacza de facto kres epoki podboju kosmosu. "Technologia może być dostępna, ale brakuje pasji - przynajmniej w tradycyjnych kosmicznych mocarstwach: USA i Rosji".

Jaki będzie rok 2012? Pożyjemy, zobaczymy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rok 2011 na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.