"Hawking popełnia podobny błąd co Newton"

Stephen Hawking popełnia podobny błąd co Newton tylko niejako na wyższym poziomie – uważa ks. prof. Michał Heller wybitny polski kosmolog. „Nawet gdyby udało się zbudować poprawną teorię fizyczną „powstawania świata z niczego” (dziś mamy tylko robocze i wysoce hipotetyczne modele), zgodnie z „logika praw fizyki”, pozostaje głęboko filozoficzne pytanie, skąd się wzięły prawa fizyki” – powiedział ks. prof. Heller w komentarzu dla KAI.

 

Publikujemy tekst komentarza:

 

Hawking o tyle ma rację, że polemizuje z Newtonem, gdyż ten ostatni swoją argumentację za istnieniem Boga opierał na przekonaniu, że układ planetarny wymaga od czasu do czasu „poprawek”. Np. wizyty komet zaburzają jego strukturę i trzeba ją przywrócić do poprzedniego stanu. Dziś wydaje się nam to naiwnością. Ale Hawking popełnia podobny błąd, tylko niejako na wyższym poziomie. Nawet gdyby udało się zbudować poprawną teorię fizyczną „powstawania świata z niczego” (dziś mamy tylko robocze i wysoce hipotetyczne modele), zgodnie z „logika praw fizyki”, pozostaje głęboko filozoficzne pytanie, skąd się wzięły prawa fizyki. Jeżeli od początku nie założyć ich istnienia, nie da się zbudować żadnej teorii, ani żadnego modelu.

 

Stephen Hawking, słynny fizyk z Uniwersytetu w Cambridge w swojej najnowszej książce „The Grand Design” (Wielki plan), która ma się ukazać 9 września stwierdza, że „świat nie potrzebował Stwórcy, by powstać”. Autor polemizuje w niej z poglądem Isaaca Newtona, według którego świat nie mógł powstać bez ingerencji Boga. – Czy świat potrzebował stwórcy? Nie – podkreśla Hawking. Tłumaczy, że powstał on sam z siebie, zgodnie z logiką praw fizyki. – Na mocy prawa grawitacji świat mógł sam się stworzyć z niczego. Spontaniczne stworzenie jest powodem, z jakiego coś istnieje, z jakiego istnieje świat, z jakiego my istniejemy – dodaje brytyjski naukowiec. – Nie trzeba wzywać Boga, by ożywić świat – konkluduje Hawking.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.42

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

m0cna 15:43:45 | 2010-09-03
Po co się rozwodzić nad tym tematem, [...]

Bo głębsza refleksja nad tym tematem może być twórcza.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Paolo 15:38:18 | 2010-09-03
Po co się rozwodzić nad tym tematem, ja uważam, że jest to zbędne. Wystarczy wziąć Biblie do ręki, zacząć ją czytać z chęcią jej zrozumienia i nadzieją na to, a następnie wszystkie zadawane przez nas - ludzi pytania dotyczące powstania kosmosu, ziemi, człowieka otrzymają odpowiedzi, odpowiedzi tych udzieli nam Najwyższy. Potrzeba do tego tylko otwartego umysłu, duszy, ogromnej nadziei oraz czasu, sporo czasu gdyż zrozumienie tego co zsyła nam Bóg jest niezwykle trudne.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 14:56:23 | 2010-09-03
Fizycy tworzą nowe byty: czarną materię i czarną energię, żeby jakoś utrzymać obecny model, model, ale nie ma to sensu, wiadomo już, że jest to model błędny.


Bo świat powstał w 7 dni, a wszystkie kobiety pochodzą od żebra mężczyzny?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

m0cna 14:35:50 | 2010-09-03
Gwoli ścisłości, pozostają dwa pytania:
1. Skąd się wzięly prawa fizyki?
2. Dlaczego prawa fizyki trwale utrzymują się w mocy?

W wersji bardziej sugestywnej te pytania brzmią:
1. Kto ustalił prawa fizyki?
2. Kto utrzymuje prawa fizyki w mocy?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~to 14:12:29 | 2010-09-03
 św. Paweł  w liście do Rzymian mówi o tym, że Bóg jest widzialny dla umysłu. Czyli bez zbędnego filozofowania można wydedukować, ze Stwórca był i jest. Analiza zbiegów okoliczności, modele matematyczne, fizyczne, kwanty, muzykę, geniusz Hawkinga  itd nie można inaczej nazwać jak "produktami" Ducha. Problem jest w wirusie grzechu, uszkodzonym DNA, a nawet więcej - związaniu zmysłów tym o czym pisze św. Jan w 1 liście. Wystarczy spokojnie spojrzeć na historię człowieka, choćby na obsesyjne patrzenie w niebo przez starożytnych, choćby na "astronomiczne dziwactwa" budowli ... i w końcu na ... wyrzuty sumienia. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 14:07:45 | 2010-09-03
Hawking to ... [komentarz obraźliwy, nie zgodny z p. 3.7 regulaminu forum]. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, jak powstał wszechświat. Źródło praw fizycznych jest nieznane, a te któe znamy nie potrafią objaśnić funkcjonowania wszechświata.

Fizycy tworzą nowe byty: czarną materię i czarną energię, żeby jakoś utrzymać obecny model, model, ale nie ma to sensu, wiadomo już, że jest to model błędny.

Zatem poglądy Hawkinga są poglądami człowieka, a nie fizyka. Mozna w Boga nie wierzyć, ale nie można naukowo udowodnić, że Bóg nie istnieje.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook